DISPARITIE MISTERIOASA POSIBIL CCD

Creat de alexandru.b, Noiembrie 02, 2011, 09:48:45 PM

« precedentul - următorul »

alexandru.b

Salutari tuturor, nici nu stiu cum sa incep, in data de 1 octombrie am verificat familiile de albine si le-am pregatit de iarna,miere cat China,pastura inca ceva puiet razlet pe cateva rame,adica toate bune si frumoase,nu paduche nu probleme........si in data de 2 noiembri vad la o lada de albine plin de viespi la urdinis si nici o albina sa le dea bataie....acest lucru m-a pus pe ganduri si am deschis lada :bzz: :bzz: :bzz: :yahoo_cry: :yahoo_cry: :yahoo_cry: nici o albina doar un nor de viespi :mad: miere full dar nu albina,ma uit mai bine si gasesc  MATCA mai mult moarta de cat vie .
Matca este acum pe monitor manaca miere intr-o cutie de chibrituri.
VA ROG FRUMOS ASI DORI NISTE EXPLICATII
Incerc sa traiesc din pasiunile mele.
http://alexandrublaga.sunphoto.ro

alexandru.b

NU AM GASIT ALBINA MOARTA IN JURUL STUPULUI NICI IN STUP :yahoo_cry: , GRILELE DE SOARECI MONTATE......NU INTELEG
Incerc sa traiesc din pasiunile mele.
http://alexandrublaga.sunphoto.ro

savustanculescu

Va  rog, daca se poate, ce inseamna  acest CCD?

bucovineanu

E vorba de o boala care are cauze necunoscute care a decimat milioane de familii de albine in sua si vestul Europei. Dati cautare pe forum sau puneti-l pe Gogu sa caute si veti afla mai multe.
Cand am inceput apicultura am citit tot ce am gasit despre albine. si acum continui sa ma documentez. Si unele carti nu erau usor de gasit. Acum cand exista netul gasesti foarte usor orice informatie, numai sa fii interesat. Dar tinerii de astazi pun foarte greu mana pe o carte. Nu spun acest lucru cu rautate.

POSTASUL

astazi mam intalnit cu un apicultor din zona si mia povestit ca i sa intamplat  un caz asemanator :uimit: zilele trecute a verificat niste stupi care ai avea intro alta locatie si surpriza a gasit o lada goala care acum 3 saptamani era pe 8-9 rame de albina , a mai gasit un pumn de albine cu tot cu matca moarte  pe fundul lazii la cativa cm. de urdinis .El zicea ca ar fii din cauza ciocanitorii , cica stupul era ciocanit tot in fata la urdinis. Sa fi facut ciocanitoarea treaba asta?????????? :uimit: :uimit:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

bucovineanu

Ciocanitoarea face mari pagube in timpul iernii atunci cand albinele sunt in ghem, find deranjate, consuma foarte mult, diaree si de aici dezastru. Acolo albinele au disparut marea majoritate. Era bine de stiut daca a sisparut si mierea sau nu.

POSTASUL

Citat din: bucovineanu din Noiembrie 04, 2011, 04:33:24 PM
Ciocanitoarea face mari pagube in timpul iernii atunci cand albinele sunt in ghem, find deranjate, consuma foarte mult, diaree si de aici dezastru. Acolo albinele au disparut marea majoritate. Era bine de stiut daca a sisparut si mierea sau nu.
totul a ramas intact cica mai era si puiet capacit pe rame :uimit:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

bucovineanu

Din cele spuse s-ar parea ca tot de varoa e vorba.
Eu nu cred ca ccd a aparut la noi. Acest lucru a facut ravagii in tari co o agricultura hiperchimizata.
Cat priveste ciocanitoarea, am avut o iarna cand a facut o gaura in peretele unui stup pana la albone, dar familia a supravietuit. Ciocanitorile ataca mai ales stupii nevopsiti cu inceput de putrefactie.

D006

Citat din: alexandru.b din Noiembrie 02, 2011, 09:48:45 PM
Salutari tuturor, nici nu stiu cum sa incep, in data de 1 octombrie am verificat familiile de albine si le-am pregatit de iarna,miere cat China,pastura inca ceva puiet razlet pe cateva rame,adica toate bune si frumoase,nu paduche nu probleme........si in data de 2 noiembri vad la o lada de albine plin de viespi la urdinis si nici o albina sa le dea bataie....acest lucru m-a pus pe ganduri si am deschis lada :bzz: :bzz: :bzz: :yahoo_cry: :yahoo_cry: :yahoo_cry: nici o albina doar un nor de viespi :mad: miere full dar nu albina,ma uit mai bine si gasesc  MATCA mai mult moarta de cat vie .
Matca este acum pe monitor manaca miere intr-o cutie de chibrituri.
VA ROG FRUMOS ASI DORI NISTE EXPLICATII

,, ceva puiet razlet pe cateva rame,,???????La 1 oct.Sigur varooa e de vina.

milu56

Numai daca stuparul nu verifica puietul de trantor timp de doi ani atunci putem pune vina pe varroua.