o nedumerire

Creat de adrian.g., Noiembrie 30, 2012, 04:57:40 PM

« precedentul - următorul »

adrian.g.

#15
Domnule Stefan, nedumerirea e ca se uita si unchiul meu in stupi si el e stupar batran. In octombrie cand ne-am uitat totul parea in regula. E posibil ca si el sa nu-si dea seama ca e puiet de trantor? Adevarul e ca parca nu s-a uitat in cuib. Intrebam daca am pierdut matca in iulie deoarece eu banuiesc ca cineva mi-a luat 1-2 rame din stup.In iulie am plecat din acel loc si l-am adus pe stupina mea. Daca s-a intamplat acest lucru (furatul ramei cu matca) e posibil sa nu ne fi dat seama pana la sfarsitul lui octombrie? Si mai exista posibilitatea ca sa-mi fi pus in stup o rama cu albine outoare in iulie si sa nu observam decat in octombrie cand era bezmeticit? Va rog un raspuns. Multumesc pentru rabdare

jenica67

       Este exclus din doua motive : daca nu aveai matca, se depopula si in noiembrie nu mai aveai 4 rame cu albina, si chiar daca ai fi avut albina ouatoare, aceasta murea pana acum si trantorii nu ramaneau in stupi sa lucreze ei, se duceau in alti stupi. Dar dumneata spui ca roiul avea 4 rame de albina, care s-a nascut precis dupa 1 august, daca le-ai vazut in 27 octombrie.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

adrian.g.

Multumesc domnule Jenica,dar mai am o nedumerire si sper sa fie ultima. Daca a murit matca in septembrie, de ce nu a facut botci pentru o alta matca?

adrian.g.

Si cum a ajuns albina sa oua ?

dorindafi

adriene
la controlul din septembrie puteai sa ai o botca micutza pe care nu ai vazuto
puteai sa ai o matca mica pe care nu ai observato care la randul ei sa prostit la imperechere [ daca sa mai imperecheat ] , sau a ramas fata mare shi depune numai trantori
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

stefan1

  Cum au spus si colegii, e exclus sa fi ramas fara matca din iulie. Spui ca la controlul din noiembrie mai avea puiet. In urma explicatiilor pe care le-ai mai dat, as putea sa presupun o astfel de evolutie a situatiei: spre sfarsitul lui septembrie matca a disparut sau voia sa fie schimbata (mai putin probabil la aceast data). Posibil sa fi facut cateva botce fie de necesitate fie de schimbare linistita. La controlul din noiembrie ai mai gasit ultimul puiet, iar matca noua probabil era deja iesita. Era insa tarziu ca sa mai reuseasca fecundarea si probabil matca noua s-a pierdut la zborurile de imperechere. Familia a ramas fara speranta de a mai putea face botce, caci nu mai avea puiet necapacit iar matca veche era disparut de peste 30 de zile. Asa au aparut albinele trantorite. cred totusi ca desi ai vazut oua (depuse de albine), sa nu mai fie luate in crestere.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

adrian.g.

Am inteles tot si va multumesc. Domnilor Stefan,Dorin si Jenica va doresc sarbatori fericite si sa iesiti din iarna cu efectivul complet pentru campania din 2013. Si sper sa ne mai intalnim macar pe forum iar pentru Dorin poate si la Tg-jiu eu fiind membru ACA-Gorj

dorindafi

 :uimit: pai deunde eshti ma banditule ?
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

adrian.g.

Parintii din Turceni si am vazut ca esti din Novaci. Am o poveste interesanta (experienta neplacuta) din apicultura. Dar in cele din urma am gasit o persoana cu suflet care ma invata tainele albinelor. A invatat si el de la un unchi, nu dupa carte, si de multe ori ramane si el uimit de anumite fenomene. Mi-ar face placere sa te cunosc . Multe bucurii si sanatate si familiei .

dorindafi

sa traim , shi fi sigur cas ne vom intalnii
oricum eu pana la 85 de ani voi face apicultura  =))   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

adrian.g.

Domnule Dorin vino la mine la Turceni la cules la salcam. Am o pozitie EXTRORDINARA. Am bancute, fantana, curent si salcamul la 200 de metri

dorindafi

pai banuesc ca nu a inflorit inca , ca deh nu am caturile puse   :D   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

adrian.g.

M-ati facut sa rad.La primavara ,la inceputul lui mai

adrian.g.

Sau sfarsitul lui aprilie ,pentru ca aici e timpul mai inaintat

jenica67

          Am  fost si eu la Turceni prin '85  =)) . Am stat aproape 4 luni, am fost seful echipei de service, din partea UCMR. Mai aveti campul de langa centrala, plin de praf de carbune ?? E si apropo, puteti dormi cand esapeaza centrala, ca eu pana nu am cazut de oboseala, nu puteam dormi noaptea ?   :hi:
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?