masura141

Creat de nicu has, August 08, 2010, 04:14:41 PM

« precedentul - următorul »

madnes_marius

Verificare e teren masura 141


romikele

Ce cauta carnetul de stupina la DSV?
Acesta trebuie sa stea la apicultor si se prezinta medicului veterinar zonal doar pentru viza la vizite si la asociatie pentru vizele la deplasarile in pastoral!!!

madnes_marius

Citat din: romikele din Iulie 12, 2012, 05:08:03 PM
Ce cauta carnetul de stupina la DSV?
Acesta trebuie sa stea la apicultor si se prezinta medicului veterinar zonal doar pentru viza la vizite si la asociatie pentru vizele la deplasarile in pastoral!!!


Carnetul de stupina vizat de medicul veterinar trebuie depus la dosarul de inregistrare/ autorizare stupina

romikele

Mai omul lui Dumnezeu, acolo se lasa o copie, originalul doar se arata... daca ai lasat originalul, sa mearga ei la asociatie pentru vize, sa treaca ei ce lucrari ai facut la stupi, ce deplasari, ce tratamente... etc.
E ca si cum le-ai lasa cartea de identitate in original si apoi te rogi de ei sa-ti dea cate o copie cand ai nevoie.
In ce judet se cere asa ceva la DSV? Vaslui? in Romania?  :uimit:

hive

Este cineva care a depus proiect pe Mas.141 luna trecuta? A-ti avut vizita la stupina?E necesar sa avem acel panou cu datele despre stupina ?

romikele

La vizita stupinei trebuie ca stupii sa aibe montate numerele de identificare si panoul sa existe.

morozan simion

buna
am depius dosarul pentru masura 141 in luna mai 2012, stie cineva cei care vin in control ce verifica?
va multumesc

romikele

- Existenta numarului de stupi declarati
- Existenta crotaliilor si a fiselor familiilor de albine
- Existenta carnetului de stupina, completat la zi si vizat de medicul veterinar.

dorindafi

nu speria omul, ca nu-i dracul chiar asha de negru  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

romikele

Asta nu e de speriat, ci de respectat.
Cui nu-i convine, sa nu acceseze!  :uimit:
Daca cineva isi permite sa riste a da cu piciorul la toata alergatura si cheltuiala pentru  a nu respecta cerintele, n-are decat!

morozan simion

multumesc pentru raspun
sunt adeptul corectitudinii si al dreptatii, u-mi place sa ma ascund dupa degete, sunt de principiul ,,unde-i lege nu-i tocmeala,,
sunt ardelean si fac parte din acei care au primit o educatie adecvat.

romikele

Trebuie acordata o mare atentie carnetului de stupina, care este oglinda apicultorului.
- se vor completa cu atentie deplasarile in pastoral, in concordanta cu vizele de pe ordinul de deplasare in pastoral, vizat de primariile pe raza carora s-a facut deplasarea.
- se vor trece toate tratamentele, conform calendarului intocmit de apicultor si vizat de asociatie, in concordanta pe cat posibil cu prospectele produselor folosite, si cu numarul de familii tratate la data respectiva - numar care trebuie sa corespunda cu cel din lista miscarii efectivului de albine.
- sa existe cel putin doua vize ale medicului veterinar, corespunzatoare vizitelor efectuate pe intreg sezonul apicol.

Miscarile din fisele stupilor sa corespunda cu inscrisurile in carnetul de stupina, adica data cand s-a efectuat tratamentul sa fie aceeasi si in carnet si in fisa, data la care s-au obtinut roii, s.a.m.d.

Nu e greu, trebuie doar putina atentie!

madnes_marius

Va rog sa ma ajutati putin la commpletarea Fisei familiei de albine.

1) La Titlul Fisa Familiei de albine NR.........................(Trebuie trecut Codul de identificare a stupului adica 01-001-000001 de pe placuta de identificare a stupului sau 000001-999999 - numărul de ordine al stupului)
2) Anul ................. ( 2012 sau anul cand acea familie de albine am cumparat-o sau am infiintat-o)
3) Sistemul Stupului -------------(Dadant 1/1)
4) Anul eclozionarii matcii....................(Daca familia am cumparat-o in 2011 si avea matca din 2010 si in 2011 am schimbat-o pe aia din 2010)
5) Originea matcii (provenienta)....................(RASA carpatina romaneasca sau locul de unde am cumparat eu acea matca pt un roi de exemplu)

Cam nu prea ii vad rostul acestei fise...pentru ca dupa modul cum este facuta ... totul se poate interpreta diferit
Daca scrie in titlul Fisa familiei de albine ---- De ce trebuie sa mai trec cate familii aveam la inceputul sezonului si cate am la sfarsitul sezonului ???

Nu mai stiu ce sa mai inventeze.....Trebuiau sa mai puna o rubrica ceva cu ce fel de rasa de trantore s-a imperecheat matca..... Ca daca eu trec ca am matca carpatina si ea este corcitura de carpatina  :)

Kov iulian

Citat din: madnes_marius din Iulie 25, 2012, 09:58:15 AM


Nu mai stiu ce sa mai inventeze.....Trebuiau sa mai puna o rubrica ceva cu ce fel de rasa de trantore s-a imperecheat matca.....


Si inca o rubrica cu marimea ...  trantorilor  :rotfl: :rotfl: =))





romikele

Citat din: madnes_marius din Iulie 25, 2012, 09:58:15 AM
Va rog sa ma ajutati putin la commpletarea Fisei familiei de albine.

1) La Titlul Fisa Familiei de albine NR.........................(Trebuie trecut Codul de identificare a stupului adica 01-001-000001 de pe placuta de identificare a stupului sau 000001-999999 - numărul de ordine al stupului)
2) Anul ................. ( 2012 sau anul cand acea familie de albine am cumparat-o sau am infiintat-o)
3) Sistemul Stupului -------------(Dadant 1/1)
4) Anul eclozionarii matcii....................(Daca familia am cumparat-o in 2011 si avea matca din 2010 si in 2011 am schimbat-o pe aia din 2010)
5) Originea matcii (provenienta)....................(RASA carpatina romaneasca sau locul de unde am cumparat eu acea matca pt un roi de exemplu)

Cam nu prea ii vad rostul acestei fise...pentru ca dupa modul cum este facuta ... totul se poate interpreta diferit
Daca scrie in titlul Fisa familiei de albine ---- De ce trebuie sa mai trec cate familii aveam la inceputul sezonului si cate am la sfarsitul sezonului ???

Nu mai stiu ce sa mai inventeze.....Trebuiau sa mai puna o rubrica ceva cu ce fel de rasa de trantore s-a imperecheat matca..... Ca daca eu trec ca am matca carpatina si ea este corcitura de carpatina  :)

Totul are un rost, si acea fisa chiar e utila.
Vom dzvolta subiectul dupa ce se incheie campania cu PNA-ul...
Voi reveni cu un model de fisa completat.