tratament anti varooa

Creat de taky86, Ianuarie 20, 2008, 01:37:14 AM

« precedentul - următorul »

D006

astazi am pus benzile de Mavrirol.
insa spre deosebire de cele de anul trecut care erau de culoare alba, aceste sunt maro ?????
sa fie fitilul de culoare maro sau care e treaba ????

bee_lover

si la mine au fost de culoare maronie si parca mai uscate ca cele de anu' trecut.

bucovineanu

Anul acesta o parte din  benzile de Mavrirol au fost intradevar maronii. Nu cred ca acest lucru este important. Important e sa fie cat mai proaspete, sa aiba data de fabricatie cat mai recenta. Desi sunt in cutii de plastic si pungi de plastic totusi substanta cu care sunt impregnate se evapora,daca sunt vechi.

PricopArthur

Citat din: Uta-Burcea DumitruPentru fumigatii cu tigari am construit un dispozitiv dintr-un tub transparent,cu diametru de 40 mm si lung de150 mm co dopuri la capete. La unul din capete, dopul are un orificiu prin care introduc un furtun, prin care suflu aer in tub cu gura. La celalant capat, am facut un fel de tigaret in care pun tigara si o introduc aprinsa in tubul transparebt. Suflu aer prin furtun, trece prin tigara aprinsa si scoate fumul prin tigaret care este introdus pe urdinis in stup.
   Pregatirea familiei pentru fumigatie:    Pun pe fundul stupului o folie,sau o coala de hartie unsa cu undelemn, untura,sau margarina. las ramele distantate, ca sa patrunda fumulsi sa aiba albina loc sa se scuture de paduchi. Paduchii cad pe folie si raman lipiti si nu se mai ridica pe rame.  Pregatesc astfel cate 4-6 stupi, le dau fum, ii inchid si ii las 5-6 minute cu fum, pe urma ii aerisesc si le scot folia cu paduchi,o spal o ung cu pensula si o pun la alti stupi Lazile cu fund anti varoua se unge tavita sau tabla ca sa ramana paduchii lipiti, altfel se ridica foarte repede pe rame. Cam multa munca, dar merita pretul scazut al tratamentului.   Folosesc o tigara carpati fara filtru la 2 familii. Prin tubul transparent vad cand a ajuns tigara la jumatate si ma mut la alta familie. Se pot pune si jumatati de tigara si atunci nu trebuie sa mai fie tubul transparent.
TRATAMENTUL CU USTUROI:   Usturoiul il desfac in catei de usturoi, il bag in robotul de bucatarie si il toc cu tot cu frunze.Asa tocat il intind pe rame cu sita deasa si il scot la uscat afara la soare si vint. Dupa ce sa uscat bine, il ma pun putin si la cuptor, daca este cazul ca sa-l pot da prin rasnita de cafea, sa iasa o faina de usturoi,pe care o cern sa fie foarte fina. usturoiul mai mare se foloseste asa uscat in bucatarie si mai ales la fripturile de la stupina. Aceasta faina de usturoi foarte fina. o amestec cuzahar pudra 150gr. faina de usturoi la 1kg. zahar pudra. Ridic rama deasupra stupului cu albina cu tot si o pudrez pe ambele fete cu acest amestic de zahar cu usturoi   Daca o sa fiti atenti la Braula o sa vedeti cum sare dupa albina cind ii miroase a usturoi Aceasta pudra intra si in celule si am gasit larvele de braula moarte in celula iar albina le scoate afara cad curata celula. Cu 7 zile inainte de recoltat nu le mai dau usturoi si nici nu am gasit miros de usturoi in miere  Aceasta pudrare, o fac de cate ori umblu in stup, pina la inpachetare, cand la pun 1 fitil de mavrirol La prima stimulare cu miere cristalizata, il pun pe al 2 lea fitil de mavrirol si le scot la prima recoltare  Mai am si alte chestii interesante, dar sunt incepator pe internet, sunt cam batran, am 63 ani si m-a depasit tehnica. Multumesc de ascultare si daca mai avati intrebarii va stau la dispozitie. Fac apicultura de 45 ani si aceasta nu am facuto dupa urche, sunt foarte expermentat si am pus in practica tot ce am gasit si aflat, bine inteles, daca i-am gasit logica si am vazut ca merita De  aceia sunt bucuros ca pot sa las si altora din experenta mea.     :hi:
Va multumesc mult pentru informatie. Intradevar, tratamentul cu tutun e mai ecologic decat cel chimic.  Am pus benzile de mavrirol, si acum e tardiva orice incercare. Dar promit ca la primavara sa aplic aceste tratamente, si va voi spune consatarile mele. Bune, sau rele, cu greselile inerente oricarei activitati.
Miere multă şi inimă curată!

PricopArthur

Citat din: florinpngastazi am pus benzile de Mavrirol.
insa spre deosebire de cele de anul trecut care erau de culoare alba, aceste sunt maro ?????
sa fie fitilul de culoare maro sau care e treaba ????
La varachetul vechi am vazut ca solutia isi schimba culoarea spre rosu maroniu. E o reactie fireasca de oxidare. Nu stiu ce efect poate avea, si nu imi permit sa ma pronunt. La mine benzile de mavrirol au fost albe, decat ca ceva mai putin umede decat anul trecut.

Insa ce parere aveti despre tratamentul cu tutun si usturoi?
Miere multă şi inimă curată!