miere cristalizata in rame la vremea asta!!!

Creat de agalofteanu, Septembrie 01, 2013, 06:32:18 AM

« precedentul - următorul »

agalofteanu

De cand nu a mers forumul am mai facut urmatoarele:

Am vorbit la ICDA pentru analize. Trebuie sa trimit 500 gr miere (nu stiu cum o s-o adun).

Ieri am fost in cercetare. Am descoperit urmatoarele:

- iarba neagra nu este in zona noastra,
- larice nu este in zona unde am stupii,
- am gasit albine care controlau frunzele de salcie atacate de niste insecte minuscule(purici).

Am tras concluzia ca mierea mea este intradevar o mana vegetala(adica seva de salcie concentrata) De altfel gustul acela nedefinit are o aroma care duce catre salcie.

Prea bine imi mersese cu stupii anul asta si era prea de tot sa inchei cu bine.

La familiile de baza treaba este cat de cat sub control. Am scos mierea din caturi, nu am dat ramele la lins si umbland prin cuiburi am vazut ca este destul de putina miere din asta.

La roi insa treaba este cotoioasa. Aici am deja cuiburile facute si am gasit miere din asta si in mijlocul ghemului.

Daca cineva s-a mai confruntat cu astfel de problele si stie sa gestioneze sunt recunoscator sa primesc sfaturi.


Multumesc

dorindafi

 :hi: salutare
pt agolofteanu  nu mai umbla-ntoate partzile  ca pierzi timpul
dale mierea la stupi prin descapacire ca nau nimic
mierea de prisaca este normal sa se zaharisesaca
in celula fiind ea capacita sau necapacita
pt a nu crede ca vorbesc din cartzi voi reveni cu poze
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Karpetrusov

Fenomenul a aparut si la stupine din defileul Toplita Deda. Se pare ca este vorba de iarba neagra, destul de rara in Ro. Sunteti siguri ca puteti identifica aceasta planta? Varietatile romanesti difera ca aspect de cele prezentate pe www.
A swarm of bees in May is worth a load of hay;
  A swarm of bees in June is worth a silver spoon;
    A swarm of bees in July isn't worth a fly.

oroles

Citat din: Obombo din Septembrie 01, 2013, 04:46:58 PM
1. In zona une-si tine omul stupii gasesti conifere doar la craciun, prin casele oamenilor.
2. Mierea de mana, in functie de provenienta, cristalizeaza de la incet la foarte incet, in nici un caz nu cristalizeaza in faguri in cateva ziele.
3. Daca bagi fagurii in centrifuga la 45°C ai ocazia sa razi cera cu cutitul de pe peretii centrifugii.

Raspuns, la raspuns...
1. Asa e. Eu am dat doar un exemplu. Mierea de mana nu este obligatoriu sa se faca de la conifere, ci si de la alte specii de plante, invadate de afide. Asteptam sa vedem ce da analiza omului. Se mai face miere de mana de la stejari, pruni si fagi (principalii producatori de miere de mana). Dinastia sunt din plin in zona (sunt si eu din Bacau). Ia sa vedem ce spune domnule Obombo un site despre mierea de mana: "Aceasta poate fi de origine vegetala, cand albinele colecteaza seva direct de la suprafata frunzelor ori lăstarilor tineri, sau poate fi de origine animală, când se interpun niste insecte mici, din familia afidelor. Acestea se hrănesc cu seva copacilor pe care o sug de la nivelul scoartei, retin substantele azotoase si elimină o excretie specială (mana), cu mare continut de zaharuri. Lipsa nectarului din aria de zbor a albinelor le determină să culeagă orice substantă dulce, inclusiv mana. Spre deosebire de celelalte sortimente de miere, în mierea de mană, pe lângă alte zaharuri s-a demonstrat prezenta unui zahăr specific (melezitoza) care se presupune că ar fi sintetizat chiar în tractusul digestiv al insectelor producătoare de mană. Acest tip de zahăr are un potential de cristalizare ridicat, iar mierea de mană în a cărei compozitie melezitoza depăseste 15% poate cristaliza chiar în faguri, imediat ce a fost produsă de albine. " (Sursa: http://fagurelecumiere.ro/index.php?page=shop.browse&category_id=35&vmcchk=1&option=com_virtuemart&Itemid=54) Dar cel mai bine sa asteptam analiza!
2. Din practica, nu stiu cum se comporta in faguri, dar cel la care am vazut miere de mana era cristalizata in cca 3 luni de o taiai cu cutitul. La inceputul lui decembrie i-am cerut niste miere de mana, de curiozitate, sa vad si eu cum e. O avea in bidoane de 5 l. A tinut-o cateva zile langa soba si nu s-a topit. A fost nevoit sa distruga bidonul ca sa poata sa o scoata.
3. Punctul de topire al cerii este de 63 grade Celsius. Unii recomanda 42 de grade pentru dulap, altii 45. Cert este ca mierea se topeste la temperaturi intre 35 de grade si 45 de grade. In argumentatia mea aduc lucrarea Claire Waring si Adrian Waring. (2011). Manual de crestere a albinelor. Bucuresti: Editura MAST, pag. 120. Omul va trebui sa isi asume si acest risc, daca spuneti ca se va topi ceara.

In consecinta, desi sunt incepator si nu le stiu pe toate (nici nu am cum!), cred ca am avut dreptate. Domnule Obombo, cred ca merit mai mult respect decat mi-ati acordat dumneavoastra!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

agalofteanu

Multumesc de raspunsuri.

@dorindafi - oricum m-am mai linistit dupa ce am vorbit cu un coleg din zona care a mai avut asa ceva. Sper sa nu ma rupa primavara............ In rest, astept pozele de la tine.

@karpetrusov - ieri am facut vreo 5 km pe lunca Siretului in zonele cu vegetatie bogata, mlastinoase(pe unde ar trebui sa fie iarba neagra) Nu zic ca nu or fi pe undeva dar eu nu am vazut nici macar una care sa aiba semnalmentele stiute. Si cum spuneam am avut ceva cules deci .............!!!!!!

@oroles - nu cred ca este mana obisnuita(produsa de afide) pentru ca din asta am mai avut si stiu um arata. Aia are multa fructoza si consistenta este una obisnuita chiar daca poate cristaliza usor. Am facut azi un experiment: am pus o bucatica de fagure cu miere din asta in cuptorul cu microunde 20 secunde. S-a topit tot, ceara si miere, am lasta sa se raceasca, am ales ceara. Mierea desi lichida avea prin ea o gramada de granule de zahar cristalizat.

Nu vreau sa creez animozitati din pricina problemei mele si nu cred ca are rost sa va contrati, mai ales ca noi doi suntem "contarani" iar Obomo este........ tocmai de la Cisterna de Latina :nono:

:thanks:




dorindafi

colegu ,pt iernarea familiilor de albine cu miere de acest fel cere ca familia sa fie buna
asta nu insemnina neaparat  x rame ci cuibul sa bine strans shi atunci vor fluidiza mierea fara probleme   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

oroles

Citat din: agalofteanu din Septembrie 03, 2013, 09:52:02 PM
Multumesc de raspunsuri.

@dorindafi - oricum m-am mai linistit dupa ce am vorbit cu un coleg din zona care a mai avut asa ceva. Sper sa nu ma rupa primavara............ In rest, astept pozele de la tine.

@karpetrusov - ieri am facut vreo 5 km pe lunca Siretului in zonele cu vegetatie bogata, mlastinoase(pe unde ar trebui sa fie iarba neagra) Nu zic ca nu or fi pe undeva dar eu nu am vazut nici macar una care sa aiba semnalmentele stiute. Si cum spuneam am avut ceva cules deci .............!!!!!!

@oroles - nu cred ca este mana obisnuita(produsa de afide) pentru ca din asta am mai avut si stiu um arata. Aia are multa fructoza si consistenta este una obisnuita chiar daca poate cristaliza usor. Am facut azi un experiment: am pus o bucatica de fagure cu miere din asta in cuptorul cu microunde 20 secunde. S-a topit tot, ceara si miere, am lasta sa se raceasca, am ales ceara. Mierea desi lichida avea prin ea o gramada de granule de zahar cristalizat.

Nu vreau sa creez animozitati din pricina problemei mele si nu cred ca are rost sa va contrati, mai ales ca noi doi suntem "contarani" iar Obomo este........ tocmai de la Cisterna de Latina :nono:

:thanks:

Nu vreau sa te simti asaltat cu informatii, dar am gasit metoda testarii mierii de mana intr-o carte veche. Informatia nu ti se adreseaza numai tie. Poate, pe viitor va servi cuiva aceasta informatie.

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

agalofteanu

Citat din: dorindafi din Septembrie 03, 2013, 10:15:45 PM
colegu ,pt iernarea familiilor de albine cu miere de acest fel cere ca familia sa fie buna
asta nu insemnina neaparat  x rame ci cuibul sa bine strans shi atunci vor fluidiza mierea fara probleme   :hi:

Da, roii o sa ii pun doi intr-o lada, pe cei mai slabi ii unesc. O stimulare cu sirop de zahar invertit la care adaug Protofil, acum in septembrie este binevenita.

:thanks:

agalofteanu

Citat din: oroles din Septembrie 03, 2013, 10:30:20 PM
Citat din: agalofteanu din Septembrie 03, 2013, 09:52:02 PM




Nu vreau sa te simti asaltat cu informatii, dar am gasit metoda testarii mierii de mana intr-o carte veche. Informatia nu ti se adreseaza numai tie. Poate, pe viitor va servi cuiva aceasta informatie.



Multumesc. Pe asta cu alcool nu o stiam.

Obombo

#24
Citat din: oroles din Septembrie 03, 2013, 08:58:40 PMDomnule Obombo, cred ca merit mai mult respect decat mi-ati acordat dumneavoastra!
Cred ca faci ceva confuzie intre respect si divergenta de opinii. Daca te consideri ofensat de o contrazicere, probabil ca un forum de discutii nu e locul cel mai potrivit unde sa-ti exprimi parerile. Si apropo de respect, ingeneral, cand pe un forum se trece de la "tu" la "dumneavoastra" intentia este subtil (sau asa se crede) ofensiva.

Despre originea mierii e mana am scris in pagina precedenta dar orice informatie in plus, din carti sau de pe net, este binevenita. Cu toate acestea, un pic de experienta personala nu strica. Mierea mea de mana nu cristalizeaza nic dupa un an, cu toate ca e amestecata cu miere de tei si altele, dar dupa cum am spus, viteza de cristalizare depinde de origine. Oricum, nu am auzit de miere de mana care sa cristalizeze in faguri, singura miere care-mi vine in minte este cea de iedera, dar nu este acesta cazul.
Multumesc si pentru informatia despre punctul de topire a cerii, chiar daca nu este chiar exacta. Ceara este o substanza amorfa care are un punct de topire variabil, in general intre 60 si 65°C. In orice caz,ceea ce am vrut sa spu este ca la 45° ceara se inmoaie iar fagurii bagati in centrifuga se rup.


Mierea de iarba neagra nu cristalizeaza, este tixotropica, caracterisitica care o face sa fie vascoasa in stat de repaus si lichida cand este agitata, la fel cum se intampla cu ketchup-ul.

agalofteanu

Treaba asta cu tixotropia se manifesta oarecum si la mierea asta. Adica daca bag un betisor in celula si amestec, mirea se fluidizeaza. Dar acest gel de care se vorbeste, la mine este nisipos. Adica este o combinatie intre gel si cristalizare.

Daca nu as avea atatia stupi in preajma(vreo 300!!!) as intinde caturile prin curte sa las albinele "la cules". In felul asta ar face ele ACUM procesarea mierii asteia(adica ar scoate doar partea lichida) si ar fi si o stimulare buna.

Nu sunt rau de scarba si nu m-ar durea capul de mierea consumata si de vecini dar e vorba de boli, de fenomene neprevazute(furtisag), etc. ............