masura141

Creat de nicu has, August 08, 2010, 04:14:41 PM

« precedentul - următorul »

morozan simion

nimeni nu anunta nimic, sunt doar interesati sa te impoziteze , asta este primordial nu dosarele depuse de 8 luni si nu mai anunta nici ca-i alba nici ca-i neagra
stau la cafele si isi bat pari in fund in loc sa trieze dosare
daca facem un calcul scurt in 32 saptamani daca faceau 50 dosare pe saptamana la fiecare judej x 32 rezulta un nr de 1600 dosare pe judet pana acuma pe usor. Intr-o saptamana sunt 40 ore de munca, da si daca calculam 50 dosare impartit la 40 ore de munca iese 1,25 dosare pe ora pentru toti angajatii de la judet , deci toti 100 sau 200 de angajati la 1,25 dosare pe ora, oare nu aveau timp sa gaseasca si virgulele lipsa?

romikele

Calculul asta nu-i prea departe de cel al lui dom` profesor Ursu  :razz: :nono:
Daca nu va informati la sursa, nu mai faceti presupuneri.

Incercati sa obtineti raspunsuri de AICI

morozan simion

multumesc domnule romike am sa sun maine, cu toate ca stiu deja raspunsul pt ca am sunat la mine la judet.
Daca dumneavoastra aveti posibilitatea si influenta necesara va rog sa-i anuntati ca in 8 luni puteau sa puna pe site un anunt cu privire la acest lucru alba sau neagra, iar daca nu au bani sa faca controale cum vor avea bani sa platesca multitudinea de proiecte din 2012?
mi de scuze pentru indrazneala

romikele

Voi incerca sa aflu pentru voi orice informatie direct de la surse, pentru a evita discutiile pe langa subiect.
Ma gandesc pentru viitorul foarte apropiat, dupa targul de la Ramnic, pentru eficienta maxima, sa deschid un subiect pe tema " Intrebari pentru autoritati" in care sa indrazniti, fara sa va scuzati pentru asta, sa puneti orice intrebare va roade, ca si cum ati fi in fata reprezentantilor autorizati ai statului.
Putem astfel sa intrebam civilizat si sa obtinem raspunsurile asteptate, cu maxima operativitate si eficienta.
ceea ce nu pot garanta este daca aceste raspunsuri va vor satisface, dar sper ca macar sa fie lamuritoare.

morozan simion

vas ruga sa-i intrebati despre urmatorul fapt. apicultorii care au acesat masura 141 in anul 2012 mai traiesc intr-o incertitudine toala datorita faptului ca ei au respectat cerintele privind criteriile si condițiile cerute de domniile lor , dar domniile lor nu au avut bunavointa macar la 31 decembrie sa puna pe siteu un anunt cu privire la faptul ca va fi  posibila accesarea masurii 141 sau nu , noi cei mici si amarati repectam cerintele lor si ei nu au bunulsimt, periodic macar la 6-7 luni sa scrie o propozitie cu privire la acest lucru.
Eu numesc acest lucru dispretuire taranului roman, dispret total din parte autoritatilor.
Va rog sa le mai spuneti ca sunt si tarani cu o pregatire adegvata care stiu sa scrie si sa citeasca.
cu deosebit respect
si apropo era sa uit  OARE CUM AU AVUT TIMP SA STABILEASCA IN MAI PUTIN DE 30 ZILE DE LA NUMIREA NOULUI GUVERN TAXE SI IMPOZITE IN AGRICULTURA?

romikele

Sa nu amestecam autoritatile de care ne lovim, MADR, APIA, ANARZ, DSV, PRIMARIE, POLITIE cu parlamentul si guvernul.
Unii dau legi, celalti trebuie sa le puna in aplicare...

morozan simion

pai va intreb, care este rolul inisterului agriculturii in promulgarea legii impozitarii si care este rolul ministerului agriculturii in accesarea fondurilor europene pentru agricultura?

romikele

Impozitarea vine de la finante, fondurile europene de la UE.
MADR-ul incearca sa multumeasca pe toata lumea, dar sunt convins ca nu va reusi... dar macar incearca, nu ca altii.

Dar eu ma voi limita aici, am retinut cateva idei, veti avea raspunsuri autorizate in scurt timp.

morozan simion

va multumesc si va doresc o seara minunata

romikele

Aeemenea, tuturor celor din marea familie APIARDEAL!  :hi: :hi: :hi:

buse petre

Romikele!
Se apropie  transa a 2-a de depunere a cererilor de plata pentru sesiunea iunie 2011 masura 141
Te rog frumos, posteaza modul de intocmire a dosarelor pentru finantare transa a 2-a ce trebuiesc depuse in februarie- martie 2013. Ce se intampla( cazul meu ) in care asociatia s-a desfiintat, dar m-am inscris in alta de la care am primit si o adeverinta cu crotaliile alocate. Ce mai trebuie adaugat la dosar in acest caz. CD vor contine formularele tipizate sau si fisele familiei de albine scanate? Proiectul mai este eligibil daca nu am realizat cresterea in UDE conform planului de afaceri ci mai mica ?

Multumesc
si  toata stima pentru modul de informare si ajutorare  cu postarie tale pentru cei aflati in impas

Petre Buse

romikele

#656
Documente necesare la dosar:
--------------------------------------   
Cerere de plată   
Identificarea financiară   
Documentul de înregistrare ca membru într-o formă asociativă   
Raportul de execuție   
Tabelul privind stabilirea dimensiunii economice a fermei   
Declarația pe propria răspundere a beneficiarului
COPIE DECIZIE DE FINANȚARE   
COPIE PLAN DE AFACERI   
Copie adeverință primărie – Extras din registrul Agricol   
Proces Verbal de predare/primire plăcuțe de identificare stupi   
Copie fișă de sănătate   
Copie carnet de stupină   
Copia fișelor familiilor de albine   


Legat de UDE cresterea trebuie demonstrata la depunerea solicitarii pentru transa a 4-a.

Pe CD trebuie sa fie:
-------------------------
Cererea de plată   
Identificarea financiară   
Raportul de execuție   
Tabelul privind stabilirea dimensiunii economice a fermei   

albinasebes

si eu am masura 141 din 2011, dar mi s-a spus ca cererea pt transa a doua se depune numai din data in care s-a semnat decizia de finantare, in cazul meu 3. 07. 2012. de la aceasta data am la dispozitie 1 luna sa depun actele.
sper ca mi s-a spus corect
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

albinasebes

am o intrebare: am primit anul trecut prima transa de bani in august, decizia de finantare fiind semnata in iulie. cand incepe anul 1 si cand se termina? s-a mai discutat pe undeva, dar nu gasesc.
sanatate
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

Fane

Salutare, ce se mai aude de măsura 141 din 2012 mai știe cineva ceva?. Eu unu am sunat și azi la acele numere și ma pasează de la unu la altu nu știu nici un răspuns corect poate are cineva alt răspuns mai bun, ma refer numai la aprobare dosarelor nu știu încă dacă sau aprobat și dacă sunt printre cei cu dosarele aprobate.
Aștept un răspuns dacă se poate . MULȚUMESC.