Tratamentul cu Varachet

Creat de bucovineanu, August 31, 2008, 01:12:13 AM

« precedentul - următorul »

PricopArthur

Citat din: Cristian IONITAm modificat ... e vorba de revizia de primavara  :zzz:a
Si lasati benzile de mavrirol in tot sezonul activ?
Miere multă şi inimă curată!

D006

va prezint un model de varojet

D006

acelasi model

D006

usor de manevrat si rapid

D006

ventilator; sursa calculator ,12v functionabil cu baterie de 9v

bee_lover

daca il alimentati cu 9v are puterea necesara sa traga tot fumul in aparat? nu ar strica ca trompa sa fie mai lunga sa intre cat mai mult in stup in rest cuvinte de lauda e foarte ingenios lucrat.

bucovineanu

Or fi bune aceste aparate dar trebuie sa tinem cont de urmatorul lucru: Atunci cand suflam aer cu fum in stup aici presiunea are tendinta sa creasca si ca urmare o parte din aerul din stup trebuie sa iasa pentru a egaliza aceasta presiune. Nu ar fi nimic daca ar iesi numai aer curat, dar in mod sigur va iesi si o parte din fum. Astfel o parte din tratament va ajunge in atmosfera si mai mult va fi inspirat de apicultor. Cu atat mai mult, daca stupul nu este perfect etans.

D006

Da,trage tot fumul si are puterea de al sufla in stup.In privinta trompei am considerat ca este suficient de lunga, dar se poate si mai lunga ,dupa preferinte. Operatiunea de suflare a fumului cu substanta activa in stup dureaza aprozmativ 3-4s (jumatate de fitil) asa ca sub nici o forma nu creste presiunea in stup.Ventilatorul este alimentat la 9v pt. a nu mari presiunea jetului de aer cu fum.Este o adiere usoara de vint care dirijeaza fumul rece spre interiorul stupului fara a deranja prea mult albinele. Presiunea in stup creste nesemnificativ sau chear deloc.

PricopArthur

Frumos realizat aparatul. Felicitari!
Pentru lungirea "trompei" s-ar poate folosi o bucata de furtun,
Miere multă şi inimă curată!

bucovineanu

Un suport simplu pentru banda de hartie pentru tratamentul cu Varachet

bucovineanu

Cu banda instalata

bucovineanu

Avand aer sub banda rateurile sunt de numai 2-3% daca se stinge in momentul introducerii in stup

PricopArthur

Intr-adevar e mai practic decat tablita pe care am folosit-o pana acum.
Miere multă şi inimă curată!

andrei_salaj


Bătrânul

1000 Ron