ce tratament aplicati?????

Creat de dragos2006, Iulie 20, 2008, 05:30:18 PM

« precedentul - următorul »

D006

sunt incepator am si eu o intrebare ce tratamente aplicati in perioada urmatoare(dupa floarea soarelui) mavrirol altceva? mutumesc anticipat :hi:

D006

eu am inceput un tratament cu BeeVital, 15 ml pt fam, repetat la o saptamana.

D006

multumesc doaR BeeVital, atat? pana in ce data tratati? :hi:

bucovineanu

La acest moment este indicat un tratament cu Varachet forte, care se aplica  respectand indicatiile din prospect. Tratamentul cu Mavrirol  are eficienta scazuta in aceasta perioada deoarece albinele vor propoliza benzile micsorand eficacitatea tratamentului. Inca doua sau trei tratamente cu Varachet sunt indicate sa se faca in lunile septembrie octombrie la interval de 7 zile, ultimul tratament cu Varachet trebuind sa fie facut atunci cand nu mai este puiet in stup.Abia dupa aceea este indicat sa se puna benzile cu Mavrirol, la sfarsitul lunii octombrie.

balasbebe

In aceasta perioada, este foarte important sa se inceapa un tratament pentru varroa. Daca asteptam pana nu mai este puiet in stupi, este prea tarziu.
Inainte de a face acest tratament trebuie controlat daca este sau nu o infestatie mai mare . Prin sondaj, cautam cu forculita. Mai cautam si cu 2-3 benzi de varachet.

D006

va multumesc mult astept si alte sugesti :hi:

D006

Domnilor da pentru cei care fac inca productie unde ii sfatuiti sa faca tratamnete cu varachet. Pe cuvant de onoare vorbiti de varachetul asta de parca ar fii ceva asa o substanta oarecare. E OTRAVA DOMNILOR. A fost dovedit ca are remanente in ceara si in miere. pentru cei ce executa tratamente in productie sa mentioneze pe eticheta ``FAc tratament cu OTRAVA``. Valabil si pt mavrivol care scrie clar in prospect ca nu se executa tratamente in sezonul activ :hi:

bucovineanu

Stim cu totii ca Amitrazul si Fluvalinatul sunt insecticide din grupa insecticidelor moi. Dar daca sunt folosite cu precautie si conform prospectului nu sunt periculoase. Cu toti am vrea sa tratam albinele cu alte produse care nu sunt defel toxice. Dar din pacate produse cu eficienta multumitoare nu prea s-au descoperit in afara celor mai sus amintite si inca alte cateva din aceeasi grupa de toxicitate. Sau poate cunoaste Octav alte tratamente eficiente. Daca e asa sa ni le spuna si noua.In postarea anterioara eu am spus ca benzile de Mavrirol se pun in stupi la sfarsitul lunii octombrie si cred ca si in alte zone din tara, la sfarsitul lui octombrie nu mai e sezon activ pentru albine.
Atata vreme cat ICDA recomanda folosirea produselor mai sus amintite si altele nu avem trebuie sa tratam albinele daca vrem sa le mai avem.

D006

Bravo domnule ! La ca va asteptati sa spuna ICDA NU  CUMPARATI DE LA NOI CA E TOXIC? :hi:
Cititi siteurile Din germania si vedeti si dumneavostra singur cu ce se trateaza!
Cu acid formic , acid oxalic da au dispozitive klumea nu ca la noi pe un burete sau mai stiu eu ce alta instalatie

catel

Citat din: octav88Bravo domnule ! La ca va asteptati sa spuna ICDA NU  CUMPARATI DE LA NOI CA E TOXIC? :hi:
Cititi siteurile Din germania si vedeti si dumneavostra singur cu ce se trateaza!
Cu acid formic , acid oxalic da au dispozitive klumea nu ca la noi pe un burete sau mai stiu eu ce alta instalatie
salut nu-mi dai mai multe explicatii si mie te rog? ai facut rost de ceva tratament care se da si in timpul productiei? ceva aparatura? lasa-mi un nr. de tel. am cam multe intrebari ca sun nou in bransa si nu prea am timp de net. ms fain. da-mi un bip ca te sun io 0763612881.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

D006

pai toate trartamentele acceptate bio se pot efectua si in timpul culesului. Icearca cu beevitalul. poti sa il dai si in ghemul de iernarenumai sa fie peste 0 grade     :hi:

D006

a si am uitat maxim 25 de grade ca altfel ies albinele afara. Cautati si siteuri straine veti vedea acolo scris si despre acidul formic si oxalic :hi:

gudas valentin

Ieri am dat cu varachet sa vad gradul de infestatie  nu a cazun deloc sunt 2 variante 1 nu am varoua 2 nu-i bun varachetul, cu ochiometru nu am vazut nici un paguche in carca albinelor :)
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

D006

Puteti sa nu aveti. Nue este obligatoriu

gudas valentin

Citat din: octav88Puteti sa nu aveti. Nue este obligatoriu
Sper si eu.Mai fac un tratament la sfarsitul lui sept respectiv inceputul lui octombrie defapt 3.
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011