Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

prisecarul

am o foarte mare nedumerire!
APARE SILVIU IN MOMENTUL IN CARE ESTE RESTRICTIONAT andrei!
insa, IDEILE SUNT ASEMANATOARE!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

silviubuciuman

Am fost restrictionat de ce rog explicata detailata /???

prisecarul

Citat din: silviubuciuman din Februarie 05, 2011, 04:40:37 PM
Am fost restrictionat de ce rog explicata detailata /???
nu ai inteles!
daca erai restrictionat, nu puteai sa postazi!
citeste cu atentie!
toate cele bune!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

silviubuciuman

Iliescu=copac in umbra caruia sa vindut instrainat concesionat aproape totul in ro Constantinescu=am fost infrint de sistem ul mafiot din ro bBasescu=ciine care latra la la la salarii pensii magistrati dga anaf vame Boc=executant o fi bine o fi rau vom vedea.Totusi car-i mai bun sau apelam la cet de afara

stefan1

  Dau cateva versuri de un foarte mare poiet roman:
   "Romaneste-asa a fost -
    Stim si noi ce se cuvine
    Si-mpartim si rau si bine
    Cum e mai cu rost."
  Adica nu unii doar bine si altii ce ramane.
   Nu ma refer numai la armata, ci la toate pensiile speciale si la veniturile speciale, fara nici o legatura cu 'muritorii de rand'. Am spus mecanismul cum am ajuns din '90 incoace la aceste pensii si salarii. Daca se pastra raportul dintre pensia medie si pensia medie a acestor categorii speciale care a fost inainte de '90, absolut nimeni nu avea de comentat. S-a intamplat ca la anumite categorii veniturile si pensiile sa tot creasca, iar la altii sa se imparta ce ramane.
  Ofiterii au fost totdeauna elita unei tari. Nici nu putea oricine sa patrunda in acea categorie, nici sotiile nu puteau fi luate orisicum. Fiii de regi si imparati faceau obligatoriu o pregatire militara. Ofiterii aveau o situatie materiala mai buna, dar viata le era permanent in pericol. Razboaiele erau foarte dese. Acum situatia mondiala e mult mai stabila. In razboaie proportional mor mult mai multi soldati decat ofiteri superiori. Au dreptul la venituri mai mari, dar de cate ori fata de un salariu mediu? Sa fie de 3 ori, de5, de10? Cine stabileste? Pe de alta parte si eu zic ca e normal ca daca cineva a vut un salariu mai mare, dupa importanta muncii depuse, va avea si o pensie mai mare, dar calculata dupa aceeasi metoda ca la toata lumea. Si asa apare un avantaj prin faptul ca ies mult mai devreme la pensie.
  Daca au fost concedieri din armata, asa au fost din toata industria. Oameni uneori cu aceeasi pregatire, sigur cu aceleasi nevoi, care nu au primit atatea salarii compensatorii, care nu au dreptul la pensie nici intreprinderi unde s-ar putea reangaja, nici sume de bani cu care sa poata incepe o afacere...  Cum mai ramanem cu ce a spus poietul:"Sa-mpartim si rau si bine..."?
  Cine impiedica pe cineva din aceste categorii speciale, daca a fost concediat sa inceapa o munca civila, de ex stuparitul sau viermii de matase sau sa se recalifice la fel cum este nevoit orice om in acea situatie? Patriotismul este si a urmari binele comunitatii, a tuturor, nu numai cel propriu. Cand toti bugetarii s-au vazut cu salarii mai mici cu 25%, de ce unele categorii, tocmai cele cu venituri mai mari, au fost exceptate? Unde-i dreptatea aici? Se pot pune in locul celorlalti?
  Dragos vad ca e generos: De ce sa se scada veniturile mari, sa se creasca cele mici. E foarte bine. Dar de unde? Din sacul gaurit al bugetului, intai trebuie sa se plateasca pensiile mari, apoi mai vedem ce ramane pentru restul.
  Eu zic ca nu-i bine. Am mai spus, sa pastram macar proportiile din alte tari intre aceste venituri speciale si venitul mediu din respectivele tari. Iar in vreme de criza sa se traga proportional mai mult de la cei care au, nu de la cei care nu au. Aici ma refer la cei care muncesc si nu au, nu la cei care sunt alergici la orice munca si se plang ca sunt saraci si vor ajutati. Situatia de acum a tarii e si pentru ca in special PSD a favorizat castigul fara munca atat la cei mai de sus cat si la cei mai de jos.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

silviubuciuman

Dv stiti ca in ro este mai bine decit in sua poate vor emigra americani in ro si stiti de ce/////  /Am sa ma explic  in ro concediu maternal 24 de luni in sua 4 luni americani nu au programul rabla ajutoare la incalzire nu programul prima casa nu  Americani au un fisc la singe la noi nu supar pe nimeni sa auzim de bine

Porfy66

Imi cer scuze pentru postarea de mai sus ^:)^ ^:)^ ^
In rest trebuie sa intelegem ca permitandu-le astfel de lucruri la toti ne va veni randul. Ei sa ne conduca cu incompetenta si sa fure cat mai mult, iar banii ii vor lua de la toti. De la intreprinzatori particulari prin tot felul de taxe si impozite chiar inainte de a incepe o activitate, de la bugetari, de la medici, profesori, pensionari...
Ajung peste tot ... incet incet ... Daca nu zicem nimic eu tac si merg la urmatorii. Nu vedeti ca acum mai e un pas pana va impozita si apicultorul de rand? De ce oare s-a abrogat din legea apiculturii articolul referitor la impozitare? Ce va urma oare.. ? Eliminarea si din codul fiscal?
Actioneaza invrajbindu-ne tot timpul. Intai invrajbind salariatii din domeniul privat contra celor de la stat. Pensionarii civili contra celor militari. Profesorii au fost si ei discreditati si li se spunea tot timpul ca la cate ore lucreaza e normal sa aiba asa salarii ca  nu lucreaza 8 ore pe zi si ca au si vacante si concedii asa ca lucreaza foarte putin. Medicii iau spaga si au si cabinete particulare si ce rost are sa le dam salarii decente ca oricum daca nu le convine sa plece in alte tari unde sunt platiti mai bine.
Stiti ce urmeaza? Impozitarea tuturor pensiilor.
Oare nu ar trebui sa spuna de ce a ajuns aceasta tara sa nu isi mai perminta nimic?
Autostrazi nu ne permitem!
Spitale nu ne mai permitem!
Pensii nu prea ne mai permitem!
Alocatii pentru copii .. eram la un pas sa nu ne mai putem permite... (mai tineti minte?)
Dar ce oare isi mai permite tara asta?

Dragos zicea in multe randuri ca e normal ca orice venit sa fie imozitat. CORECT!!
Dar acesti bani ar trebui sa se regaseasca in infrastructura tarii in  caitatea serviciilor medicale in calitatea invatamantului ... etc...
:hi:

prisecarul

Citat din: silviubuciuman din Februarie 06, 2011, 03:05:08 AM
Dv stiti ca in ro este mai bine decit in sua poate vor emigra americani in ro si stiti de ce/////  /Am sa ma explic  in ro concediu maternal 24 de luni in sua 4 luni americani nu au programul rabla ajutoare la incalzire nu programul prima casa nu  Americani au un fisc la singe la noi nu supar pe nimeni sa auzim de bine
daca tot ai deschis acest subiect, spune ce se intampla dupa cele 4 luni?
copilul este aruncat la ghene de gunoi?
despre masurile de protectie sociala nu spui nimic!
despre conditiile din cresele si gradinitele de acolo, iarasi nimic!
programul rabla este pentru reducerea numarului masinilor poluante si poate un mic ajutor dat cumparatorului, care la un venit de circa 200-250 euro, cand isi va mai lua o masina?
prima casa, este un esec si sunt avantajati tot cei cu castiguri mari!
fiscul? functioneaza si la noi la sange pentru pensionari, cei cu venituri mici, tarani, micile intreprinderi, insa nu am vazut nici-un parlamentar, guvernant sau om de afaceri sa moara la cozile de la fisc pentru a-si plati darile la stat, sau sa fie ingrijorat de restantele fiscale pe care le are!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

Calin Catalin

Aproape 200 de spitale vor fi desfiintate ( comasate sau reprofilate).
Sursa: http://www.ziare.com/social/spital/vezi-lista-spitalelor-propuse-pentru-reprofilare-si-comasare-1072600
"Conform proiectului Ministerului Sanatatii, dintre cele 435 de unitati sanitare cu paturi care exista in prezent atat in reteaua proprie, cat si in administrarea autoritatilor locale, 182 unitati sunt propuse sa ramana fara personalitate juridical si sa se reorganizeze in sectii exteriore", a declarat marti ministrul Sanatatii, Cseke Attila.
"Dintre cele 182 de spitale, un numar de 111 unitati sanitare vor fi comasate, iar restul de 71 sunt unitati care se vor reprofila in camine pentru persoane varstnice sau centre de permanenta", a mai precizat acesta.

     Ministrul a mai declarat ca reprofilarea si comasarea celor 182 de unitati sunt rezultatul unei evaluari a Ministerului Sanatatii.
     La noi la Bailesti s-a investit mult in spital in ultimii 5-6 ani. Si aceasta unitate medicala deserveste cateva zeci de mii de oameni.

Am atasat si listele cu spitalele propuse pentru comasare si restructurare. Sursa: http://www.ms.ro/

     Romania, sa traiesti!...BINEEEEE!!!!...
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

Calin Catalin

     Ca o simpla coincidenta, pe ministrul sanatatii il cheama Cseke Attila, iar la comasare si  restructurare pe judetele Covasna si Harghita avem urmatoarea situatie:

COMASARE:
Covasna: - Spitalul orasenesc Covasna
                - Centrul de Patologie neuromusculara "Radu Horia" Valcele
Harghita: nimic

REPROFILARE:
Covasna: Nimic
Harghita: nimic

   Cum ziceam, o simpla coincidenta.
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

stupar

Probabil ca nu au ce comasa,sau transforma.Sanatatea a fost neglijate ca toate domeniile inclusiv infrastructurile,Ati umblat in secuime si in Ardeal?Un singur traseu numit drum european E 60 care defapt este si autostrada Ardealului nord si inca va ramane mult timp.In rest drumurile sant aproape inpracticabile.Sa nu credet ca Cseke are vr-o influenta asupra deciziile luate de guvern.UDMR-u este un simplu executor. :nono:

pharaonu75

Citat din: stupar din Februarie 06, 2011, 02:22:55 PM
....UDMR-u este un simplu executor.

Si a execuat PDL-ul cand a fost vorba de legea educatiei!
Nimeni nu este curat... toti sunt vinovati de starea jalnica in care se afla tara!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Lasa ca  o sa va vad eu dupa ce o sa ajunga la putere cei doi puberi intarziati cum veti regreta guvernarea lui Boc !  :yahoo_cry: :yahoo_cry: :yahoo_cry:

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Februarie 06, 2011, 03:20:46 PM
  Lasa ca  o sa va vad eu dupa ce o sa ajunga la putere cei doi puberi intarziati cum veti regreta guvernarea lui Boc !  :yahoo_cry: :yahoo_cry: :yahoo_cry:

Guvernarea asta nu are cum sa fie regretata decat de cei care fac parte din ea... sau de masochisti! =))
Insa sunt ferm convins ca si guvernarea celor care acum sunt in opozitie va fi la fel de nociva, sa nu spun sinucigasa! :yes:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

stupar

Mare gresala a facut poporul cand a ales pe neocomunistul Iliescu.In interval de 10 ani la putere au jefuit tara au furat legal prin vanzare flaudoasa.Au vandut fabricile la fieri vechi si clasa muncitoare au pus pe drum.Dupa accea zacamintele de petrol si gaze naturale,lemnele etc.Muncitorii,meseriasi buni,medicii si asistente au plecat.Au ramas batranii,handicapatii.Tara a ramas fara brati de munca,investitorii au plecat,sau nici n-au venit.In aceasta situatie a preluat guvernarea tarii Boc si Base
casa goala.Traim din imprumut.O familie unde nu lucreaza nimeni,presupunem o fam de patru persoane,care n-are venit si traieste din imprumut unde ajunge?Va venii executorul si va confisca casa!!Ce se va intimpla o tara care de vine in incapacitate de plata?Daca FMI-u refuza sa ne mai dea imprumut si nici bancile particulare?Cine va salva tara?Gasca lui Iliescu,care au distrus? :redcard: