masura141

Creat de nicu has, August 08, 2010, 04:14:41 PM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

Citat din: bee_lover din Martie 28, 2012, 06:10:48 PM
V in si eu cu o intrebare: cei 1500 de euro se trec in registrul de incasari si plati? Daca nu se trec, investitiile propuse:lazi, centrifuga, maturatoare, etc sunt cumparate cu factura, facturile respective se trec in registru? Daca se trec s-ar putea sa fie mai multe cheltuieli decat venituri.

Se trece tot in registru, toate sumele vehiculate in cadrul PFA-ului inclusiv extrasele de cont  .

Singuri ne-am facut de lucru, nu nea obligat nimeni . :D :D :D

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: Kov iulian din Martie 28, 2012, 06:26:50 PM
Citat din: bee_lover din Martie 28, 2012, 06:10:48 PM
V in si eu cu o intrebare: cei 1500 de euro se trec in registrul de incasari si plati? Daca nu se trec, investitiile propuse:lazi, centrifuga, maturatoare, etc sunt cumparate cu factura, facturile respective se trec in registru? Daca se trec s-ar putea sa fie mai multe cheltuieli decat venituri.

Se trece tot in registru, toate sumele vehiculate in cadrul PFA-ului inclusiv extrasele de cont  .

Singuri ne-am facut de lucru, nu nea obligat nimeni . :D :D :D
Ceea ce ne-am facut cu mana noastra se numeste lucru manual... :) :hi:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

dorindafi

la cursurilr 111 am intrebat despre euroii primitzi daca trebue justificatzi iar raspunsul a fost :
-la 141 nu se justifica cei 1500 de euro
-la 112 , da
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: dorindafi din Martie 28, 2012, 09:13:37 PM
la cursurilr 111 am intrebat despre euroii primitzi daca trebue justificatzi iar raspunsul a fost :
-la 141 nu se justifica cei 1500 de euro
-la 112 , da
Aha, eu de acum  trebuie sa ma inscriu la cursurile 111,Pace! %%- :hi:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

romikele

#514
GATA!
De azi sunt posesorul unei noi diplome!  :razz: :yes:

Cam asa arata atestatul de care aveti nevoie in anul IV.

Kov iulian

Doar 5 zile au durat cursurile ?

Parca spuneau ceva de 150 de ore de cursuri ?

romikele

Pentru subzistenta 5 zile.
Sunt suficiente, mai ales ca tot cursul il primesti atat printat cat si pe CD.

Kov iulian

Eu imi faceam probleme , ce o sa fac . dupa calculele mele imi ieseau in jur de 30 de zile .

Ma gandeam unde o sa stau, ce o sa mananc . cati bani cheltui ?

Cunoasteti cumva si prin ce perioada vine controlul ca sa vada daca am respectat planul de afaceri ?

Eu vreau neaparat sa il respect, chiar daca pt asta va trebuii sa plec prin strainataturi pt o perioada sa mai strang bani , si vreau sa stiu ca timp cand plec, cand ma intorc .

romikele

Totul este gratuit: deplasare, cazare, masa.
De unde atatea probleme?  :wink2:
Controlul este dupa expirarea anului III.

bee_lover

Citat din: romikele din Martie 30, 2012, 05:36:13 PM
GATA!
De azi sunt posesorul unei noi diplome!  :razz: :yes:

Cam asa arata atestatul de care aveti nevoie in anul IV.
Felicitari  :bravo: :yes: .
Ps: cam multe x-uri, sigur ati fost la cursuri de contabilitate sau marketing?   =))

albinasebes

am un prieten care doreste sa acceseze 141. doreste sa concesioneze o gradina  intr-o zona defavorizata. daca stupina e in alta parte si pune si aceasta gradina in proiect, primeste cele 20 puncte pt zona defavorizata?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: romikele din Martie 30, 2012, 05:36:13 PM
GATA!
De azi sunt posesorul unei noi diplome!  :razz: :yes:

Cam asa arata atestatul de care aveti nevoie in anul IV.
Felicitari pentru Diploma, si eu am citit ca sunt obligat sa urmez cursurile masurii 111 in primi 3 ani de la finantare,oricum eu mai am de asteptat o saptamana pana imi inregistreaza I.I la finante,asta e, suntem inarmati cu multa rabdare...Pace! :hi:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

romikele

Citat din: albinasebes din Martie 30, 2012, 07:29:11 PM
am un prieten care doreste sa acceseze 141. doreste sa concesioneze o gradina  intr-o zona defavorizata. daca stupina e in alta parte si pune si aceasta gradina in proiect, primeste cele 20 puncte pt zona defavorizata?

Daca proiectul este principal pe apicultura, trebuie ca vatra stupinei sa fie in zona defavorizata.
Nu cred ca ar fi greu sa declare vatra pe acea gradina, mai bine ar declara doua vetre, pe ambele locatii.
Locatia de baza in zona defavorizata si vatra pentru pastoral in cealalta locatie. Asa poate avea stupii la control in "gradina" iar in rest pe vatra cealalta. Nu vad nimic ilegal asa, dar cel mai bine se pot lua relatii de la un consultant APIA, pentru a evita eventuale surprize.

dorindafi

Citat din: romikele din Martie 30, 2012, 05:36:13 PM
GATA!
De azi sunt posesorul unei noi diplome!  :razz: :yes:

Cam asa arata atestatul de care aveti nevoie in anul IV.
in planul de afaceri cursurile 111 trebuiau absolvite in primul an
daca cei milostivi nu s-au organizat cum trebue,asta nu inseamna ca atestatul ne va ajuta cu ceva pt anul 4 . este doar o formalitate
la cursurile respective din s-v s-a spus in felul urmator:
-respectarea planului de afaceri shi creshterea economica cu 20 la suta  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

romikele

Daca citeesti cu atentie legislatia, vei putea constata ca acest curs prin M111 trebuie absolvit in primii trei ani de derulare a proiectului, astfel incat in dosarul cu cererea de plata pentru anul IV sa poata fi atasata - in plus fata de ceilalti ani - copia atestatului.