Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Sa stii ca au fost scazute 25% din salarii si sporuri!
Deci un politist cu 1500 lei avea inainte 2000 lei. Restul pana la 40% il reprezinta al 13 salariu, decontarea chiriilor (politistii locuiesc acolo unde e nevoie de ei nu unde vor ei), banii de uniforma!
Nu compara un profesor, care te asigur ca nu are "mult mai multa carte", cu un politist!
Profesorul e la serviciu maxim 25 ore saptamanal, restul acasa!
Politistul e 40 ore saptamanal, restul acasa.
Dar cum acasa pt profesor inseamna sa mai corecteze niste lucrari, asa si politistul e acasa doar cu numele pt ca pleaca mai mereu la diferite evenimente!
Profesorul face meditatii, politistul nu are voie sa faca nimic pentru a mai produce un ban!
Profesorul are 3 luni vacanta vara, plus iarna si primavara, politistul nu are Paste, Craciun, Revelion, week-enduri, etc. Ba mai mult in astfel de perioade intra in tot felul de misiuni speciale!
La alegeri profesorul face parte din comisie si e platit suplimentar, politistul face misiune suplimentar programului dar in aceeasi bani! Iar salariul e cam acelasi, 2000 lei, insa pericolele nu sunt aceleasi. Ce ai prefera, sa superi un elev ca i-ai dat nota 4 sau sa superi un interlop ca i-ai dat amenda sau facut dosar?
Nu ai nimerit bine exemplul cu profesorul, insa cu medicul este cu totul altceva...sunt si medicii la fel de stresati/expusi ca si politistii, ba uneori chiar mai mult.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Aici se pare ca sa gasit un conpromis prin faptul ca nu e nicio legatura intre guvern si politie. Politia lucreaza pt primarie si sunt platiti din taxele de proprietate in acel oras. Si cu toate asta eu cred ca sunt platiti prea mult atat politisti cat si pompieri si profesori mai ales ca nu prea li se masoara eficienta munci lor.
Oricum cam 40% din politisti is dau demisia in primi 5 ani.
Dar acolo profesori nu ar trebui sa aiba voie sa dea meditati la elevi proprii.
Coflict de interes.

Porfy66


gheco

Eu am apreciat postarile lui Stefan1 si le apreciez in continuare, dar din punctul meu de vedere in cele afirmate despre militari si politisti este sub influenta propagandei fara argumente a unor politicieni. Vorbesc din experienta celor peste 30 de ani cat am lucrat in sistemul militar.
Cat despre medici intrebarea este cati au posibilitatea sa castige cum se spune? Toti profesorii fac meditatii?
Am pus aceste intrebari nu pentru a intra in vre-o polemica. Situatia este mult prea complicata si guvernul actual nu are capacitatea sa gestioneze criza. Poate doar timpul sa rezolve aceste inechitati.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

pharaonu75

Citat din: orfirel din Septembrie 28, 2010, 07:18:58 AM
Uitati cum se pune corect problema!!!!
http://www.ionpetrescu.ro/2010/08/04/generalul-chelaru/

Jos palaria pentru asa atitudine! :hi: :hi: :hi:
Aceste adevaruri nu le spune nimeni! De ce oare?
:uimit: :uimit: :uimit: :uimit: :uimit: :uimit: :uimit: :uimit: :uimit:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Citat din: gheco din Septembrie 28, 2010, 09:17:05 AM
Cat despre medici intrebarea este cati au posibilitatea sa castige cum se spune? Toti profesorii fac meditatii?

Aveti dreptate, insa fata de politisti si militari au posibilitatea sa faca si ALTCEVA!
Fie ca acest "altceva" inseamna cabinet particular, meditatii sau chiar un boutique in scara blocului! Acest altceva le aduce un venit suplimentar salariului! Dumneavoastra domnule Gheco (tot respectul pentru cariera militara :hi:) aveati posibilitatea asta??? NU! Deci nu se poate pune pe aceeasi treapta de egalitate politia, armata, jandarmeria cu doctorii, profesorii, etc.
Macar din punctul asta de vedere!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pistol28

Daca furi o gaina intri la zdup,
daca furi peste 100 de voturi in PARLAMENTUL ROMANIEI, care jefuieste multe milioane de oamneni CE PRIMESTI ?

Mangaieri pe crestet de la BASE



Base primeste BAIA de FIER in cap, dupa ce a mintit ca Ponta a vrut la primaria Bucuresti

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

pharaonu75

A spus el multe minciuni, ca si aia cu simbolurile nationale de pe cascheta politistilor. In primul rand caschetele alea erau vechi, iesite din uz de mai bine de 5 ani si aveau insemnele politiei si MAI, nu ale romaniei!
Dar daca arunci vreo 2 monezi ce se intampla? ca au insemnele nationale pe ele!
Acum s-a gasit sa vorbeasca de insemne, cand el modificase sigla nationala de la tribuna presedintiei, care avea violet in loc de albastru, ca sa faca mishto de presa si opozitie? Sau cand Eba, fetita lu' tata, a purtat in public fara drept uniforma armatei romane, cu tot cu insemne, doar ca sa isi faca ea campanie pentru europarlamentare?
Nu vrea sa asocieze presedintia cu institutii care incalca legea (politia si jandarmeria, zice el)?
Pai lasa atunci, asociaz-o cu Bercea mondialu', cu Golden Blitz, cu traficul de armament al lui frate-sau, cu "fuga" lui Haissam, cu pumni in gura copiilor, cu voturi nashpa in parlament! Asta inseamna presedintia? Cu asta sa o asociem?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

flavius

Problema adevarata in Romania este ca se "omoara" gaina care face oua, recte sistemul privat, masa impozabila, in loc sa se creasca si sa se inmulteasca...problema nu e la invatamant, sanatate sau politie/armata, ci la functionarimea publica prea multa pentru cata treaba se face...ca sa se justifice anumite posturi s-au inventat tot felul de hartoage, etc...din totalul de peste 1,7 milioane de bugetari in Romania, cam 1.1 milioane sunt functionari publici, nu profesori, nu medici, nu politisti sau militari...

Vreti dreptate? E simplu: nu mai spoliem contribuabilul, nu mai platim aiurea bani pe prostii, nu mai platim 5 oameni in administratie pentru a face treaba unuia singur, anulam cam 3/4 din legile, normele, regulamentele si procedurile actuale, platim pentru chestiile importante, si redistribuim veniturile la bugetul de stat catre investitii durabile...dam subventii in agricultura, in turism, in industrie, acolo unde se obtine competitivitate si profit, fara interese politice...simplu ca buna-ziua, nu e musai sa reinventam roata...da' cine sa faca ce am scris eu mai sus? daca vii cu un asemenea program politic intr-o campanie, nu te voteaza nimeni...pentru ca nu "le iese nimic"...nu-s politicienii vinovati, ci cei care ii voteaza... scurt...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

pharaonu75

Aici ai perfecta dreptate!
Este cam scumpa factura pentru micii, berea, galetile portocalii, date "moca" in campania electorala!
Macar sa invete romanii din asta, dar mai sunt vreo 2 ani si o sa se vada iar la alegeri ca nu s-a inteles nimic!
Uneori cred ca suntem cea mai tampita natie de pe planeta! :mad: :mad: :mad: :mad:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

tassevasi

  Iarasi voi tinerii aveti dreptete  acum ,in tot ce ginditi .  Eu cred ca si actualii guvernanti ,la debutul lor in politica au gindit la fel , au facut propaganda ,au dat din coate si cind au ajuns acolo ,( drumul  e lung ptr unii  si f scurt ptr altii )
au uitat  de ce s-au lansat ,au simtit avantajele ,si-au consolidat pozitiile ,si cauta cit mai multe ptr ei , acolo sus ei nu simt problemele  de jos , ei simt neajunsurile lor . 
   Si cum omul din fire e stringator ,sa-au pus pe acumulat, cit i-o merge , ca doar poporul la ales , cemai , ... trebue sa  treaca 2-3 generatii sa venim si " noi " la normal .
  Sunt scirbit de tot ce se vede si de tot ce  nu se vede .
  Numai bine va doresc si sanatate .
  tassevasi   :hi: :hi:

prisecarul

exact ce spunea aseara un alegator la tv unui ales: noi v-am ales, cand ati luat masura reducerii salariilor, ne-ati intrebat? ca doar ne reprezentati!
cand ati luat masura cresterii varstei de pensionare, ne-ati intrebat?
v-am ales, si ati uitat, iar acum va intoarceti impotriva noastra!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

D006

A avea un buget balansat nu este impotriva populatiei.
S-au dat si inca se mai dau bani de pomana, bani nemunciti si de acolo a aparut deficitul.
Cine nu produce sa nu manance.

pharaonu75

de acord ca se mai dau inca bani de pomana, insa ce dezechiulibreaza bugetul?
Eu nu cred ca cei cativa banuti dati  "pomana" unor cetateni produc dezechilibrarea, ci sutele de milioane de euro care se scurg de la stat catre clientii politici ai guvernantilor, prin contractele acestora cu  statul, contracte avantajoase doar pentru aceasta clientela si foarte dezavantajoase pentru stat.
Apropo Andrei, in USA cat costa sa faci 1 km de autostrada?
La noi costa 28 milioane euro! :uimit: :uimit: :uimit: :uimit:
Banii sunt dati de stat catre firma constructoare, firma de partid bine-nteles!
Avem cel mai scump km de autostrada inventat vreodata!
Dar de 12 milioane euro un patinoar, ce zici? Tot atat costa si acolo?
Asta este problema, nu "pomana" sociala!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  In lumina celor intamplate in ultimile zile pot spune doar atat : il sustin pe Base mai mult ca oricand !
  Nu uitati ca pe langa stomac mai avem si creier !!!!