o nedumerire

Creat de adrian.g., Noiembrie 30, 2012, 04:57:40 PM

« precedentul - următorul »

adrian.g.

Buna seara. Am si eu o intrebare,eu fiind incepator. Pe data de 10 octombrie  roiul era intr-o stare buna cu 4 intervale de albina si cu matca da anul acesta. Dupa 17 zile matca nu mai era si erau 3-4 oua in celula. Nu existau nici botci. Oare ce se  putea intimpla?! Va multumesc anticipat celor care vor raspunde .O seara buna.

relutu

Cred ca a murit matca si sau bezmeticit.

adrian.g.

Da domnu Relutu ,si eu cred tot asta,dar ma intreb de ce a murit (cauze) si de ce a inceput sa oua albina? Era tarziu pentru alta regina?

apivasmob

una din cauze poate fi manipularea ramelor (ai strans matca intre rame)  cu alte cuvinte ai omorat-o>>>.
Sanatate tuturor apicultorilor

dorindafi

 :hi: adrian
   ,,si de ce a inceput sa oua albina? Era tarziu pentru alta regina?''

spunemi matale mie de unde shti ca era ou de albina?
daca n-ai vazut matca asta nu inseamna ca nu are
matca 2012 = shi cei cu asta , nu-i obligatriu sa fie shi buna
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dorindafi

Citat din: relutu din Noiembrie 30, 2012, 05:27:19 PM
Cred ca a murit matca si sau bezmeticit.
bine sa fie shi cum zici , numai ca albinele ar fi ouat in primavara s-au ma-nshel eu  :roll:
                       :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

stefan1

  Sigur ai vazut matca acum 17 zile? Te intreb ca unii incepatori uneori confunda matca (scuza-ma, nu stiu cata experienta ai cu albinele). Spun asta pentru ca 17 zile, mai cu seama in aceasta perioada de toamna inaintata, e un timp cam scurt pentru ca sa apara regine false. O explicatie ar fi doar ca in respectiva familie sa fi fost introduse  (voit sau nu) albine dintr-un stup bezmetic, care aveau deja dezvoltate ovarele.  Nu ai spus daca acum 17 zile familia avea si puiet sau nu mai avea.

  P.S.
Bine ai venit pe forum! Trece-ti si cateva date (macar locul stupinei, varsta), ca atunci sfaturile pot fi mai la obiect.    :hi:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

adrian.g.

Domnule Stefan ,tocmai asta banuiam, sa nu fii fost introduse in stup albine bezmeticite. Cu 17 zile in urma aveam puiet,dar sincer nu am vazut matca,pentru ca nu m-am uitat dupa ea. Alti stupari spuneau ca daca as fii omorat matca din greseala ,trebuiau sa apara botci de salvare. E primul an cand am si eu 4 stupi. Nu stiu de unde sa accesez la profil dar am 27 de ani . Multumesc pentru informatii, ca eu pe cine am intrebat ,tot asa mi-au zis ca nu inteleg si sa nu fie vreun dusman.

adrian.g.

Si o completare, am spus ca a ouat albina pentru ca asa cred si din ce mi s-a spus. Cand sunt 3-4 oua in celula a preluat albina comanda. Sau e posibil sa fi fost moarta matca mai demult?

bucovineanu

Daca in urma cu 17 zile mai era puiet, nu era cazul sa apara oua de albine, deoarece fiind toamna tarziu albinele nu depun asa repede oua. Am avut un caz in care o familie a intrat fara regina in iarna si a iesit in primavara fara ca albina sa oua. Nu prea e normala situatia prezentata, dar nu ma mira acest lucru pentru ca in aceasta vara am intalnit situatii care nu au explicatii logice, asa cum am aratat in alta postare.

stefan1

    Matca la un moment dat in toamna inceteaza sa mai oua. Spui ca acum 17 zile avea inca puiet. Dar putea fi numai capacit. Sau putea fi chiar de trantori, depus de matcile false, care si ele tarziu in toamna se opresc din ouat, sau oua dar albinele nu mai iau in crestere ouale. Daca matca a disparut  intr-un anumit fel (posibil stransa cu fagurii la un control tarziu sau in urma unor tratamente de paduchi sau de o boala ca nosemoza etc) si la disparitia ei nu mai era in cuib puiet necapacit, atunci sigur ca nu mai putea sa traga botce, eventual doar inceputuri de botce goale, dar uneori tarziu in toamna nici botce nu mai trag. In postarea mea anterioara m-am gandit ca poate ti-a dat cineva roiul format acum tarziu in toamna prin unirea unui nucleu cu un stup bezmetic sau ca tu ai scuturat (desfiintat) un stup bazmetic si albinele au intrat si in acest roi si au omorat regina (dar tarziu in toamna nici macar albinele-trantorite nu mai sunt asa agresive si unirile sunt cu riscuri mai mici).
  Pana la urma ce ai facut cu familia? Eu am avut cazuri cand am trecut peste iarna o familie ramasa toamna tarziu fara matca. Uneori asemenea familii se depopuleaza, dar nu-i obligatoriu.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

adrian.g.

Domnule Stefan multumesc pentru raspuns. Sunt aproape sigur ca asa s-a intamplat cum mi-ati spus dumneavoastra. Stupul pe 18 noiembrie la impachetare nu era depopulat,  si mi-a fost frica sa-l scutur si l-am lasat asa. Probabil dupa ce termina mierea moare. Eu oricum o sa-i pun o turta in ianuarie. Multumesc din nou ,pentru ca aceste lucruri nu le gasesti in carti. E posibil sa fii pierdut matca prin iulie?

bucovineanu

De la ou la adult dureaza 21 de zile pentru albine si 24 de zile pentru trantori. Daca in 18 noiembrie mai avea puiet, rezulta ca regin a disparut cu cel mult 24 si patru de zile anterior datei mentionate. Mai este varianta ca regina sa fi disparut cu mult timp inainte si puietul sa fi fost din oua de albine , dar in acest caz in stup ar trebui sa existe multi trantori mai mici decat cei normali.
Sfatul meu ar fi sa pui mana pe un manual de apicultura si pana in primavara sa-l studiezi cu atentie. Forumul e bun, dar nu e suficient.

dorindafi

clementza , clementza, prea mult atzi cerut   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

stefan1

Citat din: adrian.g. din Decembrie 04, 2012, 10:54:32 AM
...  E posibil sa fii pierdut matca prin iulie?

  Daca o pierdea prin iulie nu se putea sa ai puiet de albine in noiembrie! Sigur s-ar fi bezmeticit, ai fi avut doar puiet de trantori in celule de albine si la controlul din toamna gaseai mai multi trantori decat albine in stup.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)