Zbor de curatire cred eu cu probleme.. Ajutor

Creat de Gib Cristian, Februarie 25, 2012, 03:50:37 PM

« precedentul - următorul »

cristifader

Multumim pentru diagnostic si pentru sfaturi.

Pentru ca stiu si eu tratament naturist al diareei la om ( Eridiarom), m-am intrebat daca l-a aplicat cumva pana acum cineva si la albine (asta m-am intrebat mai ales dupa ce am auzit ca s-a dat si Saprosan, etc).
Asadar, Eridiarom consider ca este 100% natural, nechimizat, si este probabil pretabil la apicultura bio.

Oricum din diaree problema principala care vine e nosemoza..

cristifader

Citat din: cristifader din Martie 04, 2012, 12:54:58 AM
Multumim pentru diagnostic si pentru sfaturi.

Pentru ca stiu si eu tratament naturist al diareei la om ( Eridiarom), m-am intrebat daca l-a aplicat cumva pana acum cineva si la albine (asta m-am intrebat mai ales dupa ce am auzit ca s-a dat si Saprosan, etc).
Asadar, Eridiarom consider ca este 100% natural, nechimizat, si este probabil pretabil la apicultura bio.

Oricum din diaree problema principala care vine e nosemoza..

Descrierea, inventia lui, o gasiti aici: http://www.formula-as.ro/2005/695/medicina-naturista-25/medicamente-romanesti-de-exceptie-eridiarom-6551

asadar, a folosit oare cineva si in apicultura?

Cristi

tiberius

Multumesc pentru informatii ,totusi as incerca un tratament natural ceaiuri  daca cineva a incercat poate sa ne spuna daca exista rezultate.

cristifader

ce spuneam eu, e sigur natural.  Adica, sfatul ar fi, si il voi incerca si eu, sa facem ceai de afine (frunze de afine). Pentru a vedea cum se regleaza aceasta problema.
Promit ca dupa incercare sa postez si rezultatele (oricum nu cred ca mai iute de 30-45 zile, la cum e vremea inca).

Marius-ursulakhe

Salutare dragi colegi ieri am avut si noi in zona un zbor de curatire si m-am permis la 14 grade sa desfac pe repezeala stupii si sa incerc la 5 roiuri mai slabe sa ii ajut sa faca ceva zboruri de curatire,surprinderea mea a fost ca la o familie am gasit un pic de dieree datorita faptului ca am avut ceva miere ne capacita
Eu am procedat asfel:am scos rame pe care se vedeau petele de diaree(numai pe o rama au fost pete si pe fund 1-2 pete si am bagat alta curata de la rezerva
Intrebarea mea este :-se va ameliora diareea daca am facut aceasta modificare favorabila zic eu pt albine
                                -ce imi sugerati sa fac cu rama care are petele de diaree ca mai are miere(jumate rama capacita)fagurele vreau sa il bag oricum la reforma in primavara

bucovineanu

E o greseala sa desfacem stupii daca albinele nu ies la zbor. Nu le putem ajuta cu nimic, din contra mai rau le facem. Daca acum au pete de diaree, nu e deloc bine. Iarna abia a inceput. Daca rama pe care ai introdus-o nu era incalzita, ai facut mai mult rau decat bine. Acum albinele au nevoie de cat mai multa liniste, fara a fi deranjate.

Marius-ursulakhe

Nu am explicat mai pe intales prin defacerea stupilor la roii care nu au facut zbor de curatire nu am facut altceva decat sa iau podisorul si sa despac o idee difragma sa vedem la ce nivel sunt cu mancareape ultima rama
Iar la stupul care a auvut ceva pete de diaree sa stiti dragi colegi ca am facut exact cum scrie in carte am luat-o.O rama de la rezerva si am duso in bucatarie si am tinut-o vreo 1 ora pana cand am bagato la ele numai cu rama care am scoso de la ele nu stiu ce sa fac "o pot pune la rezerva cu celelalte pe care le am"?
PS:va multumesc domnule bucovineanu pt sfaturi si scuze foarte multe pt simplul fapt ca nu m-am exprimat sa poate m-am gabit sa scriu (ideea,intrebarea cum vreti sa o numiti)  :hi: