masura141

Creat de nicu has, August 08, 2010, 04:14:41 PM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

CitatStimate domn,
In ceea ce priveste solicitarea dumneavoastra, va informam ca, prin Programul National de Dezvoltare Rurala 2007 – 2013, achizitionarea de bunuri second hand nu reprezinta cheltuieli eligibile.
Cu stima,
Directia Relatii Publice
Strada Gradina cu Cai, nr. 3A, sect. 5, Bucuresti
Telefon: 021 / 310 16 35
e-mail: [email protected]


Avand in vedere aria de competente si in conformitate cu obiectul de activitate al Agentiei, personalul APDRP nu poate raspunde la intrebari punctuale, scoase din contextul dosarului cererii de finantare, deoarece dosarul trebuie analizat in ansamblul sau. Asadar, reprezentantii APDRP nu pot transmite interpretari ale Ghidului Solicitantului si nu pot raspunde la intrebari de clarificare ale caror raspunsuri se afla deja specificate in Ghid.
Informatiile transmise prin e-mail nu sunt opozabile niciunui document oficial al APDRP, respectiv Ghidul Solicitantului, ROF, ROI, informari oficiale ale departamentelor de specialitate, ale AM pentru PNDR sau ale altor institutii abilitate etc.








M-au incurcat bine baieti , De unde scot eu sasiu remorca nou la 4200 de lei ? :mad: :mad: :mad:


http://autoline-eu.ro/sf/utilaje-agricole-remorca-agricola-KARATAS-6-tonn-razgruzka-na-tri-storony-11031508355484580500.html

hive

Am depus proiect in iunie 2012.Ieri au fost pentru verificare in teren.Au facut poze la stupi,teren, locatie,am semnat 2 hartii si au plecat.
Am pus cateva intrebari din care am aflat ca sunt multe proiecte depuse pt. aceasta sesiune.

costelgeorgel

Citat din: hive din Octombrie 27, 2012, 04:38:32 PM
Am depus proiect in iunie 2012.Ieri au fost pentru verificare in teren.Au facut poze la stupi,teren, locatie,am semnat 2 hartii si au plecat.
Am pus cateva intrebari din care am aflat ca sunt multe proiecte depuse pt. aceasta sesiune.
[/quote


Asta era pentru a te sensibiliza un pic ..... stii te-am putea ajuta dar...Eu zic sa atepti poate ai noroc. Eu am avut chiar daca am fost mai insensibil asa . Am primit deja transa pentru primul an.

exarhu

Stie cineva despre rezultatele pt masura 141 din anul 2012
Multam fain si La multi ani tuturor
:bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :hi:
da

evulet78

Stie cineva daca fondurile europene se inregistreaza in registru de incasari si plati? La cursurile prin 111 au zis ca nu se inregistreaza insa contabilii spun ca se inregistreaza. Cum sa procedez?
Si o intrebare pentru cei ce au trecut de anul trei. Ce acte au verificat cei de la apia pentru a acorda a patra transa din 141. Daca se poate detaliat. Multumesc.
miere de albine - Un proiect personal ce poate se va dezvolta.
miere bucovina pe google+
miere bucovina pe facebook

bee_lover

Se trec dar nu se insumeaza la final.

dorindafi

Citat din: evulet78 din Ianuarie 02, 2013, 11:20:27 AM
Stie cineva daca fondurile europene se inregistreaza in registru de incasari si plati? La cursurile prin 111 au zis ca nu se inregistreaza insa contabilii spun ca se inregistreaza. Cum sa procedez?
Si o intrebare pentru cei ce au trecut de anul trei. Ce acte au verificat cei de la apia pentru a acorda a patra transa din 141. Daca se poate detaliat. Multumesc.
1- pt cetzi trebue contabil  :uimit: , toate actele daca nu shti sa le complectezi tzi le poate rezolva unul care are deschis un butic
fondurile europene nu se trec in registru de incasari shi platzi pt ca = apari cu venit pt care CASul ishi va lua partea , adica 5,5 la suta
2-ce ai avut in planul de afaceri= creshterea economicas cu 20 la suta  [ asta pt a demonstra ca finantzarea a fost cu folos ]
in anul 3 factura pt mierea ori alte produse pe care le-ai avut vandute
factura pe ceace ai avut de cumparat
creshterea celor 3 udeuri
apia , medicul veterinar , registrul agricol
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

evulet78

La mine anul 2013 va fi anul trei.
Eu vand mierea doar la persoane fizice.
Deci trebuie sa le tai si lor factura?
De la medicul veterinar adeverinta, copie dupa registrul agricol de la primarie (deci trebuie declarati stupii la primarie la sfarsitul lui 2013).
La vizita vin in anul patru?
Ce altceva mai trebuie de urmarit?
miere de albine - Un proiect personal ce poate se va dezvolta.
miere bucovina pe google+
miere bucovina pe facebook

bee_lover

Citat din: dorindafi din Ianuarie 02, 2013, 05:57:11 PM
fondurile europene nu se trec in registru de incasari shi platzi pt ca = apari cu venit pt care CASul ishi va lua partea , adica 5,5 la suta
Daca nu le treci nicaieri si doamne fereste dupa 5 ani vin finantele (asa mi-a zis cineva de la finante ca 5 ani avem pace, nu ne cauta nimeni) in control si se uita la banca pe banii intrati pe pfa si care nu apar trecuti in niciun registru ce le explici?
Noua la cursul de formare profesionala 111 ne-au spus ca se trec in registru dar nu se aduna la finalul anului. Acum fiecare face cum vrea.

Aurel

Citat1- pt cetzi trebue contabil   , toate actele daca nu shti sa le complectezi tzi le poate rezolva unul care are deschis un butic
fondurile europene nu se trec in registru de incasari shi platzi pt ca = apari cu venit pt care CASul ishi va lua partea , adica 5,5 la suta
2-ce ai avut in planul de afaceri= creshterea economicas cu 20 la suta  [ asta pt a demonstra ca finantzarea a fost cu folos ]
in anul 3 factura pt mierea ori alte produse pe care le-ai avut vandute
factura pe ceace ai avut de cumparat
creshterea celor 3 udeuri
apia , medicul veterinar , registrul agricol

Contributia la CAS (5,5 %) se plateste numai pentru activitati impozitate. Cum activitatile apicole pe masura 141 nu sunt inca impozitate, nu ai de ce sa platesti CAS-ul. Personal  am avut doua somatii si titlu executoriu. Mi s-a parut ceva incorect si m-am dus la Casa de Asigurari de sanatate, am facut contestatie si o persoana cu capul pe umeri mi-a dat castig de cauza. La contestatie am atasat:  Adeverinta de la primarie, Copia deciziei de impunere cu impozit0,Copia certificatului de inregistrare la registrul comertului si copie carte de identitate.

dorindafi

 =D> bine lucrat , numai ca persona cu capul pe umeri care a fost la tine nu se gaseshte peste tot
:hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

romikele

Si in ce judet traieste acea persoana cu capul pe umeri?
... intr-adevar, e o raritate!  :wink2: :hi:

Aurel

In judetul BOTOSANI .Sa nu credeti ca astia fac exceptii.Daca nu eram mai insistent,banii erau luati fara sa mai pot face ceva.

jenica67

Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

Zgaby

Are cineva informatii in legatura cu proiectele depuse in 2012?  :zzz: