varachet -vs - klartan

Creat de dragos2006, Octombrie 07, 2007, 04:26:20 AM

« precedentul - următorul »

D006

sunt bune amindoua mai ales daca sunt folosite impreuna..
klartanul loveste varooa si braula iar varachetul varooa si acarapis wodi   care inca nu a patruns in tara noastra...
eu personal varachet nu am mai folosit de vreo 3 ani dar toamna dau un tratament de control cu perizin si daca este necesar dau la toate familiile   ...klartan- dau la greu cu el ..in toamna cam 5-7 stropiri..1-2 in primavara si cam atit

PricopArthur

In ultimii ani am folosit numai klartran. In toamna asta am facut un varachet, 2 klartran si am pus mavrirol. Dupa salcam nu am mai facut tratamente si infestatia era puternica.
Miere multă şi inimă curată!

stefan1

Cine poate sa dea niste amanunte despre Perizid? De unde se procura, la ce pret, cat e de eficient? Eu am auzit de el de mult cand il produceau nemtii, apoi in colaborare si cu bulgarii. Mai tarziu am inteles ca nu ere chiar cum se asteptau.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

filip

Am fost la tirg la Faget unde am vazut mai multe tratamente ce se pot face albinelor.Nedumerirea mea a fost caci erau recipiente de un kg din care se extragea cu siringa{cine imi garanteaza ca sunt produse nexpirate}exista posibilitatea sa produca cineva Mavrik ,etc la fiole de 1ml,2ml,5ml cu data de expirare tiparita
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

balasbebe

Este greu de crezut ca o sa mai gasesti asa ceva. Se vinde la recipient de 1 litru. Cel mai bine, este sa se asocieze cativa stupari, cumpara 1 litru ca nu este scump, si gata. La fiola a fost Mitacul, dar nu se mai comercializeaza.
  Cat de repede va tyrebuisa lucram cu altfel de substante, admise, pentru sanatatea oamenilor.
  Cu chimicalele cu care lucram, trebuie sa avem mare grija si sa nu exageram. daca sunt expirate, va trebui sa punem mai multa substanta, deci mai multa toxina.

D006

...apropo acum vreo 6 ani am luat prima data Klartan...Prima data am facut tratament la 2-3 familii am mai dat si la cunoscuti si apoi dupa citeva luni am inceput sa-l folosesc la scara mare pe intreaga stupina ..la inceput probe...

D006

...Astazi 16 noiembrie le-am mai tras un Klartan la familiile de albine..de fapt doar la cam 40-50 de roiuri pe care le am in curte...Dimineata pe la ora 10 erau cam 6-8 grade...intr-o ora i-am luat pe toti la mina ...le-am dat prin stropire pe spetezele ramelor cam cite 20 de ml pe familie o concentratie de 3 ml klartan la litrul de apa...Dupa ora 13 au zburat putin si totul ok...
  La pavilioane o sa le dau saptamina viitoare dar trebuie sa prin o zi cu maxima de cel putin 10 grade...le dau cu seringa pe urdinis cred--nu mai stau sa-i iau la mina , sa le dau pe deasupra spetezelor...

PricopArthur

Azi am impregnat benzile de mavrirol ce se uscasera cu clartran.
Nu mai e puiet.
Miere multă şi inimă curată!

D006

...ce concentratie ai folosit, pt a impregna benzile...

PricopArthur

Aceeasi ca la tratamentele obisnuite. 3/1000.
Miere multă şi inimă curată!

D006

Nu este prea concentrat 3/1000 sau nu este acelasi lucru cu Mavrik,la Mavrik se foloseste 2/1000 si iarna mai putin cat despre administrare e mult 20 ml.

D006

Citat din: liviuNu este prea concentrat 3/1000 sau nu este acelasi lucru cu Mavrik,la Mavrik se foloseste 2/1000 si iarna mai putin cat despre administrare e mult 20 ml.
Stiu ...am citit , concentratia este de 2/1000 iar cantitatea pt un interval ocupat de albina sa fie parca 2 ml solutie dar sa nu se depaseasca 10 ml de familie...cred ca gresesc cu solutia mai concentrata si aplicata in exces dar am apucat ''obiceiul asta si ii dau inainte...
  Stiu ca si diferenta intre medicament si otrava este data de doza....dar daca le dau putin mai mult sper sa am rezultate mai bune ...Sper...dar si gresesc
  Legat de Klartan si Mavrik...la ambele produse scrie dar in limbi diferite...contine 240g/l tau fluvalinate....am recipientii in fata...

balasbebe

Depinde cat aracet are in compozitie. Poate vrea sa si zugraveasca cu solutia. Poate ca scapi si de puit varos.
  Noi de regula folosim doar marfa din ambalajul original. Cine vinde, poate sa mai adauge putin aracet, ca sa nu fie pretul prea ridicat.
Bio eu am glumit. Tu stii prea bine, ca nu vreau sa te supar.

D006

Citat din: balasDepinde cat aracet are in compozitie. Poate vrea sa si zugraveasca cu solutia. Poate ca scapi si de puit varos.
  Noi de regula folosim doar marfa din ambalajul original. Cine vinde, poate sa mai adauge putin aracet, ca sa nu fie pretul prea ridicat.
Bio eu am glumit. Tu stii prea bine, ca nu vreau sa te supar.

  Se poate ''lucra'' klartanul cu aracet?...la ce s-a mai gindit romanii nostrii...asta chiar nu am auzit...
  Atit cit flaconul de ''Klartan 24 af''....cit si cel de ''Mavrik 2 f'' le-am luat sigilate...cred ca nu sunt lucrate...cred--imi fac curaj singur...
  Privitor la glume...chiar sunt recomandate si de ...medic , cu toate ca nu fac bine la inima... :rotfl:  :rotfl:      Si chiar daca vreodata gindi-ti... sau actionati diferit fata de cum gindesc sau actionez eu nu inseamna ca suntem inamici ...chiar ma bucura sa am prieteni, sa-mi spuna si cind gresesc...imi place mai mult sa invat din experienta altora, decit din greselile mele..

PricopArthur

E mult 3 la mie? Mai raman albine si pt primavara?
Aracetul merge in klartran ca in branza?
:uimit:   :hi:
Miere multă şi inimă curată!