BZZZZ BZZZZZ......

Creat de Gemelu, Iunie 28, 2014, 08:28:22 PM

« precedentul - următorul »

dodo79

Nu vad de ce un podisor plin.cum vei folosi hranitorul.gandestete ca ,cu acest hranitor salvezi o rama in stup.
degeaba ai comandat la magazin 3/4 cu decupaj.acelea se fac doar la cerere.trebuia sa ceri de la faroger asa ceva.
ca sa folosesti roinita cu mai mult de 3 rame va trebui sa tai acel suport-canal ptr diafragma la nivelul leatului suport ptr rame(deasupra ramelor).altfel intre rama3 si 4 vei avea o distanta mai mare.
ce pret avea rama de plastic?
banuiesc  ca ti-a luat 20 minute sa asamblezi roinita cu surubelnita de mana.cu cea cu acumulator iti ia maxim 3 minute :D
:hi:

Gemelu

Citat din: SPYKAL din Iulie 20, 2014, 09:29:09 PMHranitorul/izgonitor iti este extrem de necesar asa ca fa bine si comanda-l.
Citat din: dodo79 din Iulie 20, 2014, 10:20:58 PMNu vad de ce un podisor plin.cum vei folosi hranitorul.gandestete ca ,cu acest hranitor salvezi o rama in stup.
Podisor cu hranitor izgonitor voi comanda sigur cu prima ocazie. Deja mi-am dat seama de gresala facuta si de utilitatea lui.

Pentru roinita, in varianta cu 2 nuclee pe cate 3 rame, m-am gandit si la posibilitatea de a pune 1 sau 2 bucati de folie deasupra ramelor, dar nu ar mai ajunge albinele la hranitor. Oricum, pana voi fi in aceasta situatie cred ca mai trece ceva timp, asa ca ...
Citat din: dodo79 din Iulie 20, 2014, 10:20:58 PMca sa folosesti roinita cu mai mult de 3 rame va trebui sa tai acel suport-canal ptr diafragma la nivelul leatului suport ptr rame(deasupra ramelor).altfel intre rama3 si 4 vei avea o distanta mai mare.
Deci aceste modificari-imbunatatiri ar trebui facute pentru viitor de constructor (FAROGER) pentru ca eu si altii daca modificam facem carpeala. dar suntem nevoiti sa o facem. Nu este un repros sau o critica pentru FAROGER, este doar o propunere de a imbunatati roinita.
Intr-adevar mi-a luat cam 15-20 de minute de cand am deschis cutia pana m-am hotarat sa iau masina de gaurit insurubat si am terminat montajul.
Ramele din plastic1/1 le-am luat cu 8,5 lei bucata. Chiar vroiam sa intreb cum as putea mai usor sa ceruiesc foita? Nu am prea multa ceara sa fac probe. Dupa ce o topesc (cred ca la bain-marie), se poate pulveriza cumva? Ori o intind cu pensula? sau o torn pe fundatia de plastic si o intind pe el....ca pe clatita in tigaie...?
Cand nu ai ce-ti place, sa-ti placa ce ai!

rarescyp

cu un trafalet de acela mic....topesti ceara intr-un vas mic si o intini cu acel trafalet....acel trafalet il vei folosi oar pt ceruire....spor
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

Cipi

unii zic ca merge mai bine cu o pensula.
revenind la poliuretan, astazi am vorbit cu patronul unui magazin apicol ca mai exista o firma la noi in tara care mai produce stupi din poliuretan la un pret mult mai bun, fabrica e undeva pe langa Bucuresti, mi-a si zis cum se numeste firma, dar am uitat. O sa-l intreb maine.

Cipi

Am aflat, stupii sunt fabricati de firma AMEL INDUSTRY - Prahova. http://amel-industry.com/
Stupii de la FAROGER arata mult mai bine, dar sunt şi mai scumpi.

dodo79

Citat din: Gemelu din Iulie 20, 2014, 08:42:47 PM
Din curiozitate, am mai achizitionat 2 rame 1/1 cu foita din plastic.Arata bine, si pentru mine cred ca sunt rentabile la pret daca si albinele le vor accepta cu bine. Altfel cu foita cumparata, rame cumparate, capse, sarma, cuisoare, manopera gaurire, insarmare si lipit foita pe sarme cred ca ies mai scump. Cel putin pana se formeza mana, e foaaaarte migalos, la lipirea foitei mai gresesc cu presiunea pe pinten, si mai tai foita.
Ramele din plastic1/1 le-am luat cu 8,5 lei bucata.
daca bine tin minte,la targuri am vazut rama gata insarmata la 2 lei bucata(2,5 lei).cu foita de 3 lei ajungi la maxim 5,5 lei.
la targ la Blaj am vazut rama plastic polonia la 6 lei (6,5 lei).
cam multisor.
ptr lipirea foitei foloseste un acumulator de masina si lipesti in cateva minute un stup intreg.

Gemelu

Am si eu nevoie de un stat:
Stupii nostri (eu cu tata) sunt destul de slabi, nu au avut cules mai deloc, in august-septembrie a trebuit sa mai completam cu sirop de zahar. Lipsa de experienta m-a facut sa le blochez cuibul la un momentdat, si am suspendat o vreme hranirea. Ar fi trebuit (acum stiu) sa fac hraniri de stimulare dar....
La aceasta ora, au relativ putina albina, si nici rezervele nu sunt prea mari. As vrea sa le mai ofer niste miere, si am hotarat sa cumpar, atat pentru completare acum (in ceasul al doispelea), cat si pentru completare si ulterior stimulare dupa ianuarie cand se mai poate umbla.
Cineva m-a sfatuit sa iau miere de rapita, fiind "mai fina".  Este intr-adevar buna pentru iernat mierea de rapita? fiind cristalizata, o mai pot transforma in sirop? as vrea sa-l mai dau cu ceapa si usturoi, pina impachetez. Am mai dat niste sirop de miere (poliflora din rezerva cumparata pentru consum propriu) cu suc de ceapa, si a fost foarte bine primit de albinute.
Va multumesc si m-as bucura daca mi-ati raspunde cat mai curand, astfel incat sa am timp sa cumpar si sa le dau mierea.
Cand nu ai ce-ti place, sa-ti placa ce ai!

Vyktor

#52
Salut
Depinde acum ce inseamna putina albina. Daca ai sub 5 rame eu zic sa unifici si sa alegi ramele cu cea mai multa miere pe care sa  le lasi in stup. Adica daca unifici doua familii,  sa alegi ramele cu cea mai multa miere de la ambele. Si aici mai este un aspect, cata miere are rama pe care o consideri ca fiind cu cea mai multa.
Mai vin o cu ceva detalii si poate vei primi sfaturi si de la cei mai experimentati

PS Am uitat sa mentionez ca este doar parerea mea,  pentru care ar fi trebuit sa cer aprobare pentru a posta :D

aditza_71

Gemelu , mierea de rapita nu este buna pt. iernat, dar daca o transformi in sirop e buna.Numai ca la ora asta nu mai poti  sa le dai sirop , trebuie sa astepti primavara.  Acum i-a si cauta de la cineva de  incredere miere  poliflora sau de floarea-soarelui si le dai pt. completare deasupra ramelor, daca este cristalizata si albinutzele o vor trage pe rame. Sau daca ai podisor jumatate din plasa poti sa pui mierea cristalizata pe plasa si la fel albinele o vor trage imediat.

dodo79

Eu anu trecut am avut unul pe 4 rame si am ieșit bine din iarna.
La cineva care nu a avut miere am pus turta de toamna si au ieșit toate fara probleme

Gemelu

#55
Citat din: dodo79 din Octombrie 22, 2014, 10:12:16 PM
Eu anu trecut am avut unul pe 4 rame si am ieșit bine din iarna.
Dar cred ca vorbesti despre cei din poliuretan. Nici eu nu ma sperii pentru aceia (am 2), dar in stupii de lemn iernarea in horn e mai gea, cred eu. Stupii de poliuretan deja sunt mai puternici, desi au avut aceleasi conditii ca ceilalti.
Ma gandeam sa cumpar 10-15 kg miere pe care s-o dau in mai multe feluri:

  • Acum diluata putin si transformata in sirop de ceapa si usturoi si pusa in punga subtire legata la gura deasupra ramelor.
  • La iarna in masura in care timpul va permite o vizualizare rapida a rezervelor si voi vedea ca sunt fff mici, sa fac completarea hranirii si  sa le dau miere cristalizata pe rame sau podisor
  • spre sfarsitul iernii cand va veni vremea de stimulare sa folosesc mierea pentru a face sirop si turte sau pasta energetice si proteice ( cu drojdie de bere etc)
Am o familie asa de slaba, incat ma gandesc sa fac zilele astea un mininucleu pe 3 rame jumatati de 1/2 in care sa pun matca si albinele, si daca mai ramane musca, sa le unific cu alta familie. Mai trebuie sa iau masuri de evitat riscurile la unificare (metoda ziarului etc), sau e suficient o egalare a mirosului celor doua grupuri si unirea directa?
Cand nu ai ce-ti place, sa-ti placa ce ai!

Gemelu

Citat din: Vyktor din Octombrie 22, 2014, 05:28:09 PM
PS Am uitat sa mentionez ca este doar parerea mea,  pentru care ar fi trebuit sa cer aprobare pentru a posta :D
PS si eu!!!
Nu vad de ce trebuie ceruta aprobare, cred ca toti am primit aprobarea de a ne posta parerile atata timp cat respectam regulile si ne comportam civilizat.
Eu CRED ca forumul este locul unde se cere si se ofera sfaturi, nimeni nu e obligat sa le urmeze. Sunt doar pareri si sfaturi nu PROCEDURI DE LUCRU.
Cand nu ai ce-ti place, sa-ti placa ce ai!

Vyktor

Anul trecut am iernat si eu un roi pe patru rame. Este adevarat, a iesit din iarna,  dar n am vazut nici gram de miere de la el anul asta. Eu de asta  am zis sa unifici pentru ca daca in primavara ai o familie puternica poti spera si la ceva productie altfel....putin probabil.

PS din nou....Era o aluzie la faptul ca un membru.....al forumului....imi reprosa ca eu la trei postari imi dau cu parerea ceea ce nu prea iese la socoteala tinand cont de faptul ca am vreo trei sute si ceva de postari. Matematic vorbind....nu iese :P

dodo79

Citat din: Vyktor din Octombrie 23, 2014, 02:46:13 PM
Anul trecut am iernat si eu un roi pe patru rame. Este adevarat, a iesit din iarna,  dar n am vazut nici gram de miere de la el anul asta. Eu de asta  am zis sa unifici pentru ca daca in primavara ai o familie puternica poti spera si la ceva productie altfel....putin probabil.

PS din nou....Era o aluzie la faptul ca un membru.....al forumului....imi reprosa ca eu la trei postari imi dau cu parerea ceea ce nu prea iese la socoteala tinand cont de faptul ca am vreo trei sute si ceva de postari. Matematic vorbind....nu iese :P
Vyktor, nu de tine era vorba.cel cu trei postari a postat imediat dupa tine.:) Oricum vei avea nevoie de o cerere ptr a posta.eventual poate vor sa ridici  doua degete =))
Gemelu, intradevar eu vb doar de poliuretan.si am avut si productie.

Vyktor

Nu ma caracterizeaza astfel de dispute,  dar cand vad atata marlanie, repet, ma zgarie pe creier si nu ma pot abtine.  Din curiozotate i am citit o parte din mesajele postate pe celalalt forum si ce crezi....e foarte cuminte. De ce?  Simplu,  acolo si o ia in freza imediat,  nu i se permite. Nu acelasi lucru se intampla aici unde da in   PL ul lui pe oricine si aici nu ma refer la mine ci la cei  care macar prin prisma varstei merita respectul celor mai tineri.
Iarasi,  e doar parerea mea.
Scuze Gemelu pentru poluarea topicului.