masura141

Creat de nicu has, August 08, 2010, 04:14:41 PM

« precedentul - următorul »

dorindafi

Citat din: Zgaby din Octombrie 18, 2012, 03:47:51 PM
Citat din: dorindafi din Octombrie 17, 2012, 10:35:31 PM
Citat din: Zgaby din Octombrie 17, 2012, 10:11:04 AM
S-au uitat decat peste carnetul de stupina, l-au pozat, apoi pe mine, apoi stupii si apoi la revedere. Au spus ca undeva in primavara ar trebui sa ajunga respectiva scrisoare.
ce an eshti shi cu ce proect?
sunt la inceput cu M141, tu?
anul 4   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Kov iulian

Citat din: dorindafi din Octombrie 16, 2012, 09:15:17 PM
141 transha 4 acte necesare=
1-adeverintza de la primarie ca pfa xx  se gaseshte inscris in registrul agricol cu un nr de x familii de albine
2- adeverintza inregistrare fermier  :certificat privind inscriere in registrul fermierilor de la APIA
3-adeverintza de la asociatia de care apartzine ca detzine un nr de x  familii albine identificate cu placutzele de  inmatriculare xxxx
4-de la medicul veterinar ca sunt clinic sanatoase
5-autorizatzia de la DSV
6-copie dupa decizia de finantzare
7- copie BI

PRIMELE 5 PUNCTE VA TREBUI SA FIE ELIBERATE CU DENUMIREA DE PFA xxx
          in acest fel se cere la GJ.     prin alte locuri cum este?




In ialomita pentru dosarul cerere plata anul 3 se cer urmatoarele :


1 ) Identificare financiara de la Banca ( aceasta e valabila doar 7 zile dupa ce a fost eliberata de banca)
2 ) Adeverinta de la forma asociativa, ori in aceasi adeverinta ori in alta separat trebuie evidentiati nr de stupi si nr de crotalii ai acestora .
( pentru a dovedi ca nu v-ati retras intre timp :P  )
3 ) Certificatul prin care se dovedeste ca s-au urmat cursurile  prin masura 111 " Formare profesionala informare si difuzare cunostiinte .
4 ) Adeverinta de la Apia, registrul fermierilor .
5 ) Adeverinta de la primarie cu nr de familii ( din cate am inteles vor sa vada daca corespunde nr de famiii din proiect cu cel de pe teren )


Asta e tot ce am aflat pana acum, probabil dupa ce voi duce acestea imi vor mai cere , autorizatia de la DSV actualizat cu nr de familii, adeverinta de la medic veterinar ca sunt clinic sanatoase, dosarele de finantare pe anul unu si doi, si voi mai face o copie si dupa registrul agricol de la primarie .

Chiar daca nu imi vor fi de folos celelalte acte le voi lua totusi ca sa nu ma puna sa ma intorc sa mai iau ceva cum au mai facut in trecut .
:mad: :mad:

dorindafi

astazi sa cerut shi la mine identificarea bancara
cat despre DSV fi sigur ca asha va fi  :nod:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Kov iulian

#618
Am uitat sa mentionez ca mai trebuie si o declaratie pe propria raspundere


( anul trecut sa mai cerut si copie dupa factura pe mierea vanduta in acel an, dar apoi sa revenit si nu au mai introdus acea copie in dosar )




Of topic :Anul trecut desi cei care au contract cu consultanta si au platit la inceput li sa mai cerut inca 150 de lei .
Anul acesta la fel e, iar se cer 150 de lei desi contractul specifica ca bani platiti la inceput obliga consultanta sa acorde consultanta pe toata perioada desfasurari proiectului .
Dar anul asta nu ma mai duc cu sarumana, am facut in aceasta vara la bucuresti niste cursuri de competente informatice .

Acum am calificare, am calculator( folosesc linux deci nu am probleme cu legislatia ) si imi fac singur hartiile nu mai platesc bani aiurea in stanga si dreapta .



https://dl.dropbox.com/u/17279480/Situri%20web/1Document%20scanat.jpg

romikele

Adeverinta de la APIA nu se mai solicita, in schimb trebuie copie de pe carnetul de stupina, toate paginile cu insemnari (nu si cele goale) si copia FISELOR FAMILIILOR DE ALBINE.

Kov iulian

#620
De unde se iau aceste fise ? ( forma asociativa, medicul veterinar )
Conteaza ordinea de asezare a filelor in dosarul cereri de plata sau se pot aseza in orice ordine ?
( eu mai am si dosarul de anul trecut in format electronic, doar modific datele si introduc ce se mai cere )


romikele

Atentie, cererea de plata acceptata este versiunea 17, format pdf editabil.

Kov iulian

Asta se descarca de aici http://www.apdrp.ro/content.aspx?item=1841&lang=RO


( e o arhiva care se dezarhiveaza cu winrar , am tinut sa mentionez asta pentru cei care nu se pricep asa de bine la it)

dorindafi

Citat din: romikele din Octombrie 19, 2012, 10:11:04 PM
Adeverinta de la APIA nu se mai solicita, in schimb trebuie copie de pe carnetul de stupina, toate paginile cu insemnari (nu si cele goale) si copia FISELOR FAMILIILOR DE ALBINE.
=)) inseamna ca eu locuesc in HONOLULU
mie mia cerut sa o atashez la dosar shi sa contzina aceleashi date ca shi in adeverintza de la registrul agricol
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

romikele

Acolo la Honolulu nu se face update la informatii  =))

La Buzau s-a solicitat initial adeverinta de la APIA, apoi s-a revenit cu precizarea ca nu mai e necesara....Valabil si pentru Vrancea  :wink2:

exarhu

Mi s-a cerut adev de la Apia nu stiu cum o fi acu pt ca astia schimba legile cum schimbam noi trantorii adica ciorapii daca-i mai avem....... :D :D :D :D :D :D  :P
sanatate si numai bine! :bzz:
da

Kov iulian

#627
Eu voi lua orice act despre care sa scris aici, nu vreau sa ma mai puna pe drumuri .

De suparare ca eram purtat mereu pe drumuri pentru cine stie ce cu ocazia depuneri dosarelor, la ambitie  am inceput sa iau la mine in sacosa  orice lucru care m-am gandit ca mi-ar trebui, ata, etichete, cater, sula,capsator, marker, lipici de hartie,coli de xerox, dosare, doua pixuri in caz ca se strica unul, creion etc .Orice avea nevoie doamna si cauta sau cerea de la colegele din birou eu scoteam din sacosa . :rotfl: =)) 

cristian87

Citat din: Karpetrusov din Octombrie 18, 2012, 08:58:00 AM
Citat din: cristian87 din Octombrie 17, 2012, 11:42:21 PM
Eu am scapat superusor cu 30kg pe familie.
Ce inseamna 30 kg pe familie? Productie realizata de un stup?

da
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

dorindafi

Citat din: exarhu din Octombrie 20, 2012, 11:25:09 PM
Mi s-a cerut adev de la Apia nu stiu cum o fi acu pt ca astia schimba legile cum schimbam noi trantorii adica ciorapii daca-i mai avem....... :D :D :D :D :D :D  :P
sanatate si numai bine! :bzz:
trece la avatar locatzia
CODUL  e   LEGEA
         0763650092