Cum vede un apicultor simplu metoda absortiei fondurilor europene.

Creat de filip, Noiembrie 13, 2010, 08:51:46 PM

« precedentul - următorul »

balanescuadrian

Citat din: remiland din Noiembrie 16, 2010, 11:39:42 AM
fonduri europene,fonduri neramburasbile,programe de dezvoltare!,sa fim seriosi!,nimeni nu da bani degeaba, fara vreun interes,sau fara a fi sigur ca ii va recupera de n ori,cu atit mai putin marile puteri care dea lungul timpului au stiut numai sa,, suga" ca niste capuse.
pai n-a zis nimeni ca e gratis!.... romania cotizeaza alaturi de tarile europene ptr ajutoarele date in agricultura.,...important este sa reusim sa absorbim fonduri macar de dimensiunea contributiei! :hi:

D006

  Daca toti oamenii care au beneficiat de fonduri reusesc in afacere si ajung sa aiba un angajat si sa dea la export o tona de miere pe an  atunci toti vor avea de castigat , stuparul pentru ca a reusit o afacere de succes , statul roman pentru ca s-au facut locuri de munca de unde incaseaza taxe si comunitatea europeana pentru ca are la dispozitie o marfa de buna calitate. Intr-un fel sau altul toti castigam !

filip

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 16, 2010, 06:53:11 PM
  Daca toti oamenii care au beneficiat de fonduri reusesc in afacere si ajung sa aiba un angajat si sa dea la export o tona de miere pe an  atunci toti vor avea de castigat , stuparul pentru ca a reusit o afacere de succes , statul roman pentru ca s-au facut locuri de munca de unde incaseaza taxe si comunitatea europeana pentru ca are la dispozitie o marfa de buna calitate. Intr-un fel sau altul toti castigam !
La faza asta incep sa plang.
Ia gandeste putin,cine ia locul acelor firme inchise datorita impozitului forfetar.
Si acele firme aveau angajati si chiar plateau ceva la bugetul de stat.........
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

  Aveau maxim 0(zero) angajati sau patronii erau invatati doar cu evaziunea fiscala . Se ajunsese ca intr-o garsoniera sa fie si 20 de firme , majoritatea firmelor erau fantoma ,


orbanstefan64

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 16, 2010, 07:07:49 PM
  Aveau maxim 0(zero) angajati sau patronii erau invatati doar cu evaziunea fiscala . Se ajunsese ca intr-o garsoniera sa fie si 20 de firme , majoritatea firmelor erau fantoma ,
adevarat dar si firmele cu un angajat sau doi o fost bagate in aceeasi galeata
dar de la mintile luminate care sint acum nu te poti astepta la mai mult

D006

Normal si corect ar trebui sa nu existe discriminare de profesie.
Aici impozitul este pe venit indiferent cu ce te ocupi este identic.
Dar in acest caz orice cheltuiala facuta la locul de munca devine decontabila.
De asemenea in domeniile unde se plateste cu cash evaziunea fiscala este la indemana mai usor.

D006

Citat din: CRISM din Noiembrie 16, 2010, 07:11:20 PM
http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Cod_Fiscal_norme.2010.htm
daţi ctrl+f dupa apic si cititi.

Norme metodologice:

Art. 42 k)

9. În categoria veniturilor din agricultură şi silvicultură considerate neimpozabile se cuprind:

- veniturile realizate de proprietar/arendaş din valorificarea în stare naturală a produselor obţinute de pe terenurile agricole şi silvice, proprietate privată sau luate în arendă. Începând cu data de 1 ianuarie 2009 sunt impozabile veniturile băneşti realizate din valorificarea produselor agricole obţinute după recoltare, în stare naturală, de pe terenurile agricole proprietate privată sau luate în arendă, către unităţi specializate pentru colectare, unităţi de procesare industrială ori către alte unităţi, pentru utilizare ca atare.

- veniturile realizate de persoanele fizice asociate într-o asociaţie conform prevederilor art. 28 din Legea nr. 1/2000 pentru reconstituirea dreptului de proprietate asupra terenurilor agricole şi celor forestiere, solicitate potrivit prevederilor Legii fondului funciar nr. 18/1991 şi ale Legii nr. 169/1997, cu modificările şi completările ulterioare, din valorificarea produselor silvice în condiţiile legii.

- veniturile provenite din: creşterea animalelor şi păsărilor, apicultură şi sericicultură;

- veniturile obţinute de persoanele fizice din valorificarea în stare naturală, prin unităţi specializate, cum ar fi centre sau puncte de achiziţie, a produselor culese sau capturate din flora şi fauna sălbatică.


D006

Citat din: orbanstefan64 din Noiembrie 16, 2010, 07:21:02 PM
Citat din: dragos2006 din Noiembrie 16, 2010, 07:07:49 PM
  Aveau maxim 0(zero) angajati sau patronii erau invatati doar cu evaziunea fiscala . Se ajunsese ca intr-o garsoniera sa fie si 20 de firme , majoritatea firmelor erau fantoma ,
adevarat dar si firmele cu un angajat sau doi o fost bagate in aceeasi galeata
dar de la mintile luminate care sint acum nu te poti astepta la mai mult

  Daca aceste firme desfiintate ar fi avut angajati somajul in Romania ar fi trecut de 10% pe cand in realitate somajul a ramas la aceiasi cifra.

filip

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 16, 2010, 07:51:52 PM
Citat din: orbanstefan64 din Noiembrie 16, 2010, 07:21:02 PM
Citat din: dragos2006 din Noiembrie 16, 2010, 07:07:49 PM
  Aveau maxim 0(zero) angajati sau patronii erau invatati doar cu evaziunea fiscala . Se ajunsese ca intr-o garsoniera sa fie si 20 de firme , majoritatea firmelor erau fantoma ,
adevarat dar si firmele cu un angajat sau doi o fost bagate in aceeasi galeata
dar de la mintile luminate care sint acum nu te poti astepta la mai mult

  Daca aceste firme desfiintate ar fi avut angajati somajul in Romania ar fi trecut de 10% pe cand in realitate somajul a ramas la aceiasi cifra.
In romania unii intra iar alti termina somajul.Daca stapanesti bine aceasta jonglerie vei sta bine in procente si rau in realitate.
Multi dupa ce termina somajul nu-si mai gasesc un loc de munca.Pe acestia unde-i mai punem?
Raspunsul e dat de banci-RAU PLATNICI!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006


Alex_andru

Citat din: ilalexandru din Noiembrie 15, 2010, 08:48:41 PM
Domnule Dragos si eu as putea sa fac niste asa zisi roii si sa-i vand...dar de acum vreo 8-10 ani am zis ca nu mai dau nici o albina de la mine din curte si asa o sa fac in continuare. .......


Principiul economiei de piață: dai  să iei, iei să dai!
Banii se obțin din comerț , nu din producție.
Mai discutăm.

balanescuadrian

Citat din: Alex_andru din Decembrie 09, 2010, 12:05:35 AM
Citat din: ilalexandru din Noiembrie 15, 2010, 08:48:41 PM
Domnule Dragos si eu as putea sa fac niste asa zisi roii si sa-i vand...dar de acum vreo 8-10 ani am zis ca nu mai dau nici o albina de la mine din curte si asa o sa fac in continuare. .......


Principiul economiei de piață: dai  să iei, iei să dai!
Banii se obțin din comerț , nu din producție.
Mai discutăm.

dar durata de viata a unei afaceri care este mai mare...in comert sau productie :hi:

Simi

Un lucru este cert si va spun din proprie experienta: nu se poate insela asa usor, sau baietii care sunt pusi sa verifice actele sunt isteti sau am avut vreun "prieten" dar eu prin simplul fapt ca m-am casatorit cu o persoana care si ea la randul ei a avut implementat un proiect, am mai intocmit un proiect numai ca sa le explic ca totul este legal si corect, avand dinnainte fiecare dintre noi stupi cu acte in regula cu exploatatii distincte cu autorizatii si totul la punct si in litera legii cu proiecte depuse cu cateva luni bune innainte de a ne hotara sa ne casatorim si asa mai departe. Dar am lamurito, au primit raspuns si ei de la nustiu ce consultant EU si in final am primit si banii.
Asa ca nu cred ca se insala ei asa usor.
Viaţa ne-a fost dată fără să o cerem
şi o vom pierde fără să fim întrebaţi.