solutii tratamente bio

Creat de maximus, Ianuarie 01, 2009, 10:45:33 PM

« precedentul - următorul »

maximus

la multi ani tuturor si un an plin de impliniri!
        pentru ca e prima zi a anului si privim increzatori in viitor,o analiza clara a factorilor (pozitivi si negativi) de care depind viata si productivitatea coloniei de albine e imperios necesara.
        sant sigur ca fiecare la acest moment are stabilite niste coordonate pe care se va invarti in anul care tocmai a inceput.
        in ceea ce  ma priveste ,iau in considerare doi factori principali:pe primul loc  starea de sanatate a familiilor de albine (si aici ma refer si la infestarea cu varoa),urmata la foarte mica distanta de modul de intretinere.
        si pentru ca varoa ne da de furca la toti,zic sa ne oprim deocamdata asupra lui,si sa vedem cum putem sa-l combatem prin mijloace cat mai "curate",fara sa poluam produsele si implicit pe cei care le consuma.
        am analizat foarte bine toate metodele de tratament bio,de la acid oxalic pana la zahar pudra.desi lucrez de doi ani cu acid oxalic,nu este de neglijat nici timolul(care se foloseste in medicina veterinara,si este mai usor de procurat).la categoria "usurinta in administrare" ar intra si bee vitalul,pe care insa l-am folosit doar acum doi ani si am renuntat la el din cauza lipsei rezultatelor satisfacatoare(nu prea am vazut paduchi cazuti).
        doresc sa punctez cateva lucruri despre acid formic si oxalic,pentru ca apoi sa incercam un numitor comun:
       acidul formic are marele avantaj de a actiona asupra paduchilor din celula capacita,dar si doua mari dezavantaje:
            -modalitatea de administrare-greoaie prin masurile de precautie care nu sant deloc putine si ingreuneaza activitatea
             -dificultatea realizarii unei concentratii optime/doza pentru a avea efectul maxim pe paduche si minim pe albine si matca.
      acidul oxalic are avantajul de a fi tolerat mai bine de matca/albine chiar in cazul unei abateri variabile de la doza standard,se lucreaza mai usor cu el,si merita luate in seama tot doua puncte sensibile:
           -administrarea o data pe an,in lipsa puietului-ceea ce pentru multi conduce la necesitatea efectuarii tratamentelor de intretinere cu alta substanta,de regula tot bio
           -administrarea obligatorie seara,cu certitudinea ca a doua zi vor exista temperaturi care sa faciliteze zborul,deci peste 12 grade.numai in acest fel nu vom pierde matci si nu vom depopula familiile.daca administram cand sant in ghem,cum spune cartea,e jale.dar aceasta chestiune am mai discutat-o de cateva ori pe acest forum.
               
       din cele de mai sus reiese ca fiecare tratament are imperfectiunile lui,care de multe ori ne dau batai de cap si ne fac sa tratam tot conventional.la amandoi acizii se adauga toxicitatea mare a concentratiei folosite,si implicit existenta unui soc in familia de albine.
        analizand putin care dintre cei doi acizi s-ar preta mai bine,dupa toxicitate castiga oxalicul,dar dupa eficienta formicul,iar amandoi la un loc ar face treaba de milioane.
        personal optez pentru oxalic,si incerc sa-l aduc in situatia de a-l putea tine in stup 21-28 de zile(sa prind un ciclu de eclozionare) fara sa distrug familia.cea mai buna modalitate ar fi intr-o sticluta cu un fitil in exterior,prin care sa se evapore permanent solutie.sau cu un tampon pe rame pe care sa il "incarcam" la cateva zile.problema insa nu consta in "modalitatea de administare",ci in concentratia solutiei pe care o folosim.pentru ca trebuie sa ne incadram in limita toxicitatii maxime pentru paduche si minime pentru albine.in aceasta ecuatie intra timpul si volumul lazii.
      in acest fel suportabilitatea in stup este mult mai mare,pot sa lucrez liber dar tot cu atentie,la concentratia mult mai mica efectele toxice sant mult mai diminuate.
      invit pe toti cei care sant interesati sa intre in dialog.de asemenea,sant asteptati cei care au folosit si alte tratamente bio,cu neajunsurile si reusitele pe care le-au avut.sanatate

bucovineanu

Este greu ca un apicultor cu mijloacele de care dispune sa reuseasca a gasi concentratia si dozajul optim pentru un tratament corect. Acesta este treaba cercetatorilor si banuiesc faptul ca s-au incercat diferite forme de administrare,dupa care s-au facut recomandarile pe care le cunoastem.

D006

Acesta este un subiect extrem de sensibil si actual , varooa fiind momentan dusmanul de moarte al albinelor.
Pentru ca este o boala a puietului nici o substanta de sinteza nu poate omora acarianul in celula. Dar sa-l distrugi cu substante naturale ? este o adevarata  aventura  :nod:
Intai daca cineva poate sa-mi spuna si mie daca apicultorii bio merg cu stupii la rapita si floarea - soarelui ?
Asociatia bio din care fac parte nu le asigura tratamentele ?

maximus

domnule dragos,
    propun sa incercam pe acest subiect sa nu schimbam directia discutiei,si nici sa aruncam pisica in curtea altuia.nu importa la ce culesuri merg apicultorii bio,sau cine tre sa le dea tratamente,ci cum putem sa gasim o modalitate de tratament optima in "spiritul" bio de care am vorbit, indiferent daca santem sau nu pe bio.
    pentru aceasta nu facem referire la acte,institutii,etc.va multumesc

maximus

Citat din: dragos2006Dar sa-l distrugi cu substante naturale ? este o adevarata  aventura  :nod:
Intai daca cineva poate sa-mi spuna si mie daca apicultorii bio merg cu stupii la rapita si floarea - soarelui ?
Asociatia bio din care fac parte nu le asigura tratamentele ?
de asemenea,va rog sa explicati mai pe inteles care este legatura intre substantele naturale si aventura.sanatate

maximus

Citat din: bucovineanuEste greu ca un apicultor cu mijloacele de care dispune sa reuseasca a gasi concentratia si dozajul optim pentru un tratament corect. Acesta este treaba cercetatorilor si banuiesc faptul ca s-au incercat diferite forme de administrare,dupa care s-au facut recomandarile pe care le cunoastem.
domnule bucovineanu,daca ne lasam la mana cercetatorilor,e ca si cum am astepta sa ne bage altii in gura.si noi putem face ceva.totul este sa incercam
:nod:

D006

Pentru a completa tabloul datelor initiale, informatii despre:
-tratamentul varozei cu acid formic
http://www.eurohonig.com/index.php?pagina=beevinst

bucovineanu

Am citit informatiile de pe situl eurohonig mai demult si cunosc produsele respective. Aici era vorba despre un nou mod de administrare a tratamentului cu cei doi acizi. Putem si noi sa facem incercari, dar o facem pe buzunarul nostru. Pentru noi e mai greu sa masuram eficacitatea tratamentului si sa facem dozarea corecta. Asa cum spuneam in postarea anterioara eu cred ca inainte de a se recomanda metodele de tratament s-au incercat mai multe modalitati.Cantitatea de acid care se evapora depinde de mai multi factori. Si de aceea e greu de dozat cantitatea de substanta care se evapora intr-o perioada de timp, care sa omoare paduchii si sa nu afecteze regina si albinele.
Am discutat cu apicultori care au incercat tratamentele bio si au ramas fara albine.

D006

Bine v-am  gasit  in  noul  an.Eu  sint  un  mare  cumparator  al  produselor  bio,consider  ca   ar  fi  m-ai  bine :folosirea ramei  claditoare  si  fumigatii  cu  tutun(introdus  prin  urdinis ).Parerea  mea  este  ca  nu  trebuie  sa  ne  intorcem in  trecut  pt  ca  toti  acizii  si  alte  substante  au  fost  puse  in  practica , dar dupa  cum  se  vede, acarienii  Varoa  au  imunitatea  mult mai  mare  .
Eu  personal ,cred  ca  apicultura  bio  se  poate  face  pina  cind  i-ti  intra  bolile  in  stup, (boli bacteriene,micotice  ,parazitare)iar  dupa aia  nu  ai  remediu.Stiind  faptul ,,ca  varoua  este  raspunzatorul  majoritar al  bolilor  aduse  in  stup,ar  trebui  tratat  cu  mult  respect.SPER  CA  NU  V-AM  SUPARAT  PT  DEVIEREA  DE  LA  SUBIECT(A  FOST  DOAR  O  PARERE).  VA  SALUT.

D006

Avand in vedere ca datele initiale le cunoastem cu totii acum (produs si mod de administrare recomandat de legislatia UE si romana), putem forma pareri despre oportunitatea si necesitatea imbunatatirii acestor metode.
Si pentru a fi cat mai obiectivi putem consulta si aceste date :
http://www.beekeeping.com/abeille-de-fr ... alique.htm

D006

Titlul discutiei este "solutii tratamente bio" , eu cred ca este normal sa stabilim intai ce inseamna bio cu ce se mananca si apoi gasim solutii si de combaterea bolilor.
Pentru mine bio inseamna o familie la cel putin 20 km. de orice sursa de poluare si de orice cultura tratata cu persticide . Ce rost are sa caut tratamente bio daca eu ma duc cu stupii in culturi chimizate si in paduri stropite din avion, cred ca ne furam singuri caciula.
In decursul timpului am stat de vorba cu mai multi oameni implicati in bio treaba e grea si cu dus intors , stiti ca sunt stupari la bio care fac 150 kg. pe familie , va dati seama de ce.
Eu unul as imparti stupina in doua , jumatate conventionala , jumatae bio , toamna tratez normal familiile de la conventional apoi scutur in custi familiile bio ramanandu-mi goale cutiile si ramele bio in care voi introduce albinele de la conventional care sunt curate iar albinele de la bio le bag in stupii conventionale unde le voi face tratamente clasice .
In concluzie este un schimb de albina  , mare atentie in ramele bio sa nu mai fie puiet , daca este il dam la conventional.
m Am discutat cu cineva de la o firma de autorizare bio si mi-a spus ca un apicultor nu poate detine in acelasi timp cele  doua tipuri de stupini sau nu este recomandat , dar poate face 150 kg. miere pe familie...

bucovineanu

Tratamentul prin evaporare, cu sticluta si fitil, era recomandat cu ani in urma cu acid formic ca si tratament ajutator in sezonul activ. Tratamentul cu solutie de acid oxalic nu cred sa aiba efect. Se va evapora numai solventul si in sticluta vor ramane cristalele de acid. Cred ca am putea face tratament arzand o anumita doza de acid oxalic in functie de spatiul stupului la fel ca la varachet.
Suntem conditionati iar de lipsa puietului capacit.

maximus

Citat din: dragos2006Titlul discutiei este "solutii tratamente bio" , eu cred ca este normal sa stabilim intai ce inseamna bio cu ce se mananca si apoi gasim solutii si de combaterea bolilor.
...
cred ca nu am fost destul de clar,si sant nevoit sa ma repet pentru a nu devia discutia.
     nu am facut referire la familiile bio,ci am folosit cuvantul bio pentru a desemna o modalitate de tratament ecologic impotriva varotilor.deci subiectul discutiei este strict despre tratamente antivaroa bio(ecologice),nu importa calitatea de stupina bio sau alte lucruri care intra in sfera bio.
     altfel,sant multumit sa observ un oarecare interes pe acest forum pentru subiect,pe celalalt nimeni nu scoate o vorba.sa-i dam drumu inainte.

stefan1

Am postat undeva pe acest forum modul in care nemtii trateaza cu acid formic si acid oxalic. In esenta acidul formic se aplica pe bureti, peste rame in luna august, cu niste precautii: sa se fi terminat culesurile de productie si temperaturile sa nu mai depaseasca 25 de grade. Se pot face doua aplicatii consecutive cu astfel de discuri continand acid formic. Tratamentul cu acid oxalic se face obligatoriu cand nu mai e puiet in stup. Acolo se indica arderea dozei cu un dispozitiv special si etansarea stupului in timpul operatiunii. Am citit nu mai stiu unde, de experiante comparative cu acid oxalic administrat in sirop si cu efect comparabil cu fumigatia. Eu nu am folosit nici una din metode.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

maximus

lulachy,

    o pagina instructiva cu rezultatele cercetarilor pe solutii de concentratii diferite.sant perfect de acord,si consider ca acest paragraf este f. important:
       " Les différences d'efficacité entre ces trois variantes ne sont pas significatives mais on observe toutefois une légère diminution de l'efficacité de la solution à 30 g par rapport aux deux autres. Ceci laisse supposer que cette concentration est à la limite inférieure et que l'on ne peut pas réduire plus le dosage au risque diminuer sensiblement l'efficacité du traitement."
      sau altfel spus sub 30 g acid oxalic scade eficacitatea tratamentului ,aceasta concentratie fiind limita inferioara pentru afectarea acarienilor.in continuare,au fost testate concentratii de pana la 45 g,cu rezultate destul de bune.
     am mai citit si un raport al institutului german parca,si unul belgian...toate aveau aceeasi modalitate de efectuare a experimentului.adica testare la concentratie/aplicare unica.
    din pacate nu am gasit nicaieri evaluari privind efecte ale diferitelor solutii/timp.adica.daca 30 g la aplicare unica e limita minima de acid oxalic,unde s-ar incadra 20 g la aplicare permanenta timp de 3-4 saptamani?
    eficacitatea tratamentului e direct proportionala  cu concentratia>30 la o singura administrare prin picurare,dar de ce nu ar fi invers proportionala cu c<<30 la perioade de contact mai mari?