Prea multe botci de matca?

Creat de adriangherman, Aprilie 28, 2012, 01:40:38 PM

« precedentul - următorul »

JohnSpatari

 :new:Am asa o intrebare,care roi va fi mai puternic,cel ce are o matca de salvare si cu albini din familie slaba sau alt roi cu aceleasi albini numai ca matca e din familie puternica?Aru vreo importanta albinele in dezvoltarea familiei sau totul depinde de matca si genetica sa?

Piticot

poti fi putin mai explicit,te rog?
te referi la roiul cu botca de salvare?

JohnSpatari

Carei diferenta dintre roi cu botca de salvare(familie slaba) si cel cu botca de roire(din familie puternica)?

bucovineanu

E cam aceeasi diferenta ca cea intre Trabant si Mercedes.  :smile:

romikele

Inspirata comparatia d-lui bucovineanu!  :razz:
Botca de salvare e buna doar daca ai nevoie de o familie pentru a intregi inventarul in cadrul exploatatiei, sau pentru situatii de urgenta cand nu exista alte posibilitati de moment. In acest ultim caz matca obtinuta din astfel de botca se va inlocui cu una performanta cat mai repede posibil.
Pentru performante apicole superioare, de departe este recomandabila botca de roire (alaturi de cea de schimbare linistita sau cea obtinuta in urma transvazarii controlate).
:hi:

stefan1

Citat din: JohnSpatari din Mai 12, 2012, 10:08:20 PM
Carei diferenta dintre roi cu botca de salvare(familie slaba) si cel cu botca de roire(din familie puternica)?

  Botca de salvare nu-i obligatoriu de la o familie slaba. Si o familie foarte buna, daca ramane accidental fara regina, se grabeste sa-si faca una noua din larve si nu din oua, asa iese o regina de salvare. Aceasta are mai multe diferente anatomice fata de o regina de roire, de schimbare linistita sau creata prin transvazare. Nu numai ca marimea este putin mai mica, dar si aparatul genital sufere modificari, fiind intre al unei matci obijnuite si al unei albine, cu atat mai apropiat de al albinei cu cat luarea in crestere ca botca se face din larva mai 'batrana'. Astfel volumul spermatecii este mai mic, deci matca iesita se va imperechea cu un numar mai mic de trantori si rezerva de sperma este mai mica, incat matcile de salvare sunt de viata mai scurta si uneori sunt schimbate destul de curand.
  O alta modificare anatomica este numarul mai mic de ovariole. O matca obijnuita are 150-180 de ovariole, niste tuburi in care se formeaza ouale. Albinele au si ele ovariole, dar mult mai putine (2-12). Matcile de salvare au un numar de ovariole mai mic de 150. Cum intr-o zi, intr-o ovariola se pot matura maxim 4-5 sau 6 oua, inseamna ca daca o matca are mai putine ovariole, numarul total de oua pe care poate sa le depuna/zi este mai mic. Deci acea regina nu poate forma o familie foarte mare. Genetic insa este de aceeasi valoare ca si reginele normale, avand aceleasi gene de la mama si de la tata.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

die furrer

Va salut pe toti
sunt un incepator si as avea nevoie de un sfat
am format un roi artificial cu matca veche pe 4 rame dintrun stup cu 12
in stu am pastrat 1 botca cu restul ramelor dupa asta a fost acu 10 zile
ieri am verificat cuibul cu botca din care am constat ca matca a iesit botca era roasa in partea de jos dar surpriza am mai gasit si alte botci vreo 5 pe mijlocul ramelor vreo 3 capacite
acuma intreb eu amatorul nu trebuia ca matca tinara sa dustruga botcile ramase?
nu stiu ce sa fac?  va rog sami dati un sfat ce sa intimplat in cuib?
Mentionez ca mai am una familie am facutaceasi treaba si acolo totul e inregula
va multumesc

4unix

Buna,
Asa am patit si eu, nici nu stiu ce sa le mai fac, am format roi cu matcile batrane si am lasat cate o botca , iar dupa o saptamana erau plini de botci, manualul spune sa verifici la 3 zile dupa formarea roiului artificial si sa tai botcile aparute, eu nu am facut asta si am avut si roi secundari , cu matci nefecundate, prin corcodus. Acum am cate o matca nefecundata in ei si distrug periodic toate botcile, dar chef de treaba se vede ca tot nu au.
E drum lung, ma refer strict la mine, pana la stadiul de apicultor.  :rotfl:

Numai bine !  :hi: :hi: :hi:

die furrer

Cumva se poate explica problema ce am gresit sa vedem ce zis si veteranii

Karpetrusov

Sehr ober veteran meine  fuhrerin.
A swarm of bees in May is worth a load of hay;
  A swarm of bees in June is worth a silver spoon;
    A swarm of bees in July isn't worth a fly.

4unix

Pot sa numesc doi factori in cazul meu:
- ploaie;
- lipsa culesului.

Sigur mai sunt si altii.  :hi: :hi: :hi:

Kiwi Bee

Citat din: die furrer din Iunie 01, 2012, 10:44:10 AM
Va salut pe toti
sunt un incepator si as avea nevoie de un sfat
am format un roi artificial cu matca veche pe 4 rame dintrun stup cu 12
in stu am pastrat 1 botca cu restul ramelor dupa asta a fost acu 10 zile
ieri am verificat cuibul cu botca din care am constat ca matca a iesit botca era roasa in partea de jos dar surpriza am mai gasit si alte botci vreo 5 pe mijlocul ramelor vreo 3 capacite
acuma intreb eu amatorul nu trebuia ca matca tinara sa dustruga botcile ramase?
nu stiu ce sa fac?  va rog sami dati un sfat ce sa intimplat in cuib?
Mentionez ca mai am una familie am facutaceasi treaba si acolo totul e inregula
va multumesc

Citeodata nu poti observa la prima vedere daca matca a ucis rivalele sau nu. Adica a ros ea putin botca atit cit sasi infiga acul si pe deasupra intro parte a botcii unde tu nu poti sa vezi numai daca suflii albinele din zona si intorci rama pina te convingi ca intreadevar nu sa ucis acea matca din botca.
Aici intervine un risc. Poti sa patesti cum altii au mai patit si sa ai un roi secundar deci repede-repede distrugi botcile.
Dar daca matca noua nu e viabila adica stiu albinele ce stiu si din acea matca virgina nu se mai alege nimic. Inca nu sti daca depune oua.

Eu totusi as merge pe prima varianta. Distrug botcile noi aparute si intro saptamina daca a fost vreme frumoasa pe afara trebuie sa am oua proaspete.


die furrer

Din botca veche lasata in cuib ma gi desc ca a iestit matca ca este roasa frumos jos sper ca a iesit dar nu am gasito ieri seara
si mam ingrijorat cind am mai gasit botci desi nu am lasat decit una
Ma gindesc ca nu au omorit matca noua?
Ca totusi e un risc sa stric botcile fara sa vezi matca ca oua nu are inca sa treb sa o caut

stefan1

Citat din: die furrer din Iunie 01, 2012, 10:44:10 AM
...
in stu am pastrat 1 botca cu restul ramelor dupa asta a fost acu 10 zile
ieri am verificat cuibul cu botca din care am constat ca matca a iesit botca era roasa in partea de jos dar surpriza am mai gasit si alte botci vreo 5 pe mijlocul ramelor vreo 3 capacite
acuma intreb eu amatorul nu trebuia ca matca tinara sa dustruga botcile ramase?
...
Mentionez ca mai am una familie am facutaceasi treaba si acolo totul e inregula
va multumesc

  Am mai scris undeva in zilele trecute: chiar daca au botce capacite la formare, un roi fara matca de obicei trage si botce proaspete, din puietul tanar. Mai cu seama daca botcele date la formare nu-s mature, atunci albinele reusesc sa creasca pana la capacire botcele pe care le-a inceput dupa formare. Cand iese o matca din botca sau botcele date la formare, roiul poate roi daca este destul de populat si daca mai are botce (pe care si le-a tras el). Deea e bine sa se mai verifice o data daca si-a mai tras sau nu botci. Nu totdeauna daca a iesit o matca si mai sunt botci mai tinere, e obligatoriu ca roiul sa roiasca. Matca iesita poate intepa acele botce, apoi albinele vor evacua matcile intepate (se vad botcele roase in coasta). Uneori insa matca iesita nu inteapa imediat celelalte botce. Mai cu seama botcele mai tinere nu-s chiar o urgenta si vor fi intepate de matca iesita doar cu 2-3 zile inainte ca acestea sa eclozeze. Totusi niciodata o matca nu iasa la imperechere pana nu elimina toate botcele din stup. Asta e cazul cand colonia nu mai are plan sa roiasca. Daca vrea sa roiasca, atunci matca iesita prima asteapta pana incep sa eclozeze matci si din botcele mai tinere din roi. Atunci o sa roiasca, de cele mai multe ori cu prima matca dar si cu una sau mai multe recent iesite din botce. Totdeauna albinele mai pastreaza in botce una sau mai multe matci din care se va alegeregina familiei ramase in lada.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

die furrer

Ieri am divizat iar familia
1 botca frunoasa pe o rama cu foarte mult puiet caacit+una rama miere am format un nucleu la care azi mai adaug ceva rame cupuiet si mincare ca ieri a venit ploaia si nu am putut finaliza.
In stupul mama am distrus toate botcile de salare. In tim ce le distrugeam di tro botca care era cea mai frumoasa din toate lunga a iesit o matca nu am mai omorito am lasato sunt curios ce se va i timpla daca chiar exista si matca din prima botca, oare se vor omori? sau nu?
va tin la curent cu tot ce se intimpla sa mai invatam