masura141

Creat de nicu has, August 08, 2010, 04:14:41 PM

« precedentul - următorul »

morozan simion

stiti care este parerea mea despre aceste masuri, sunt facute ca sa depizi de ei 100% este o suma de bani care pare tentanta dar daca calculezi toate cheltuielile ajungi la concluzia ca nu-ti acoperi nici macara 50% din cheltuieli, iar restul i-l dai pe tot felul de taxe pentru faptul ca ai deschis AF,II,PFA, etc. Daca ar spune dupa tot bla bla-ul asta ca iti asigura piata de desfacere pentru Xkg de miere la pretul de x ron, sau alte facilitati la export ar fi mult mai bine.
Stiti de ce, pentru ca de exemplu in Olnda un fermier merge la un centru si zice anul asta pot cultiva aprox. 100 tone porumb sunteti interesti sau nu sau participa la un fel de licitatie unde vede care este cererea si in functie de aceasta negociaza pretul. Asa ar fi cel mai corect

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: morozan simion din Martie 18, 2012, 05:02:23 PM
stiti care este parerea mea despre aceste masuri, sunt facute ca sa depizi de ei 100% este o suma de bani care pare tentanta dar daca calculezi toate cheltuielile ajungi la concluzia ca nu-ti acoperi nici macara 50% din cheltuieli, iar restul i-l dai pe tot felul de taxe pentru faptul ca ai deschis AF,II,PFA, etc. Daca ar spune dupa tot bla bla-ul asta ca iti asigura piata de desfacere pentru Xkg de miere la pretul de x ron, sau alte facilitati la export ar fi mult mai bine.
Stiti de ce, pentru ca de exemplu in Olnda un fermier merge la un centru si zice anul asta pot cultiva aprox. 100 tone porumb sunteti interesti sau nu sau participa la un fel de licitatie unde vede care este cererea si in functie de aceasta negociaza pretul. Asa ar fi cel mai corect
Ok, bine oricum atunci cand ne-am decis sa depunem actele ne-am interesat de cum sta treaba si ce trebuie facut pe viitor,iar la asta se mai adauga bineanteles si costurile autorizarii,dar daca nu investim si noi si nu ne zbatem,nu ne da nimeni moca,altfel nu s-ar mai fi inscris atatea persoane ,sau vor sa se mai inscrie la aceasta masura,fiecare isi asterne cum vrea,ca nu e este usor,asta e, si de ....... e greu dar nu da nimeni inapoi, Pace! (parerea mea ;) ) :beer:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

andrei_georgian

Citat din: KTA-foreverapi - Ski din Martie 18, 2012, 09:34:54 AM
Citat din: andrei_georgian din Martie 18, 2012, 08:20:40 AM
Citat din: gabush86 din Martie 08, 2012, 12:36:06 PM
eu cu 141 sunt deja in anul 3 spre 4 , ce pot sa va spun e ca nu sunt multumit ... prea multa birocratie chiar si dupa ce ai luat banii , de o saptamana ma chinui sa le conving pe doamnele de la adm fiscala ca trebuie sa platesc doar cas-ul si ele vor sa platesc 16 % si altele tot asa , deci banii care i-ati luat de la ue o sa-i dati la stat prin taxe si alte porcarii (statul nu pierde niciodata) . sincer imi pare rau ca m-am inhatat la treaba asta, dar fiecare face cum vrea . salve
din cate stiu eu nu se impoziteaza nimik, anul trecut cand am fost la fisc sa dau declaratia de venit mi sa spus sa ma duc in fiecare an in luna ianuarie sa declar venitul, si mi-a zis ca nu se impoziteaza absolut nimik
probabil ce-i de acolo vor sa castige niste bani.........
Cine stie,in fiecare bordei cate-un obicei,poate si-l fac si fiecare de pe acolo obiceiu,dar tre sa le punem legea in fata,sau...etc ;) :beer:
daca le punem legea in fata nu prea rezolvam nimic....in schimb daca le pui altceva cred ca le rezolvi cam pe toate :rotfl: :rotfl:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

andrei_georgian

eu cand am depus dosarul mi sa spus in fata sa vin cu ceva, ca dupa aceea o sa iau destui bani...... :rotfl:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: andrei_georgian din Martie 18, 2012, 08:32:20 PM
eu cand am depus dosarul mi sa spus in fata sa vin cu ceva, ca dupa aceea o sa iau destui bani...... :rotfl:
Ce bine traim in Romanica noastra draga,toti trebuie sa traim,dar altii vor sa traiasca doar ei, asta e, ne conformam...restul vedem noi pana cat duce rabdarea...Pace!
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

Mihai Sergiu

Ca sa accesez masura 141 este nevoie sa am stupii crotaliati?ce am citit era vb despre PNA sau exista vreun document care sa reglementeze?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

danut21

Buna tuturor , va rog foarte mult daca binevoiti sa imi trimiteti vreunul dintre dumneavoastra un model de intocmire a unui dosar pentru masura 141 la apicultura pe adresa de mail [email protected] ....va rog sa ma ajutati ..va multumesc anticipat

albinasebes

sfatul meu este sa mergi la un cineva care se ocupa de proiecte
sunt multe maruntisuri care te pun pe drum si cheltuiala este aceeasi
scutesti multi nervi si stres
altfel, daca esti inscris in asociatie, rogi pe cineva care are aprobat dosarul pe 141 sa ti-l arate si iti faci o parere. presedintele te va ajuta cred.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: albinasebes din Martie 27, 2012, 10:31:15 PM
sfatul meu este sa mergi la un cineva care se ocupa de proiecte
sunt multe maruntisuri care te pun pe drum si cheltuiala este aceeasi
scutesti multi nervi si stres
altfel, daca esti inscris in asociatie, rogi pe cineva care are aprobat dosarul pe 141 sa ti-l arate si iti faci o parere. presedintele te va ajuta cred.
Aprob! cel mai bine e sa te interesezi la cineva care se ocupa cu proiectele, de ce? pentru ca in fiecare judet se pare ca difera cat de cat unele treburi, Bafta! :hi:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

Mihai Sergiu

Citat din: Cradle din Martie 27, 2012, 01:48:14 PM
Ca sa accesez masura 141 este nevoie sa am stupii crotaliati?ce am citit era vb despre PNA sau exista vreun document care sa reglementeze?
nici un raspuns?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: Cradle din Martie 28, 2012, 09:48:44 AM
Citat din: Cradle din Martie 27, 2012, 01:48:14 PM
Ca sa accesez masura 141 este nevoie sa am stupii crotaliati?ce am citit era vb despre PNA sau exista vreun document care sa reglementeze?
nici un raspuns?
Salut! eu unul am dat comanda de crotali la noi la asociatie si am cam pe trei luni de cand trebuia sa ma anunte sa merg sa le ridic,nu am primit inca nici un raspuns pana acum, dar cand merg la judet,la sfarsitul saptamanii acesteia-inceputul saptamanii viitoare sa rezolv cu PFA-ul am sa trec si pe la asociatie sa vad ce spun, alt ceva nu stiu ce sa-ti spun , Pace! :hi:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

albinasebes

numerele de pe  crotarii se dau relativ repede, crotariile le faci unde vrei. sa iei numarul presedintelui si sa-l suni.
din cate stiu crotariile oricum sunt obligatorii pt 141 asa ca nu pierzi nimic daca la le faci acum
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

bee_lover

Din cate stiu eu nu se mai poate accesa nici o masura nici un ajutor fara placute.  :hi:

Kov iulian

Am si eu o intrebare !

La tomna urmeaza sa depun cererea de plata pt anul 3 si la  toamna- iarna voi primi bani pe anul 3 .

In 2013 probabil ca voi fi controlat pt a se vedea daca am realizat ce am promis in proiect ( un pavilion )

Pt a face asta imi mai trebuiesc niste banuti, pe care a vrea sa ii fac muncind afara .

Chestia e ca vreau sa stiu cam in ce perioda anului sa ma astept la control sa stiu cand ma intorc inapoi in tara , doresc sa stiu daca am timp sa il fac pavilionul sau sa il cumpar deagata ?

bee_lover

V in si eu cu o intrebare: cei 1500 de euro se trec in registrul de incasari si plati? Daca nu se trec, investitiile propuse:lazi, centrifuga, maturatoare, etc sunt cumparate cu factura, facturile respective se trec in registru? Daca se trec s-ar putea sa fie mai multe cheltuieli decat venituri.