miere cristalizata in rame la vremea asta!!!

Creat de agalofteanu, Septembrie 01, 2013, 06:32:18 AM

« precedentul - următorul »

agalofteanu

Am stupina pe valea Siretului la cules de intretinere. Eram foarte mandru ca am avut un cules bun si nu a fost nevoie sa hranesc. Ieri am facut o trecere prin stupina sa pregatesc cuiburile si sa analizez cum stam cu hrana.

Ce sa vezi? Aproape la toate familiile, in caturi(dar si in ramele de jos) un fel de miere de care nu am mai vazut niciodata de culoare maroniu deschis, cu un gust nedefinit, cristalizata deja in fagure. Mai mult, pe fundul stupului, multe cristale albe cum sunt primavara cand se consuma miere cristalizata!!!!!!!

O sa pun si o poza unde se vede pe pamant, sub stup in dreptul sitei de fund este o pata alba!!!

Am incercat sa scot cam toate ramele pe care am putut si care aveau astfel de miere si le-am luat acasa sa le extrag. Bineninteles ca mierea asta nu a iesit din faguri. Am estras ceea ce a iesit(mierea normala) si azi am sa incerc sa incalzesc ramele sa vad daca am vreo sansa.

A mai patit cineva asa ceva vreodata? Eu stuparesc de un numar mare de ani dar pentru mine este noutate absoluta si nu prea stiu cum sa o gestionez.

agalofteanu

Am pus aici poza cu stupul mutat intr-o parte pentru a se vedea pata de cristale albe. De altfel se vede si la urdinis!

O sa mai pun niste poze cu rame cu astfel de miere(am mai gustat si acum de dimineata dar cred ca fructoza lipseste pentru ca nu este absolut deloc cleioasa)

Bătrânul

Furnici ai avut pe cristalele alea albe ? Cu ce ai stimulat in primavara , sau mai tirziu ????

Marius-ursulakhe

numai sa nu fie ceva miere de mana vegetala si sa rist la iarna
eu as sugera sa nu risti la iarna daca nu cunosti tipul de miere

agalofteanu

Pai asta este problema mea cea mare. Eu incerc sa scot cat mai mult din mierea asta din stupi. Ramele astea extrase nu vreau sa le mai dau inapoi in stupi.

Ce este aia "miere de mana vegetala"?

Am mai pus aici poze cu o rama care are multe "miere" din asta

Se vede aici ca sunt celule cu miere lichida, cu miere cristalizata si celule in care au ramas cristale.

agalofteanu

Citat din: Bătrânul din Septembrie 01, 2013, 08:04:13 AM
Furnici ai avut pe cristalele alea albe ? Cu ce ai stimulat in primavara , sau mai tirziu ????

Nu am vazut furnici. In primavara am dar miere in punga si sirop de zahar invertit dupa metoda Gica Romanescu. De atunci nu am mai dat absolut nimic.

Chestia este ca a fost abundenta de asemenea nectar pentru ca multe familii au albit, au crescul si limbi de fagure!!!!!

agalofteanu

Aici este o rama extrasa, adica centrigugata pentru ca se vede cata miere a iesit din ea!

Obombo

Unde, pe valea Siretului? Nu cumva pe langa vreo fabrica de zahar?

agalofteanu

Citat din: Obombo din Septembrie 01, 2013, 10:10:20 AM
Unde, pe valea Siretului? Nu cumva pe langa vreo fabrica de zahar?

Fabrica de zahar este la Roman(peste 20 km). Eu am locatia in satul Dragesti din com Damienesti, jud Bacau.

Stie cineva daca se poate si unde se face o analiza a acestei mieri?

Marius-ursulakhe

mierea de mana vegetala este data de niste plante care cresc pa marginea apelor oazelor sau in locuri cu multa apa in special acest lucru il intalnim toamna
Daca nu ma insel sunt cativa colegi care au aceasta problema in fiecare toamna
In legetura cu extreasul incearca sa faci caldura mai mare intro camera las ramele si centrifuga de dimineata si la amiaza incearca cel putin ar trebuii sa functioneze la mirea ca inca nu este cristalizata
Sa stii ca si o analiza a mieri ar fi buna
PS:SE POATE FACI O MICA ANALIZA SI ACASA A MIEREI CAUTA PE FORUM SAU PE GOOGLE SA VEZI POATE GASESTI CEVA

morozan simion

scuzati ca intervin dar cate feluri de miere de mana sunt ? ce este mierea de mana vegetala? este si miere de mana animala sau arificiala? de unde culege albina mierea nu de pe vegetatie? eu cred altceva, sa nu fie pastura, un anumit tip de polen in contact cu mierea  isi schimba culoarea  si consistenta,si aceasta datorita unor plante de toamna de pe care culeg polen toamna. Scoate din rame si vezi consitenta si gustul, nu e pastura? anul trecut in septembrie si eu am avut asa ceva dar am gustat si era pastura. Nu le-ai dat ceva inlocuitori pe baza de drojdie, sau alt apicultor din zona sa fi administrat asa ceva? gusta si vezi
numai bine

agalofteanu

Citat din: morozan simion din Septembrie 01, 2013, 11:27:48 AM
scuzati ca intervin dar cate feluri de miere de mana sunt ? ce este mierea de mana vegetala? este si miere de mana animala sau arificiala? de unde culege albina mierea nu de pe vegetatie? eu cred altceva, sa nu fie pastura, un anumit tip de polen in contact cu mierea  isi schimba culoarea  si consistenta,si aceasta datorita unor plante de toamna de pe care culeg polen toamna. Scoate din rame si vezi consitenta si gustul, nu e pastura? anul trecut in septembrie si eu am avut asa ceva dar am gustat si era pastura. Nu le-ai dat ceva inlocuitori pe baza de drojdie, sau alt apicultor din zona sa fi administrat asa ceva? gusta si vezi
numai bine

Am scris mai sus ce si cand am dat albinelor. Am mai scris ca a fost o cantitate insemnata pentru ca ~ 50 familii au in jur de 5 kg/familie din aceasta miere, deci nu cred ca da cineva "la troaca" pentru vecini. Am mai scris ca am un numar mare de ani(peste 30) de cand stuparesc deci nu pot confunda pastura cu mierea.

Am gustat si are un gust dulce-acrisor cu arome nedefinite si consitenta nisipoasa. Am incercat sa incalzesc cu jet de aer cald dar nu cred ca voi putea extrage aceasta miere din faguri.

Obombo

Citat din: morozan simion din Septembrie 01, 2013, 11:27:48 AM
scuzati ca intervin dar cate feluri de miere de mana sunt ? ce este mierea de mana vegetala? este si miere de mana animala sau arificiala? de unde culege albina mierea nu de pe vegetatie?
Mierea de mana vegetala este cea produsa din sucuri dulci care nu sunt nectar ci secretii extraflorale ale plantelor in timp ce mierea de mana "animala" :D este obtinuta din linfa plantelor dupa ce a fost trecuta prin intestinul afidelor (sau a altor insecte), un fel de caca de purici.

oroles

Citat din: agalofteanu din Septembrie 01, 2013, 12:47:27 PM
Citat din: morozan simion din Septembrie 01, 2013, 11:27:48 AM
scuzati ca intervin dar cate feluri de miere de mana sunt ? ce este mierea de mana vegetala? este si miere de mana animala sau arificiala? de unde culege albina mierea nu de pe vegetatie? eu cred altceva, sa nu fie pastura, un anumit tip de polen in contact cu mierea  isi schimba culoarea  si consistenta,si aceasta datorita unor plante de toamna de pe care culeg polen toamna. Scoate din rame si vezi consitenta si gustul, nu e pastura? anul trecut in septembrie si eu am avut asa ceva dar am gustat si era pastura. Nu le-ai dat ceva inlocuitori pe baza de drojdie, sau alt apicultor din zona sa fi administrat asa ceva? gusta si vezi
numai bine

Am scris mai sus ce si cand am dat albinelor. Am mai scris ca a fost o cantitate insemnata pentru ca ~ 50 familii au in jur de 5 kg/familie din aceasta miere, deci nu cred ca da cineva "la troaca" pentru vecini. Am mai scris ca am un numar mare de ani(peste 30) de cand stuparesc deci nu pot confunda pastura cu mierea.

Am gustat si are un gust dulce-acrisor cu arome nedefinite si consitenta nisipoasa. Am incercat sa incalzesc cu jet de aer cald dar nu cred ca voi putea extrage aceasta miere din faguri.


Salut!
Descrierea mierii tale e exact cea a mierii de mana. Nu am avut pana acum probleme cu astfel de miere, dar am mancat de la cineva care avea 3 stupi langa o padure de conifere.
Pentru a verifica daca e miere de mana (care pentru mine este o delicatesa) exista teste, care nu sunt deloc scumpe. Unele substante sunt la indemana. Am gasit pe un site mai demult niste astfel de teste simple (parca se folosea putin alcool de 90 grade). Daca gasesc linkul ti-l dau.

Pentru a o extrage este intradevar nevoie de o temperatura mult mai mare. Unele tipuri de miere se lichefiaza la 40-45 de grade Celsius. Eu unul mi-am facut, dintr-un dulap vechi de haine un loc unde sa pastrez peste iarna fagurii. Din punctul meu de vedere e foarte practic. Am pus rasteluri astfel incat ramele sa intre exact in locasuri special facute. Intra cateva  sute de rame cu faguri + sculele necesare + costumele de apicultor. Afumarea ramelor se face foarte bine. Dupa ce am pus ramele, pun o tablita cu un fitil de sulf pentru butoaie in partea de jos (am lasat loc sa incapa), inchid usa si revin mai tarziu. Fumul are timp sa circule.

Ce as face eu? As lua una bucata de dulap vechi care nu imi mai trebuie, as baga un radiator de incalzire pe lampi cu halogen (sunt in magazin da poti sa imprumuti de la cineva), conectat la un termostat setat la 40-45 de grade (termostatul trebuie pus in dulap!). Daca esti din Bacau poti gasi unul SH, mecanic in targul de vechituri de duminica de la Serbanesti. Pui ramele acolo si le lasi circa o zi (e bine si jumatate). Asa consumi putin curent. Nu trebuie sa incalzesti o camera intreaga, Scoti ramele de acolo cand le extragi, pe rand. Scoti exact cat iti trebuie sa descapacesti - daca centrifuga e pe 3 rame, scoti 3 rame de la inmuiat pe care le descapacesti cat mai rapid cu putinta. Le pui pe centrifuga si le storci.
Apoi te lauzi prin vecini ca ai miere de mana. Pentru mine are o aroma deosebita si unii chiar cauta asa ceva.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Obombo

1. In zona une-si tine omul stupii gasesti conifere doar la craciun, prin casele oamenilor.
2. Mierea de mana, in functie de provenienta, cristalizeaza de la incet la foarte incet, in nici un caz nu cristalizeaza in faguri in cateva ziele.
3. Daca bagi fagurii in centrifuga la 45°C ai ocazia sa razi cera cu cutitul de pe peretii centrifugii.