Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Nici Ceausescu nu le avea cu gramatica... si puteti pune semnul egal intre ceea ce s-a construit in timpul sau si ce s-a construit de la revolutie incoace? Perioadele de timp sunt cam egale... 25 ani vs. 22 ani!

Nu spun ca era bine pe vremea comunistilor, departe de mine aceasta idee, insa Ceausescu a facut zeci de mii de km de sosele si astia se lauda ca au inaugurat 10 km de autostrada!
Sa nu mai vorbesc de predecesorii lor, tot in rosu colorati ca si comunistii, care au vandut/furat cam tot ce se putea in tara asta!

Deci nivelul de cunostinte gramaticale nu este intotdeauna in raport de directa proportionalitate cu capacitatea manageriala!

Apropo!
Toata lumea il critica pe Funeriu pentru rezultatele dezastruoase din invatamant, dar si pentru mega-esecul elevilor de la BAC-ul de anul asta!
Nu Funeriu a adus invatamantul in starea in care se afla, ci toate guvernele care s-au perindat pe la conducerea tarii dupa revolutie.
Stiti ca au fost infiintate un fel de scoli de vara, pentru a-i pregati pe elevi in vederea sustinerii BAC-ului din toamna? Si ce credeti ca s-a intamplat?
La o astfel de scoala s-a inscris....UN ELEV!
Au picat 60% dintre elevi si interesati de pregatire pentru sesiunea de examene din toamna a fost doar unu?
Nici profesorii nu s-au mai inscris la examenul de titularizare pentru ca au aflat ca se supravegheaza cu camere video!
Si lumea arata cu degetul spre Funeriu?

Asta este tara in care traim iar cei care mananca Antena3 pe paine ar fi trebuit sa obsesve cum se balbaiau aia cand Funeriu le-a demascat falsul grosolan si le-a demontat acuzele conform carora el ar fi picat BAC-ului din Franta in prima sesiune!
Spalatorii de creiere nu mai stiau ce sa spuna... nu mai aveau cuvinte!

Eu unul cred ca inainte de a arata cu degetul spre cineva trebuie analizata situatia mai in profunzime! Mai ales cand vine vorba de politica!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cristian87

"Nici profesorii nu s-au mai inscris la examenul de titularizare pentru ca au aflat ca se supravegheaza cu camere video!"

pentru ce sa te inscrii?
pentru un salar de 6-700 lei
pentru ca sa-ti bati capul cu cretineii din ziua de azi?
Statutul dascalului a fost coborat sub nivelul suportabilitatii.
In cativa ani veti mai gasi in scoli doar pensionari plafonati si analfabeti cu diploma universitara care nu si-au gasit altceva de facut.
La tara a ajuns sa  fie predate romana si matematica de suplinitori cu liceul
Dar aste e reforma in invatamant
Pedeleul are nevoie de prosti care sa puna botul la hlizeala basista si sa voteze cu ochii inchisi.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

pistol28

Care este urmatorul pas in privinta BAC-ului ?

Liceele private reprezinta solutia in viitor.
Acesta este mesajul transmis "subliminal" de toata presa.
De aici se vor scoate bani frumosi, ca facultatile private si-au atins potentialul maxim de profit.
Profitul este singurul SCOP in invatamantul actual si viitor, dar nu pentru elevi ci pentru investitori, cand nu va mai fi profit sa vezi cum inchid "taraba".
Invatamantul de stat va fi doar pentru asistatii saocial.

Un alt mesaj transmis prin presa: COPII FARA PARINTI sunt multi sa se dea drumul la granita pentru straini.
Ce potential de PROFIT este in acest domeniu, pentru ca afara sunt firme specializate ce doresc sa exploateze acest potential national.

Investitorii straini nu sunt patrioti romani ei sunt doar dupa PROFIT (normar), acesta se realizeaza in urma unei investitii.
Ce investeste ?   Bani, tehnologie, management, marketing care toate la un loc se numesc "CAPITAL".
Cum se numeste cel care investeste acest capital?
CAPITALIST cumva?
Acum mai nou i se spune investitor strategic, fond de investitii..........., dar tot CAPITALIST (de la capital).
Societatea se numeste CAPITALISTA sau eu nu am aflat si are alt  nume.

Stiti care este regula numarul "1" a CAPITALISTULUI?
Sa taie gatul concurentei iar daca nu poate sa il sufoce prin pret scazut, legi protectioniste si tot tacamul.
La noi nu este cazul, la noi doar se recolteaza dupa o minima investitie in publicitate, spaga la paznicii statului, santaj politic, somnifere, iar daca se opune careva i se ia gatul . Exemplu: Iasi seful de sindicat .

BINE ATI VENIT IN JUNGLA CAPITALISTA.



Ce spune imnul national in primele versuri:

Deșteaptă-te, române, din somnul cel de moarte,
În care te-adânciră barbarii de tirani!
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

dedu

1-Carol al 2-lea un curvar si un tradator,sa nu uitam ca a colaborat cu rusii doar pentru a prelua tronul de la Mihai I si in zona de razboi,pe cand romanul lupta pe la Prut si prin Cotu Donului,el era cu o jidana prin Paris!!!
2-Pharaonu75 nu te supara ca zic asta dar te rog nu mi-l da ca exemplu pe Ceausescu,atunci stii prea bine cum se facea treaba,daca era asa de bine pe vremea comunistilor de ce au murit oameni ca sa scapam de el? Mie mi se pare lipsa de respect pentru mortii din '89 cand zici: DE ERA CEAUSESCU.........
3-Nu este vina lu Funeriu ca liceeni in loc sa invete au fumat etnobotanice,au dansat pe manele si si-au pierdut noptile prin baruri si acum au picat bac-ul.............pentru ca au fost camere si nu au putut copia!!! Si nemtii au un fel de BAC,la ei il promoveaza cam 30%,restul elevilor devin meseriasi prin fabrici si uzine,nu scrie nicaieri ca toti tre sa ia bac-ul,sa mearga la facultate si sa devina someri cu diploma!!!Cunosc studenti ce nu stiu sa citeasca bine......cunosc unguri ce nu stiu romana bine.....cunosc un baiat din Sudan ce stie romana mai bine ca ungurii!!!Apropo,in spitalele din Sudan se vorbeste.....romana,cea mai mare cladire din Sudan este un cadou din partea Romaniei,cea mai mare autostrada a lor este tot cadou din partea Romaniei!!!
4-Antonescu a fost un erou dar el a facut niste greseli dintre care sunt evidentiate doua: a gresit fata de legionari si a uitat ca datorita lor a cam ajuns la putere si nu trebuia sa treaca Nistrul pentru ca dupa ce l-am trecut am devenit invadatori,la Nistru trebuia sa ne oprim,sa refaca armata si sa o pregateasca sa se apere in caz ca este atacat!!!
Oricum,am avut noroc cu Antonescu,daca era dupa rege dadea parte cu parte toata Romania vecinilor!!!
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

bee_lover

Dedu, ia zi-mi cand au primit cei din Sudan cadou cladirea parlamentului si autostrada de la romani, zi anii sa nu amintim de numele celui care era dictator , asa din respect pentru revolutionari. Lasa-o mai moale cu ungurii, ca sunt destui romani care nu stiu sa citeasca bine sau sa se exprime bine si cred ca rusinea acelora e mult mai mare.  :stop_the_war:

Kov iulian

#1145
Haideti sa nu il mustram prea tare pe  " Dedu " pt ce a scris , si-a bagat scaraoschi coada priviti la numarul de postari    " 666 "  :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:  ( sa nu va suparati pe mine am zis asta in spirit de gluma   :stop_the_war:)

dedu

Citat din: bee_lover din Iulie 17, 2011, 07:20:00 PM
Dedu, ia zi-mi cand au primit cei din Sudan cadou cladirea parlamentului si autostrada de la romani, zi anii sa nu amintim de numele celui care era dictator , asa din respect pentru revolutionari. Lasa-o mai moale cu ungurii, ca sunt destui romani care nu stiu sa citeasca bine sau sa se exprime bine si cred ca rusinea acelora e mult mai mare.  :stop_the_war:

Da,a fost pe timpul lu Ceausescu dar pe cand africanii,asiaticii ori alte state comuniste primeau cadouri din Romania ia zi-mi: Cum traiau cei din Romania?Cat de fericiti erau majoritatea romanilor?

Iti dau un exemplu: China,anul 2011,toata ziua citesc diferite lucruri uimitoare ce se contruiesc acolo,poduri imense,autostrazi suspendate deasupra oceanului,trenuri ce merg cu sute de kilometrii la ora,autostrada pe sub ocean si multe altele.......dar oamenii de rand,majoritatea chinezilor,oare cat de fericiti sunt?Esti sigur ca sunt fericiti?Nu am fost acolo(desi mi-ar place sa merg) dar din auzite uimirea noastra nu tine de foame pe acolo!!!

Nu retrag nimic din ce am zis despre unguri,mi se pare o nesimtire sa nu stii limba statului in care locuiesc si pana la urma tot ei sunt maltratati?Stiati ca minoritatile din Romania au mai multe drepturi ca romanii?Acum vor sa rupa Universitatea Babes-Bolyai in doua......subiect inchis,nu vreau sa mai vb despre ei ca le dau prea multa importanta unor astfel de ''oameni''!!!TLC!!!
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

D006

  1) exista unguri care  nu stiu sa scrie bine si sa citeasca in ungureste
2) In China pe care nu o vedeti la TV se moare de foame la propriu ! vezi cazul Tibet.

bee_lover

Bine, hai sa o lasam asa, oricum nu ajungem nicaieri. Atat mai am de precizat: in zilele noastre cine e mai analfabet cu atat o duce mai bine, spor in continuare la contraziceri. In legatura cu China, fiecare are soarta care si-o merita, exact ca si romanii si stati linistiti ca si in Romania se moare de foame, da macar mori in democratie sau sa zic inceput de capitalism?

orbanstefan64

indiferent cine ce limba vorbeste si cit de analfabeti sunt si de o parte si de alata cei de sus fac niste afaceri faine impreuna si nu uita sa alimenteze tot mereu cu apa proaspata moara prostimii
ciinii latra si ursul trece

Bătrânul

Material de inspiratie pentru dedu si dragos ...http://bratuldefier.blogspot.com/   :rotfl: :rotfl: :rotfl:

pharaonu75

Citat din: dedu din Iulie 17, 2011, 05:09:00 PM
...
1. Pharaonu75 nu te supara ca zic asta dar te rog nu mi-l da ca exemplu pe Ceausescu,atunci stii prea bine cum se facea treaba,daca era asa de bine pe vremea comunistilor de ce au murit oameni ca sa scapam de el?
2. Mie mi se pare lipsa de respect pentru mortii din '89 cand zici: DE ERA CEAUSESCU.........

1. L-am dat ca exemplu pe Ceausescu in ceea ce priveste lipsa cunostintelor gramaticale! Si a ceea ce s-a construit atunci!
Nu ma supar deloc pentru afirmatiile tale.. au murit oameni ca sa scapam de Ceausescu, dar au murit oameni si inaintea sa (N.Iorga, I.Gh.Duca), cat si dupa el (vezi doar cate cazuri au fost mediatizate, de oameni morti in strada din cauza reformei in sanatate a lui Cseke Attila).
2. Dar nu ti se pare lipsa de respect ca au murit oameni in decembrie 1989 pentru ca noi sa avem o viata mai buna si am ajuns unde suntem astazi? Cu mercenari politici manati doar de propriul buzunar si interes de gasca, cu dosare penale fabricate mai mult sau mai putin inspirat, cu comenzi politice in orice domeniu de activitate? Oare asa arata Romania la care au sperat martirii din '89?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Bătrânul

" eroii revolutiei din 1989 " au fost de mai multe categorii : 1) cei ca dedu tratati cu KENT uri preparate cu etnobotanice sau nefumatorii cu portocale injectate cu generozitate cea ce le dadea curajul fara limite  2)  luptatori de gerile instruit din timp si lansati la momentul oportun  din mai multe tari . 3) citiva revolutionari cu adevarat ,curajosi, inteligenti, Va pot da un singur exemplu : DAN IOSIF Cine poate continua lista la punctul 3 ??? ^:)^ ^:)^ ^:)^

pharaonu75

Citat din: Batrinul din Iulie 18, 2011, 09:34:25 AM
Cine poate continua lista la punctul 3 ??? ^:)^ ^:)^ ^:)^

Oamenii impuscati pe 17 decembrie la Timisoara!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bee_lover

Citat din: pharaonu75 din Iulie 18, 2011, 08:41:14 AM
Citat din: dedu din Iulie 17, 2011, 05:09:00 PM
...
1. Pharaonu75 nu te supara ca zic asta dar te rog nu mi-l da ca exemplu pe Ceausescu,atunci stii prea bine cum se facea treaba,daca era asa de bine pe vremea comunistilor de ce au murit oameni ca sa scapam de el?
2. Mie mi se pare lipsa de respect pentru mortii din '89 cand zici: DE ERA CEAUSESCU.........

1. L-am dat ca exemplu pe Ceausescu in ceea ce priveste lipsa cunostintelor gramaticale! Si a ceea ce s-a construit atunci!
Nu ma supar deloc pentru afirmatiile tale.. au murit oameni ca sa scapam de Ceausescu, dar au murit oameni si inaintea sa (N.Iorga, I.Gh.Duca), cat si dupa el (vezi doar cate cazuri au fost mediatizate, de oameni morti in strada din cauza reformei in sanatate a lui Cseke Attila).
2. Dar nu ti se pare lipsa de respect ca au murit oameni in decembrie 1989 pentru ca noi sa avem o viata mai buna si am ajuns unde suntem astazi? Cu mercenari politici manati doar de propriul buzunar si interes de gasca, cu dosare penale fabricate mai mult sau mai putin inspirat, cu comenzi politice in orice domeniu de activitate? Oare asa arata Romania la care au sperat martirii din '89?
Total de acord.