masura141

Creat de nicu has, August 08, 2010, 04:14:41 PM

« precedentul - următorul »

madnes_marius

Citat din: romikele din Iulie 25, 2012, 04:28:42 PM
Citat din: madnes_marius din Iulie 25, 2012, 09:58:15 AM
Va rog sa ma ajutati putin la commpletarea Fisei familiei de albine.

1) La Titlul Fisa Familiei de albine NR.........................(Trebuie trecut Codul de identificare a stupului adica 01-001-000001 de pe placuta de identificare a stupului sau 000001-999999 - numărul de ordine al stupului)
2) Anul ................. ( 2012 sau anul cand acea familie de albine am cumparat-o sau am infiintat-o)
3) Sistemul Stupului -------------(Dadant 1/1)
4) Anul eclozionarii matcii....................(Daca familia am cumparat-o in 2011 si avea matca din 2010 si in 2011 am schimbat-o pe aia din 2010)
5) Originea matcii (provenienta)....................(RASA carpatina romaneasca sau locul de unde am cumparat eu acea matca pt un roi de exemplu)

Cam nu prea ii vad rostul acestei fise...pentru ca dupa modul cum este facuta ... totul se poate interpreta diferit
Daca scrie in titlul Fisa familiei de albine ---- De ce trebuie sa mai trec cate familii aveam la inceputul sezonului si cate am la sfarsitul sezonului ???

Nu mai stiu ce sa mai inventeze.....Trebuiau sa mai puna o rubrica ceva cu ce fel de rasa de trantore s-a imperecheat matca..... Ca daca eu trec ca am matca carpatina si ea este corcitura de carpatina  :)

Totul are un rost, si acea fisa chiar e utila.
Vom dzvolta subiectul dupa ce se incheie campania cu PNA-ul...
Voi reveni cu un model de fisa completat.

O fi avand un rost pentru cei care fac verificarile pe teren si asa avem si noi si ei o evidenta asupra familiilor de albine.
Eu mi-am depus proiect pt masura 141 si vreau sa ma apuc sa completez aceste fise pentru ca acusi o sa inceapa cu verificarile pe teren si vreau sa am totul pus la punct.
Problema e ca la unele campuri nu stiu cum sa completez......
Astept de la dumneavoastra un model de fisa completat.... daca aveti ideie cu ce date trebuie completat.
Va multumesc !!!

dorindafi

mai baetzi , voi singuri va ingreunatzi situatzia  :roll:
ce atatea acte , scriptologeala   :uimit:
astazi a venit la mine medicul veterinar zonal pt a recolta fagure cu puiet shi miere pt analiza
miere i-am dat un borcanel dar faguri nu pt ca nu am taiat din fagurii cu puiet shi cu trantori nu am avut din cei pe care ai am acasa
ma-ntrebat de camera de extractzie shi i-am spus ca am duso in pastoral  =))
pana la urmaurmei totzi suntem oameni  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

madnes_marius

Citat din: dorindafi din Iulie 26, 2012, 05:46:43 PM
mai baetzi , voi singuri va ingreunatzi situatzia  :roll:
ce atatea acte , scriptologeala   :uimit:
astazi a venit la mine medicul veterinar zonal pt a recolta fagure cu puiet shi miere pt analiza
miere i-am dat un borcanel dar faguri nu pt ca nu am taiat din fagurii cu puiet shi cu trantori nu am avut din cei pe care ai am acasa
ma-ntrebat de camera de extractzie shi i-am spus ca am duso in pastoral  =))
pana la urmaurmei totzi suntem oameni  :hi:

Nu prea iti inteleg comentariiile ... nu au nici o legatura cu ce am prezentat eu si ce am eu de facut .... :offtopic:

dorindafi

,,Cam nu prea ii vad rostul acestei fise...pentru ca dupa modul cum este facuta ... totul se poate interpreta diferit"-  ai scris

sunt multe lucruri care nu-shi au rostul privite de noi shi care se pot rezolva
                         asta am vrut sa spun

CODUL  e   LEGEA
         0763650092

madnes_marius

Citat din: dorindafi din Iulie 26, 2012, 09:18:50 PM
,,Cam nu prea ii vad rostul acestei fise...pentru ca dupa modul cum este facuta ... totul se poate interpreta diferit"-  ai scris

sunt multe lucruri care nu-shi au rostul privite de noi shi care se pot rezolva
                         asta am vrut sa spun

Trebuia sa fi specificat ca tu comentezi pentru primul post. Intre timp am mai avut un post in care am gasit rostul fisei .... numai ca la unele campuri nush ce sa completez.... De ex: la ANUL...... nush ce an ? 2012 sau anul de cand am familia sau de cand am format-o daca acea familie este roi

romikele

Se trece anul curent (2012), sau mai corect anul curent apicol, adica 2011-2012
La anul eclozarii matcii, anul in care a eclozionat matca existenta la data intocmirii fisei. (poate fi 2010 sau 2011).

Fisele tuturor familiilor se pastreaza pe ani, in dosare, alaturi de carnetul de stupina.
Practic toate notitele pe care le tineam pe caiete sau diferite hartiute pe care le putea lua vantul, acum le vom tine organizat in aceste dosare.

Vasimoldoveanu

am depus proiectul la masura 141 in el sunt  incluse si declaratiile pe propriami raspundere cu autorizarea[deci acestea se pot face si dupa aprobarea proiectului],nu am facut DSVSA atunci cum pot sa scriu pe panou nr autorizatiei,am luat crotalii,am facut panou dar nu m-am inregistrat la DSVSA sunt obligat acum sau dupa aprobare?,ce acte trebuiesc si cui trebuie sa ma adresez[medicul zonal mi-a deschis un cod exploatatie],va multumesc

romikele

#577
Trebuie autorizare DSVSA cat mai urgent, altfel nu pot fi obtinute crotaliile, iar fara ele proiectul e declarat neeligibil la control.

E nevoie la dosarul pentru autorizare cu vanzare directa de copia de pe fisa de sanatate, vizata la zi de medicul veterinar de pe raza stupinei, copia de pe CI si o cerere care poate fi descarcata si printata de aici: http://aaparrs.apiardeal.ro/doc/doc/Cerere%20vanzare%20directa_20ro.doc

Atat se cere la DSVSA Buzau.
E posibil in alte judete sa mai ceara cate ceva.... musai probe, aprox. 50 albine moarte si 1 dm patrat de fagure cu puiet
Dosarul il ia medicul zonal, care face un referat si il duce la DSV pentru eliberarea certificatului, totul dureaza max. 1 saptamana.
Se poate scurta timpul mergand direct la sediu.

Vasimoldoveanu

CROTALIILE LE-AM OBTINUT DE LA ACA NEAMT,CE PRETURI IMPUNE AUTORIZAREA/AVIZAREA DSVSA,VA MULTUMESC

tassevasi

     ""Se poate scurta timpul mergand direct la sediu.""


Eu am mers la sediu sa m-a interesez ,mi-au dat un nr de telefon al medicului din zona .
Cind i-am dat telef el ere  chiar la sediu , aveam la mine  dosarul si el a luat  cei-a terb ,mia facut pe loc  cerere  si actele necesare , am obtinut  cam in 1/2 h  si certificatul    DSV  cost 110 lei.
   Acum mai am de facut panoul  de 1m/ 05m .
  Totusi mie mi se pare prea groase literele de 3cm  , ca inaltime  e bine de 10cm , stie cineva  cit trebue ??
    Cred ca o sa cumpar autocolant  si am sa decupez literele necesare ,si am sa le lipesc pe o tabla de al cu dimensiunile cerute .
  Vreu si alte pareri  cum e mai bine .
   Va multumesc  si numai bine .

romikele

Inregistrarea cu vanzare directa nu costa normal nimic, in schimb autorizarea undeva in jur de 200 lei.
La panou, se va respecta latimea literelor la nume, date DSV si nr. stupi, dar la adresa se pot micsora corespunzator, cat sa incapa pe max. doua randuri intreaga adresa (a vetrei permanente).

tassevasi

   Eiiii, atunci e in regula cu literele , va multumesc .
   Numai bine .

Vasimoldoveanu

E obligatoriu sa merg la medicul veterinar din comuna sau pot sa-mi aleg alt medic [exemplu cel de la ACA care e mai competent in domeniul apiculturi],din cite se, stie medici si preuti poti sa-tii alegi si dupa competenta,va multumesc.

romikele

Poti face contract cu oricare medic veterinar concesionar.

hive

Buna ziua.Stie cineva ceva despre proiectele depuse anul acesta in iunie pe mas.141?
Va multumesc.