masura141

Creat de nicu has, August 08, 2010, 04:14:41 PM

« precedentul - următorul »

Fane

multumesc mult dar nu aparuse cand am postat  eu intrebarea
  Dau o bere pt raspuns :beer:

romikele

Ia vezi orele postarilor... trebuia sa apesi tasta F5  :wink2:

Fane


iulyan_milo

Buna ziua! Am o intrebare, am auzit de la cineva ca daca nu ai nici o parcela mai mare de 30 de ari nu mai primesti trasnsa a 4 si a 5a? Este adevarat.? Trebuie facut de la primarie printscreenul cu harta si dus la apia?

romikele

Trebuie sa ai vatra de stupina in suprafata minima de 5mp x nr. de stupi din anul 5.

Daca de ex. in anul 5 trebuie sa ajungi la 70 de familii, ai nevoie de minim 350 metri patrati de teren pentru vatra stupinei, cu act de proprietate sau drept de folosire (mostenire, donatie, cumparare, respectiv arenda sau comodat).

iulyan_milo

Inca ceva: cum se face plata achizitiilor care sunt trecute in proiect, exemplu centrifuga ssau altele, prin virament bancar sau nu e cazul la masura 141?

dragos1994

Stie cineva daca anul acesta se mai depun dosare pentru masura 141?

dorindafi

Citat din: iulyan_milo din Februarie 25, 2013, 01:08:07 PM
Inca ceva: cum se face plata achizitiilor care sunt trecute in proiect, exemplu centrifuga ssau altele, prin virament bancar sau nu e cazul la masura 141?
ai acesat pe 141 , daca da in ce an eshti ? ca raspunsuri se gasesc
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

madnes_marius

Raport de selectie masura 141 pe 2012 se mai afiseaza oare ?

romikele

S-a afisat pentru 112, urmeaza cel pentru 141.

exarhu

Cand se va afisa pt 141 pt ca daca nu-mi aproba voi bea 2 beri daca da, numai una ca am treaba! :nod:
Sanatate si numai bine!
:bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:
da

Zimbru Florin

Cei cu pfa cum facem caci trebuie sa complectam declaratia devenit.?Azi ma sunat contabilu si m antrebat cat sa treaca la venit? Am masura141 si sunt an anul 3 iar an proiect scrie ca an anu 3 trebuie sa comercializez 650 kg miere ori 10 lei kg.Suma rezultata se impoziteaza cu 16%. Antrebare este obligatoriu sa trecem aceasta suma? De unde sastiu eu ce cantitate de miere o sa produc? am anteles ca se plateste an 3transe si prima este luna asta an 20 de vreo 200 lei.Iar daca avem cheltueli adica cumparam diferite lucruri si chiar motorina cu bonuri si facturi se scade din suma pe care o avem de platit. Nu prea am anteles eu prea bine dar cam asa stau lucrurile. ce facem????????????????????????????????
0740750093

romikele

Nu se impoziteaza nici o suma rezultata din astfel de calcule, decat daca optezi pentru asa ceva.

Se va modifica legislatia cu noua norma de venit de 40 lei/familie, indiferent de nr. de familii detinute, iar impozitul se va aplica incepand cu a 75-a familie, evident daca guvernantii nu se razgandesc intre timp, cum le e obiceiul...

Zimbru Florin

Si totusi nu anteleg se impoziteaza sau nu? Cum facem la finante ce declaram? Sau nu decleram ceia ce am scris in proect? Putem sa declaram mai putin? Conttabilu se ocupa de firme mari dar cu astea nu stie exact cum sa faca pentru ca nici cei de la finante nu stiu asa ca ei mai bine te impoziteaza si gata. Un lucru e sigur cei cu PFA trebuie sa depuna declaratia de uenit si maine este ultima zi.CE FACEM ?????       ATENTIE EU VORBESC DE CEI CU PFA
0740750093

romikele

Din ce se stie pana acum, se poate opta ori pe venitul din contabilitate, ori pe norma de venit stabilita pe familia de albine.
Odata insa aleasa varianta, nu te mai poti razgandi.

La Finanțe inca e ceață...