cum se lucreaza cu stupii multietajati?

Creat de ceausescu95, Martie 07, 2012, 10:02:39 PM

« precedentul - următorul »

ceausescu95

buna seara,am vrut sa deschid un subiect despre astia ca nu prea am gasit.daca aveti ceva material de citit mar interesa pentruca ma gandesc sa iau niste stupi multietajati.Sa aud cmentariile si parerile dumneavoastra destpre acest tip de stup.Multumesc

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

George N


pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cornelioandanciu

 Am accesat si eu acea pagina, am gasit acolo niste erori mari care ar putea fi luate de bune de catre nestiutori, astfel cineva spunea ca are un multietajat format dintr-un corp normal si un corp de 3/4, peste care mai are un corp de 3/4 =))Asta este o gresesala mare! Multietajatul are trei corpuri de 3/4 a cate zece rame fiecare , de obicei, uneori mai exista si cu 8,9, 11 rame, dar eu cred ca pe zece rame e cel mai bun.Anul asta si mie mi-au roit multietajatii, lipsa de cules s-a suprapus peste perioada roirii, eu cred ca a fost o roire din cauza foametei.Nu ma intrebati de ce nu i-am hranit, pentru ca am fost plecat din tara.Ca sa-i hranesti eficient, trebuie sa ai un hranitor tip podisor, astfel la hranirile de completare daca este cazul poti baga sirop la greu.La intrarea in iarna trebuie sa ai familii puternice, se ierneaza pe doua corpuri, corpul de sus plin cu miere, corpul de jos plin cu rame goale.Trebuie avut grija ca ghemul sa se formeze intre corpuri, pentru aceasta se descapacesc pana la jumatate doua rame centrale cu miere.In timpul iernii exista riscul ca matca sa coboare in corpul de jos si sa depuna puiet, atunci albinele se strang pe puiet si mor de foame, pt ca nu mai pot traversa cei zece milimetri intre ramele de jos si cele de sus.Incepand cu iarna viitoare am de gand ca sub umerii ramelor de jos sa introduc niste sipci de 10 mm, cat este distanta intre ramele dintre cele doua corpuri, pentru ca albina sa poata traversa usor acea zona.Nu stiu cat de eficient va fi.
Va salut.