despre crotalierea stupilor

Creat de apisrom, Noiembrie 17, 2011, 07:12:45 PM

« precedentul - următorul »

filip

Dragos,
Eu am stupina autorizata sanitar veterinar.
Am cod unic RO
Daca eu nu doresc sa accesez fonduri ori subventii,Cum voi putea fi obligat
Nu eu am raportat un numar imens de fam albine,cine a gresit sa plateasca.Asta e un rezumat.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

dorindafi

Citat din: dragos2006 din Decembrie 17, 2011, 04:32:04 PM
  Frate cata prostie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! la fel faceau gargara si ciobanii cand au intrat cu crotalierea la oi ....
daca atzi uitat va reamintesc eu:
  ciobanii cu doua clase mai multe ca trenu au fost mult mai cashtigatzi ca noi care trebuie sa ai shi liceul pt. a accesa fonduri :yahoo_cry:
au pus crotalii la oi = au primit 40 lei /cap de oaie
au crotaliat vacile   = au primit 500 lei shi pt. toate astea nu-i obliga nimeni sa dea nimic
iar noi,noi ce am cashtigat?ni sa luat shi cei 20lei/stup
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

D006

  Crotalierea se fac e in primul rand pentru supravegherea sanitar-veterinara a familiilor de albine . Sa spunem ca vecinul meu stupar nu acceseaza fonduri , e greu de cap si nu vrea sa crotalieze stupii , pe deasuprea se screde desteptul pamantului si face tratamente dupa ureche . Eu considerand ca este un pericol public ma duc depun o plangere la autoritati ca sunt infectat de la el . Apoi vin autoritatile ii da o amenda cam cat valoarea stupinei si nu ii va mai trebui sa faca apicultura dupa ureche !Astfel scap de un pseudostupar !

  Si la stupi se dau bani cu lopata !  ca sunt unii extrem de inteligenti si nu au nevoie de ei e treaba lor , dar marea masa a stuparilor seriosi beneficiaza de bani buni de la guvern si UE.

  Si acum sa fim sinceri un om daca are un copil mic si bani putini , ce cumpara mai intai : miere sau lapte ?

CRISTIAN71

 Sa zicem , si de unde sti ca asa zisul vecin face tratamente dupa ureche ? Si de unde sti ca albinele tale sunt infestate chiar de la el ?

D006

   Merg la medicul zonal si aflu imediat despre ce este vorba . Acum o balacarim cu inregistrarea sanitar-veterinara dar va deveni obligatorie si aceasta . Iar in lege se va preciza ca daca detii familii de albine si nu le inregistrezi sanitar-veterinar si nu le crotaliezi sa mananci o amenda barosana sau o condamnare penala.

CRISTIAN71

Citat din: dragos2006 din Decembrie 17, 2011, 04:32:04 PM
  Frate cata prostie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! la fel faceau gargara si ciobanii cand au intrat cu crotalierea la oi ....

Ce radical esti ! Daca prof onlaine se mai zbate putin poate va reusi prin lege sa-si inpuna noua lada obligatoriu in ROM. Atunci sa vad cum te zbati ca pestele pe uscat inpotriva sistemului. Sti cum este zicala ,,orce nas i-si are nasul ". :wink2:

D006

  De ce sa ma zbat ca pestele pe uscat "inpotriva" sistemului ?
Cred ca nu intelegi ce se discuta aici !

marius_vfp

domnule dragos, cu parere de bine-rau , poate intro mana ai dreptate , dar imagineazati tu ca eu sunt alde 5 stupi cum ziceai prin alte posturi si nu am nevoie de subventii si alea alea , poates din familie de apicultori cu experienta ca a ta de 30 si ceva de ani , si fac tratamentele la timp si corect ca am interes   , cum poate veni alde doctorul veterinar idem tu , care sami zica ca nam facut tratament corespunzator , ca veni penalul al de ,asa zis doctor care e la mine , (doctori la taza sunt multi multi si "vorba lui motoc"  facuti la apelul bocancului ) sa faca tratamentele la pasari si mai toate angariile de prin curte , si il intreb de medicamente pentru albine si cam cum se fac , la care drept raspuns imi zice ca el nu se baga la albine ca e frica de ac  ,bagaiasi acu in c....  ,  ma trimite la farmacia veterinara sami iau cemi trebe , da il intreb da vreau si eu sa trec alde 5 stupi la el in evidenta , si im izice ca nu tine evidenta la asa ceva , da poftim cultura . ma lasa rece ce doctori veterinari sunt , toti o apa siun oamant
si de ce ma obliga statu sami fac firma  SA CE ?.... da ce pe nea taranul pentru 1 vaca ii trebe firma sa ia subventia de la stat , sa numi zici ca da ,ca .....

eu tin cu bucovineanu ca de e moldovean deal meu  :beer:
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

D006

  In urma cu 10 ani in comuna unde muncesc eu toti taranii cresteau porci si in sambata dinaintea Craciunului ii vindeau in obor. Stii cati tarani de la mine au fost in obor azi cu porci ? 0 (ZERO) . Nu le-a interzis guvernul sa mai crasca porci dar nu mai sunt rentabili in sistem taranesc  . In anii trecuti venea o masina si colecta laptele de vaca azi nu mai vine deoarece nu-si mai scoate nici drumul.
Animalele vor fi crescute doar in ferme autorizate ! si problema cu medicii veterinari se va rezolva deoarece se i-au masuri .La facultatea de medicina veterinara se vor organiza cursuri postuniversitare pe apicultura astfel incat in fiecare judet sa existe si veterinati specializati pe apicultura.

  Daca vreti sa va fie bine in viata nu va ganditi doar la ziua de maine , ganditiva cum va fi si peste 5 ani ! este ca si cum ai merge pe un drum uitandu-te doar la un metru in fata ...
  Directivele sunt clare : din 4 milioane de fermieri existenti acum in viitor vor ramane doar un milion. Care vor fi acei un milion?

marius_vfp

1 milion vor fi cei care vor sa faca productie sa vanda la fraieri care se duc ca inecatii la raft , cumpara numai kakaturi
taranu  e sugrumat din toate directiile nu mai poate iesi cu animalul la targ ca nare voie , nici sal mai taie de craciun nu poate ca trebe pe masa sacrificat fara sa simta durere cai cade greu la beregata si iese carnea amara , hai ma lasi
lapte oua carne nu ai putem sa vindem ca navem voie , da ala marele angrosist are voie ca de umfla burtile la mia toti smecherii de sus .  auzi la ei sa le oferim gainilor minimul de suprafatza , bine ba ca alea cares facute la bec cunosc culoare ierbii  , stau una peste alta ,firarmama lor de hoti ,
pai da cine sa aiba de suferit ,pai noi toti ia gandestete ca daca taranul iese pe piata cu lapte oua carne    , e buna  are gust , nu kakaturile de la raft , da asa suntem noi romanii ne ducem ca inecatii la raft luam toate kakaturile si te trezesti cu toate bolile ,da oare de ce , pai ce puiimei stiu eu ce a bagat ala in salam sau parizer ,tu stii?
ia sa nu se mai duca nimeni la raft si sa mearga la taran in poarta sa bata , da mamaie si mie 30 de oua si ceva lapte braza daca ai , cine iese castigat la afacerea asta , pai iti zic eu amandoi  taranul are bani sa poata sa se miste si eu papika bun sa dau la copii , noi facem coada ca fraierii de sarbatori la rafturile pline de tampenii si facem  pungile mari la angrosisti , esti tu comvins ca ,carnea din olanda e buna ? oare nui mai buna aia de la nea ion din curte care o vad cum oracaie ?
cand eram mic in vacanta ma duceam la bunici si fugaream porcii da acu ii fugaresc pe la raft , ca de neam invatat o natie de sclifotiti si imputiti puturosi  mergem la raft si ne umflam burtile , apropo de burti statistica in romania e ingrijoratoare mare grija .

rog moderatorii sami ierte aciditatea da am facut tensiune .
o seara buna va doresc
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

marius_vfp

Citat din: dragos2006 din Decembrie 17, 2011, 04:33:54 PM
  Nu vor mai exista crescatori de animale in afara ASOCIATIILOR !

tu cred ca nu gandesti, maine poate-ti bag ceva poze daca am timp , cu orataniile din curte ,
am un vecin care are o vaca ,de la care cumpar lapte imi da cate 4 l pe saptamana banii la luna , el isi ia banul si eu sunt multumit , daca mai vrei argumente mai discutam . :redcard:
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

D006

 Omule taranii astia pe care ii ridici in slavi au nenorocit panza freatica cu dejectiile de la animale lasate sa se scurga direct in pamant Cunosc localitati care au nitriti in TOATE  fantanile iar in zona respectiva nu exista fabrici sau ferme mari doar animale imprastiate prin curti . Tu stii ca au murit copilasi de la intoxicatie cu nitriti ? Cine raspunde pentru viata acelui ingeras ?

Acum in multe zone e epidemie de loca , cine este de vina ???

marius_vfp

frate dragos , sincer iti zic ca ABEREZI  daca tu crezi ca omul sa nascut la bloc te inseli , sau vrei sa zici ca nitritii omoara oamenii de la tara , pai hai la oras daca tu crezi asta :nudie:
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

D006

  Societatea umana tin sa te informez ca a evoluat foarte mult in ultimul secol ! nu sunt impotriva zootehniei in mediu rural dar sa se practice de oameni inteligenti care trebuie sa protejeze mediul si sa se supuna normelor sanitar-veterinare .
Cat timp vad tarani care bat cu barbarie animalele domestice si pe deasupra le si mai injura de cele sfinte , parca nu as mai bea lapte de la un asemenea individ...

cipriene

dragos iarta-ma dar esti cam acid. nu te supara pe mine, dar cam bati campii. forumul are rolul sa ne spunem toti parea. am inteles ca esti medic veterinar ( :bravo:), dar chestia cu medicul vet. care vine si controleaza este poveste ieftina. medicii de circumscriptie sunt niste putori pantecoase (cu mici exceptii) care nu fac in mare parte decat actiunile subventionate de stat, aici ma refer la vaccinari, tuberculinari, etc.
in alta ordine de idei nu stiu cati stupari sunt interesati de asocieri (cu toate ca este un lucru bun in anumite privinte), de faptul ca trebuie sa-si faca firma (indiferent de forma), etc. sunt foarte multi, probabil majoritatea, care vor sa fie lasati in pace. ce spui tu ca mai devreme sau mai tarziu tre sa fim parte dintr-o asociatie.. :nudie:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)