Cum au trecut iarna ??

Creat de Andrei.D, Octombrie 06, 2010, 08:06:19 AM

« precedentul - următorul »

Andrei.D

In primul rand bun gasit tuturor, acum sa trec la un fenomen ciudat in zona mea la o distanta de 10-15 Km este padure doar de brad
dupa cum stim din astfel de zone albinele aduna mierea de mana , anul trecut (2009) in toamna  intr-o scorbura am dat de un roi pe care la momentul respectiv  l-am  observat si am plecat ( de albine ma ocup doar de anul acesta), banuiesc ca in zona respectiva albinele au strans doar miere de mana ,  cum au trecut de iarna 2009 si primavara 2010 fara tratamente si doar cu miere de mana  :uimit: ?? , am verificat in primavara prin 28 aprilie 2010 si fam. din scorbura era ok.  Familia a fost luata de un stupar din zona la care i-am povestit unde se afla .....

pharaonu75

Nu cred ca a avut doar miere de mana, a mai avut si miere de la alte plante de padure, fanete, etc, plus polen de la aceleasi plante!
Si pana la urma mierea de mana este tot miere, chiar daca mai slaba calitativ, doar nu este otrava!
Pe mine ma mira mai mult ca au iesit in primavara fiind adapostite intr-o scorbura, fara impachetari, cuib restrans, hraniri de completare/stimulare, tratamente...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Andrei.D

Da aveti dreptate , dar din ce am citit si am auzit de la alti mierea de mana provoaca diaree si nu e indicat sa se ierneze pe aceasta miere , scorbura era intr-un fag batran aproape uscat ( la fagi batrani mijlocul e gol ), cel mai mare semn de intrebare e cum au reusit sa treaca iarna - primavara fara sa aibe cuibul strans si fara tratamente, cum de nu au avut puiet varos ...de cules probabil au cules si ceva faneata dar pot sa afirm cu siguranta ca 70% a fost mana cunosc bine zona .... din ce am discutat anterior cu stuparul care a luat roiul a zis ca dupa ce la pus in lada a acoperit 7 rame cu albine. In legatura cu restrangerea cuibului si impachetarile de iarna eu stiu pe cineva care a spus ca ierneaza pe cuib intreg adica pe 10 rame, el spunea ca albina oricum nu incalzeste stupul ci doar interiorul ghemului , si ca nu a avut probleme cu puietul racit sau alte probleme , nu stiu ce sa va spun am sa-i fac o vizita pe la sfrsitul luni sa vad daca e cum spune .... sau minte ... pentru mine ca incepator e important deocamdata sa respect ce zice manualul cu toate ca uneori legile naturi si albinele par sa contrazica unele subiecte din cartile de specialitate  :hi:

D006

Familiile salbatice supravietuitoare sunt net superioare genetic decat cele ingrijite in cutie.

pharaonu75

Ai dreptate cand spui ca nu este indicat sa se ierneze pe miere de mana, insa crezi ca albinele alea au auzit de aceasta indicatie?!?! :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Ele s-au luptat sa supravietuiasca, iar in cele din urma au reusit...
Apicultorii nu ierneaza pe miere de mana pentru a nu risca disparitia familiei, pentru a nu avea probleme in primavara, etc...
Albinele din scorbura nu aveau decat varianta supravietuirii sau a disparitiei, deci au supravietuit cu ce au avut...
In conditii extreme nu faci doar ceea ce este indicat ci ceea ce trebuie sa faci pentru a iesi cu bine din impas...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

gheco

Citat din: pharaonu75 din Octombrie 06, 2010, 04:35:29 PM
Pe mine ma mira mai mult ca au iesit in primavara fiind adapostite intr-o scorbura, fara impachetari, cuib restrans, hraniri de completare/stimulare, tratamente...

S-a omis faptul ca nu a recoltat nimeni mierea din scorbura si nici nu a deranjat nimeni ordinea stabilita de familie.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

pharaonu75

Citat din: gheco din Octombrie 06, 2010, 09:41:23 PM
S-a omis faptul ca nu a recoltat nimeni mierea din scorbura si nici nu a deranjat nimeni ordinea stabilita de familie.

Chestiuni de finete, care mie mi-au scapat! :rusine:
Experienta dvs si-a spus cuvantul! Jos palaria!!!  :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Citat din: pharaonu75 din Octombrie 06, 2010, 07:40:21 PM
Albinele din scorbura nu aveau decat varianta supravietuirii sau a disparitiei, deci au supravietuit cu ce au avut...
Si asta a dus la modificari genetice si de comportament care le-a asigurat supravietuirea.

stefan1

  Mierea de mana este rea daca iarna nu are 'ferestre' adica zile calde in care albinele sa poata face un zbor de curatire.
  Mana de rasinoase este cea mai 'blanda' mana, adica nu face atata rau ca cea de stejar sau de salcie.
  Albinele din zonele cu mana s-au selectat tocmai prin 'scapa cine poate', si deea e periculos cand o asa zona este poluata genetic prin aport genetic din alte zone.

P.S.
Salutam pe Andrei.D! Scrie frumos si cred ca are lucruri interesante sa ne spuna.


 
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

PricopArthur

Pana sa stranga miere de mana, albinele si-au umplut camara cu miere de buna calitate.
Am patit-o acum vreo 10 ani, cu miere de struguri. Si aceasta miere are multe minerale. O iarna fara ferestre, si din 20 de stupi era sa nu mai ies in primavara cu nimic. Citisem prin carti de zbor de curatire in casa, si l-am facut.  Rezultatele au fost bune.
De atunci, nu mai aduc stupii pe vartra pana nu se termina viile.
Miere multă şi inimă curată!

stefan1

  Tot patitul e priceput. Din pacate uneori zicem " Las' ca poate merge si asa!".
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

  Se pare ca mai multi stupari se plang de mortalitate mare aceasta iarna.
  Am gasit si aceasta stire in acest sens:
  http://agricultura.bioproduct.ro/mor-albinele.htm
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

crombra

Citat din: stefan1 din Aprilie 12, 2011, 07:40:25 AM
  Se pare ca mai multi stupari se plang de mortalitate mare aceasta iarna.
  Am gasit si aceasta stire in acest sens:
  http://agricultura.bioproduct.ro/mor-albinele.htm
Stirea este de anul trecut din 31 martie 2010. Se vorbeste de vara secetoasa din anul 2009.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

cipriene

dusmanul cel mai mare al albinelor este apicultorul. cu cat o familie este deranjata mai putin cu atat mai bine se organizeaza si suporta toate vicisitudinile.
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

Andrei.D

Bun regasit tuturor, ieri la mine in zona au fost -22*C , azi chiar in clipa in care scriu sunt -20*C , ultimul zbor de curatire l-am avut in decembrie , credeti ca gerul asta si lipsa zborului de curatire pe anul acesta influenteaza negativ albinele ?