Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

silviubuciuman

Ipotetic in doua luni Ponta presedinte Crin premier sau invers ce ar putea face//////Sa ofere salarri marite pensii marite locuri de munca berechet ajutoare cit incape Totul ff frumos Eu am o modesta intrebare De unde bani//  tTARICEANU a vindut bogatiile in m area neagra inainte de a fi ale noastre Boc a recuperat ce a putut iar in cazul lui Dinu pPatriciu contract beton stiti in ce conditii  Si totusi ce-i de facut///  Si totusi eu cu cine votez coane mitica

prisecarul

cand a vandut tariceanu petrolul din marea neagra, unde era presedintele!(nu cumva dansa pe ritmuri de manele chiar in apropiere, la neptun)
de guvernarea catastrofala 1996-2000, nu vorbeste nimeni!
de mineriade? etc,
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

pharaonu75

Citat din: stupar din Februarie 06, 2011, 04:38:21 PM
Ce se va intimpla o tara care de vine in incapacitate de plata?Daca FMI-u refuza sa ne mai dea imprumut si nici bancile particulare?Cine va salva tara?Gasca lui Iliescu,care au distrus? :redcard:

Dar nici gasca lui Base!
Se pare ca anumite firimituri aruncate strategic de Basescu partenerilor de guvernare si-au atins tinta!
Mai aveti putin si ii faceti statuie! Spor la treaba, insa va fi si asta demolata ca cea a lui Lenin!

Gasca lui Iliescu a distrus tara, insa asta nu este nici scuza si nici justificare pentru actuala guvernare pentru a ne duce din rau in mai rau!
Adica din ce inteleg de la dumneavoastra, domnule stupar, daca intr-o familie nu munceste nimeni, este pe deplin justificat traiul pe imprumut, in loc sa incerci sa faci ceva pentru a munci si a-ti castiga anii necesari!
Deci Base, in loc sa redreseze tara o scufunda, insa trebuie inteles, are justificarea vistieriei goale mostenite de la predecesori, si trebuie sa ii fie scuzabil traiul pe imprumut de la FMI!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Citat din: silviubuciuman din Februarie 06, 2011, 04:40:39 PM
Boc a recuperat ce a putut iar in cazul lui Dinu pPatriciu contract beton stiti in ce conditii  Si totusi ce-i de facut///  Si totusi eu cu cine votez coane mitica

Stii ce mi se pare paradoxal? Ca guvernul actual recalculeaza pensiile militare, pune biruri pe spatele pensionarilor, taie 25% din salariile bugetarilor, impune retroactiv plata CAS-urilor, etc, insa lui patriciu nu ii poate face nimic pentru ca are contact beton!
Frumoasa gandire! Oare acordul colectiv de munca, deciziile de pensionare, codul muncii, codul fiscal, Constitutia, hotararile judecatoresti, normele de drept, nu erau la fel de "beton"?
Vino in tara Silviule si indura ce indura romanii de rand, sa vedem daca mai vorbesti asa!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Ce indura romanii de rand ?

pharaonu75

Nu stii?
Am spus mai sus, insa am uitat sa precizez si TVA de 24%! Plus scumpiri pe baza a tot felul de motive, ca doar este criza!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

fratele meu traim in economia de piata unde preturile sunt reglate de cerere si oferta . Nu uita ca TVA-UL A URCAT LA 24% DEOARECE NU S-A APROBAT MICSORAREA PENSIILOR.
  Uitate la cazul cu benzina , au fost atatea propuneri dar romanii AU TACUT !

pharaonu75

Eu tot nu inteleg, cum poti taia din pensia de 600 lei a unui amarat, care a muncit la CAP toata viata, insa nu te poti atinge de contractele lui patriciu, desi cu platforma continentala se vede din elicopter ca este manarie?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Calin Catalin

Un amarat care a muncit la CAP (bunicii mei) nu are 600 lei pensie. Are doar 350 lei.
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

D006

  Stiu oameni cu pensia minima de 350 lei care si economisesc din ea  , pe bune .

Calin Catalin

      Taranul roman a fost oropsit intotdeauna.

     Cand s-a facut trecerea la colectiv strabunicul meu nu a vrut sa se treaca. A fost dus la sectie si batut bine. S-a trecut la colectiv din teama pentru familia lui, dar de atunci el nu a mai zambit...imi povestea bunicul. Cand a trecut "de buna voie" la colectiv a trebuit sa cedeze statului pamantul, doi cai, carul si plugul. La desfiintarea colectivului bunicii au primit inapoi doar pamantul.
     Am fost si eu cu bunicii la munca la colectiv si poate unii dintre cei care citesc stiu cum este sa muti coloanele de tevi de irigat prin apa care iti ajunge la brau, sau sa tai la portaltoi pe zapada si sa iti degere picioarele.
     Rasplata: 350 lei iar restul, conform unui clasic in viata: sa isi produca in curte, sa isi faca paine in cuptor, daca nu le ajung banii sa o cumpere.
     Regreta-i-as  eu pe ei!
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

stupar

Deja FMI dicteaza ce sa facem,sa reducem pensile nesimtite se reduca administratiile locale supradimensionate sa desfinteze niste intitutii inutile.Deci conducerea tarii este preluata de Parlamentul Eu si FMI.Acestia au interes comun nici de cum de romanasul nostru amarat!

Porfy66

Sa va mai dau o idee dlor pdl-isti apropos de greaua mostenire. Nu uitati sa pomeniti ca mostenim si perioada domniilor fanariote.... intotdeauna altii sunt de vina..  :nebun: :nono:

pistol28

Citat din: dragos2006 din Februarie 06, 2011, 07:48:21 PM
  Stiu oameni cu pensia minima de 350 lei care si economisesc din ea  , pe bune .

-Suma de 350 lei pe cate "STATU" o-da ca pensie este in realitate este un ajutor de SUPRAVIETUIRE pe care mai marii statului,  mesteri la vorbe au numit-o PENSIE si il dau prin acest sistem nmuit de pensii si nu numai atat il dau chiar DIN FONDUL DE PENSII.
-S-a infiintat "pensia PRIVATA" tot din cota care se plateste pentru fondul de pensie, frumoasa la prima vedere, dar de ce au renuntat la ea POLONIA si CEHIA?,  adica au confiscat fondul privat si l-au trecut tot la "STAT" de ce ?.
CINE sunt cei care au pe mana sumele foarte mari de bani stransi pe asa zisa "PENSIE PRIVATA"? Cand cel mai frumos este sa administrezi BANU altuia, ca de mai pica si pe de laturi, iar "HOTOAICA" aia de se pune la moara, nu este inventie noua (o teava mica prin care curge malaiul in sacul morarului din spatele "tejghelei")  (din MOROMETII  vol II de Marin PREDA).
-Asa s-a ajuns la acest COLAPS, stiut fiind din trecut ca surplusul de bani stransi din cotizatia pentru pensii se ducea ba la CASA POPORULUI,  ba la CANALU DUNARE MAREA NEAGRA ba la nu stiu ce industie enegofaga si asa mai departe, ca atunci aveam un singur sac si nu dadea NIMENI socoteala iar acum NUMAI SUNT BANI,  pentru ca dividentele cuvenite din investitiile facute din banii de pensii se duc,  unde ?
-Acu mai nou s-a pus capac la acest fond de pensii si cei care nu au contribuit cu nici un ban,  sa primeasca banii de pensie tot din fondul de pensii care si asa a fost  secatuit de cei care au fost trecuti in somaj sip e buna dreptate s-au pensionat anticipat, cu pensia MULT saczuta, pentru ca domnul "STAT" este REPETENT la economia de piata si ar fi bines a fie numai aici.
Cine spune "nimeni nu poate sa CONDUCA mai bine ca mine" ii raspunde un proverb din batraini "lauda de sine nu miroase a bine"
-PUTEREA este ca un drog, te ameteste cand ajungi acolo sus, te corupe te sfasie daca nu-i rezisti tentatiilor marunte, a se vedea morala din filmul "STAPANUL INELELOR", foarte putini sunt pregatiti PHIHOLOGIC sa reziste la asemenea forte si se comporta la fel ca cei care au luat SEDATIVE ca sa nu simta durerea REALITATII.  De aceea trebuie din cand in cand sa ii traga cineva de maneca (consilierii), dar daca acestia sunt pusi din randul neamurilor...................nu  indraznesc  sa il derajeze pe UNCHIULETU ca de il trimite de unde l-a adus (adica la CLUJ).
"Divide et impera" în politică și sociologie, dezbină și stăpânește este o combinație de tactici (politice, militare sau economice) de câștigare și menținere a puterii prin divizarea unei populații în entități mai mici care luate separat au putere mai mică decât cel care își impune voința. Este deseori întâlnită ca o strategie în care grupuri de putere mică sunt împiedicate să se unească și să devină mai puternice. (definitie din WIKIPEDIA)
Profesori-contra parinti
Pensionari - contra pensionari anticipat
Oraseni – contra tarani
Subofiteri  - contra ofiteri
Pietoni – contra soferi
Saraci – contra bogati
Asa fac invrajbesc pe unii impotriva altora, alimentand setea  fiecaruia de dreptate cu ura  si ei isi vad de afacerile lor..............iar cei multi zzic "CE BINEEEEEEEE TRAIM".  A se vedea tot felu de sotii de COCSI,  RTZY PITI,  180=80 si asa mai departe.  Ca de lumea este, citez pe un actor "este PROSTI"
-De ce mai marii statului au dat dispozitie la ORGANELE de control sa verifice toate autobuzele  autocarele , tocmai in ziua cand se facea o mare adunare sindicala? De ce ? pentru ca in SFANTA CONSTITUTIE scrie ca avem dreptul la greva , dintr-un simplu motiv ca nu dau doi bani pe constitutie  si ORGANELE sunt  conduse politic si nu dau socoteala  "PROSTIMII" si nu dau socoteala nici propriilor PRINCIPII de functionare.
-INTREBARE
Este adevarat ca albinele construiesc  "BOTCI" pentru a inlocui   REGINA  ................?
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

silviubuciuman

Reformulez .Boc a recuperat ce a mai putut  pacat ca in cazul lui patriciu nu se poate   face nimic TOTUL rafinarii statii depozite titeiul din subsolul tari a fost luat absolut pe nimic deoarece bani pe care trebuie sa-i plateasca patriciu prin contract aproape cu     aceasi suma trebue sa participe si statul romin cica ptr modernizare intrebare ce suma a primit ro in urma acestei afaceri facute de PSD adica guvernul NASTASE  sa votam PSD //////////////////////////