despre crotalierea stupilor

Creat de apisrom, Noiembrie 17, 2011, 07:12:45 PM

« precedentul - următorul »

cipriene

Citat din: marius_vfp din Decembrie 13, 2011, 11:47:31 AM
salut , cipriene, dezvolta putin ideea cu fiscul ,cum adica oamenii au fost pusi sa plateasca impozit la stat ca au stupi in curte ?(exista vreun temei legal?)  pai o sa se lase multi de apicultura in halul asta, da oare vaca sau calul lu vecinu e impozitat? astia o sa puna impozit si pe cainele de la poarta ,idioti altceva nu pot sa mai zic, suntem mai rau ca invremea lui ceasca.
spor la treaba.


din cate am inteles este vorba despre cei care au accesat programele 141. surpriza a fost cu atat mai mare ca cat toata lumea stia ca nu se plateste nici un fel de impozi t din apicultura. singura arma a celor in cauza a fost sa dea fiscul in judecata. :sad:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

D006

  Frate tu vorbesti din vorbe sau ai dovezi ?
vreau sa vad si eu odecizie de impunere pe numelui unei persoane care are doar cod CAEN 0149 !

cipriene

Citat din: dragos2006 din Decembrie 13, 2011, 10:44:33 PM
  Romanii sunt culmea ! si cand iti da cineva ceva moca tot pui intrebari . Discutati discutii despre niste chestii pe care le presupuneti . Si daca se va impozita , care este problema ? un apicultor serios are cheltuieli deductibile insemnate asa ca impozitul va fi mic. Apicultorii virtuali au cheltuieli deductibile care tind spre zero si deci impozit mare.

dragos, nu vreau sa ma intelegi gresit, nu am nimic impotriva in a plati impozit la stat, dimpotriva chiar mi se pare un lucru corect ca fiecare venit sa fie impozitat, dar nu demult am suspendat o firma din cauza forfetarului.
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

cipriene

Citat din: pharaonu75 din Decembrie 13, 2011, 10:43:00 PM
Si lasoul ala cu ce il compari? Cu ACA sau cu celelalte forme asociative?
Ca nu prea inteleg!

momentan doar cu ACA. nu stiu nimic despre CASA MIERII (cel putin doar astea sunt in zona si doar de ele am auzit)
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

Obombo

Mi se pare normal ca veniturile sa fie impozitate, din orice sursa provin ele. Ca faci bani cu apicultura sau ca-ti vinzi posteriorul pe la colturi, din bani pe care-i bagi in buzunar ar trebui sa dai o parte si la stat. Dar impozitul pe venit e una, iar impozitul pe stup, pentru ca are un numar pe el, e o aiureala.

pharaonu75

Citat din: cipriene din Decembrie 13, 2011, 10:53:06 PM
Citat din: pharaonu75 din Decembrie 13, 2011, 10:43:00 PM
Si lasoul ala cu ce il compari? Cu ACA sau cu celelalte forme asociative?
Ca nu prea inteleg!

momentan doar cu ACA. nu stiu nimic despre CASA MIERII (cel putin doar astea sunt in zona si doar de ele am auzit)

Eu am mai spus-o si o repet!
In momentul in care te inscrii intr-o asociatie, trebuie sa citesti statutul de organizare si functionare a acesteia!
Acolo vezi, pe langa altele, ce drepturi si ce obligatii ai.
Din cate stiu eu (si stiu destul de bine) nici ACA Ialomita si nici Casa Mierii nu iti pun la dispozitie un exemplar al acestui statut!
De aici se naste fireasca intrebare: DE CE?

De raspuns poate sa isi raspunda fiecare... insa se pare ca unii sunt mai membri decat altii... plus ca la ACA exista niste smecherii si cu SRL-urile Apicola, cu conducerea si cu profitul acestora.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cipriene

si atunci la ce bun sa ne mai "crotaliem" stupii? de ce sa ne mai inscriem intr-o asociatie? doar de dragul de a fi afiliati?  :mad:
stiti ce nu cred ca exista? o asociatie non-profit formata doar din apicultori care nu urmaresc "sa se faca" unul pe altul 
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

pharaonu75

Citat din: cipriene din Decembrie 14, 2011, 08:21:37 PM
si atunci la ce bun sa ne mai "crotaliem" stupii? de ce sa ne mai inscriem intr-o asociatie? doar de dragul de a fi afiliati?  :mad:
stiti ce nu cred ca exista? o asociatie non-profit formata doar din apicultori care nu urmaresc "sa se faca" unul pe altul

Ba exista! Mai multe.

Eu stiu una in care membrii sunt prieteni buni, iar prietenia lor devine an de an tot mai puternica! Au devenit o adevarata familie!
Nu au interes sa se faca unul pe altul, ba dimpotriva se ajuta dezinteresat.
AM DREPTATE DRAGOS??? :wink2:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: pharaonu75 din Decembrie 14, 2011, 08:28:17 PM
Citat din: cipriene din Decembrie 14, 2011, 08:21:37 PM
si atunci la ce bun sa ne mai "crotaliem" stupii? de ce sa ne mai inscriem intr-o asociatie? doar de dragul de a fi afiliati?  :mad:
stiti ce nu cred ca exista? o asociatie non-profit formata doar din apicultori care nu urmaresc "sa se faca" unul pe altul

Ba exista! Mai multe.

Eu stiu una in care membrii sunt prieteni buni, iar prietenia lor devine an de an tot mai puternica! Au devenit o adevarata familie!
Nu au interes sa se faca unul pe altul, ba dimpotriva se ajuta dezinteresat.
AM DREPTATE DRAGOS??? :wink2:

subscriu...  =D> =D> =D>

si asi dori, daca doreste si sefa...  :wink2:, doar sa spuna zonele de unde are apicultorii inscrisi
sa sa vedeti ca apicultura si prietenia nu au frontiere
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

D006

 Din capul locului nu am vrut sa se faca reclama la aceasta asociatie tocmai pt. ca membrii sa fie in primul rand prieteni si OAMENI DE ONOARE. O singura data s-a incalcat acest principiu si treaba nu a fost buna dar cazul a fost rezolvat pe cale amiabila. De atunci intrarea in asociatie se face doar pe baza de recomandare din partea membrilor care au vechime cel putin un an in asociatie.
   Aceasta asociatie a fost fondata pe principiul prieteniei si al colaborarii , nu se vrea o asociatie bogata ci o asociatie cu membri bogati atat spiritual cat si material. Oricum vreau sa propun ca numarul noilor membri primiti intr-un an in asociatie sa nu depaseasca 5 (cinci) oameni. Deja in asociatie sunt oameni din judetele : Buzau , Braila , Prahova , Constanta , Vrancea , Olt , Bucuresti , Sibiu , Alba , Ilfov. . Oau deja dintr-un sfert din Romania !
  Rog pe aceasta cale ca subiectul asociatie sa fie inchis aici iar membri sa comunice prin metodele private !

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: dragos2006 din Decembrie 14, 2011, 09:04:13 PM
Din capul locului nu am vrut sa se faca reclama la aceasta asociatie tocmai pt. ca membrii sa fie in primul rand prieteni si OAMENI DE ONOARE. O singura data s-a incalcat acest principiu si treaba nu a fost buna dar cazul a fost rezolvat pe cale amiabila. De atunci intrarea in asociatie se face doar pe baza de recomandare din partea membrilor care au vechime cel putin un an in asociatie.
   Aceasta asociatie a fost fondata pe principiul prieteniei si al colaborarii , nu se vrea o asociatie bogata ci o asociatie cu membri bogati atat spiritual cat si material. Oricum vreau sa propun ca numarul noilor membri primiti intr-un an in asociatie sa nu depaseasca 5 (cinci) oameni. Deja in asociatie sunt oameni din judetele : Buzau , Braila , Prahova , Constanta , Vrancea , Olt , Bucuresti , Sibiu , Alba , Ilfov. . Oau deja dintr-un sfert din Romania !
  Rog pe aceasta cale ca subiectul asociatie sa fie inchis aici iar membri sa comunice prin metodele private !
SANATATE SI RESPECT!
FELICITARI!

mai e in stare vreo asociatie sa se laude cu asa acoperire?

eu cred ca stiu de ce e asa de imprastiata... ca la intruniri sa se evite consangvinizarea....  :yes:
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

cipriene

suna a ocultism. vorbiti fratilor! eu am crezut ca odata cu logarea mea la acest forum pot vorbi si cere sfaturi, dar se pare ca DRAGOS are foarte multi prozeliti care nu incearca decat sa-i faca pe plac sau poate ma insel  :yahoo_cry:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

filip

cipriene,
Uite cum sta traba in viziunea mea.
Pentru a accesa fonduri europene trebuie sa ai firma{nu discut forma}
Daca ai firma ,oricand poti fi controlat.
Ramane de vazut cum va fi taxat apicultorul:
un impozit fix,impozit pe ce declara,ori impozit pe norma de venit calculata de fisc.
Unde vor plati in prima faza impozit toti apicultorii,{la procesator ori persoane ce fac achizitii pe borderou}
Daca ramanea CERTIFICATUL de PRODUCATOR plateai o taxa catre primarie.
Momentan e ceata
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

cipriene

filip, eu cand m-am apucat de apicultura nu m-am gandit la fonduri europene, PNA, fisc, firma (indiferent de forma) si sincer nici nu vreau sa ma gandesc la astea. tot ce vreau este sa-mi vad mai departe de albinele mele, fara sa le "crotaliez" si fara sa-mi spuna niste functionari prafuiti cat datorez eu statului.
probabil apicultura (in viziunea multora) este doar o afacere, dar daca vb cu un stupar batran vei intelege ca nu este chiar asa.
cu stima..
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

dan motu

nivelul de hobi este pana ajungi la un anumit numat si la o anumita investitie,can depasesti un barem devine bisnis de la care ai pretenti la rezultate