Utilitatea puietului tardiv

Creat de andrei_calinescu, August 27, 2010, 06:19:50 PM

« precedentul - următorul »

andrei_calinescu

Cam ce cantitati de puiet stadiu ou-larve aveti la ora actuala?
Intrebarea e legata de o reflectie vis-à-vis de utilitatea albinei eclozionata tardiv.
Adica dupa 20 Septembrie. Va fi aceasta albina valabila pentru iernat? Va avea ea timp sa-si realizeze rezervele de albumina(corp gras) atat de necesare peste iarna?
Pana la ce data considerati ca e util sa eclozioneze puiet?
Vorbind despre stupina de la Micesti, avem polen la discretie, incepand de asta seara vom face hranirile de completare(care vor dura max 10 zile).
Scopul e de a nu uza albina care trebuie sa treaca iarna. Albina eclozionata in august -septembrie sigur va fi una calitativa, intrucat a posedat de masive culesuri de polen.
Dar cea care risca sa eclozioneze in octombrie? Ce credeti?

bucovineanu

Cantitatea de puiet de acum din familiile de albine depinde de mai multi factori:starea vremii, varsta reginelor, sursele de polen si nectar, iar in lipsa culesului in natura conteaza daca au fost sau nu stimulate. La mine e un an normal in acesta privinta. Nu a fost nevoie de stimulare si mai au puiet capacit pe 5-6 rame si reginele nu au incetat ponta. Am avut ani cand reginele au incetat ponta la sfarsitul lui august si am avut ani cand au avut puiet pana la inceputul lui decembrie. Nu am sesizat diferente majore in calitatea iernarii. Se pare ca albinele au un ceas biologic si stiu cand trebuie sa inceteze cresterea de puiet si cand sa o reia.

Adrian Roman

La mine in zona, culesul in acest an a fost deplorabil, asa ca am stimulat ptr. ponta chiar foarte constiincios. Asa ca, in general, am cate 4-5 rame capacite, una cu puiet in lapte si una -doua pe care matca oua la concurenta cu albinele care depoziteaza tot ce prind si unde gasesc loc. Ma bucur ca matcile lucreaza din plin, ca albinele noi vor trece mai usor iarna, pana mai tarziu in primavara, usurand momentul schimbului de4 albine. Atunci sunt ele importante, mai ales in numar cat mai mare.

stefan1

  Eu zic ca nu conteaza numai cantitatea de polen ci si calitatea acestuia. Calitatea depinde de tipul de flori, de calitatea solului, de cantitatea de soare  dar si de incarcarea cu albine a zonei. Cred ca titi ati vazut primavara, cand resursele de polen sunt foarte putine, cum albinele aduc la stup rumegush, faina de malai sau alte lucruri pe care nu le vor putea folosi in cresterea puietului. Asa si toamna, cand nu ajung resursele de polen bun, albinele aduc si polen de calitate mai slaba. De multe ori am vazut iesind din puietul tarziu albine-pui anemice, debile sau chiar incapabile sa eclozioneze. Nu este vorba de infestare cu paduchi, caci am cercetat pupe inainte de eclozionare si nu aveau paduchi.Eu am pus totul pe seama lipsei unui polen de calitate. Chiar daca stupii au rezerve de pastura, in acea perioada albinele cauta sa le prezerveze si albinele-pui nu pot sa-si formeze corpul gras si nu pot ierna. De fapt se si observa intre primele albine moarte in iarna, ca multe sunt tinere.  Ce este rau e ca si albinele care au crescut acel puiet se epuizeaza si nu mai pot trece iarna. Deci eu sunt contra la puietul tarziu, chiar daca in unii ani mersul vremii, lipsa brumelor timpurii, ar permite sa se mai creasca un rand viabil de puiet.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Azi am mutat o familie mare pe 20 de rame si cu ocazia asta m-am uitat si la rame.
7 rame cu puiet si oua si larve de cateva zile puse.
4 rame cu pastura
2 rame capacite si restul cu nectar necapacit.
Polen inca recoltez binisor

D006

  Am o carte intitulata "Nutritia albinelor" in are explica pe larg nevoia de PROTEINE  a unei albine . pe scurt : albinele ecluzionate la sfarsitul lui septembrie inceputul lui octombrie nu vor mai gasi in natura sufucienta proteina pentru a avea un corp gras suficient de dezvoltat.
  La ce este bun corpul gras ? o albina daca ar fi sa treaca numai ea iarna iar ajunge si un corp gras mai mic dar , dar acea albina din corpul ei gras va creste prima generatie de albina din urmatorul an ! aici e tot spilul , albine grase intrate in iarna inseamna garantia unui debut viguros in urmatorul an. Autorul recomanda folosirea in luna octombrie , inceputul lui noiembrie a turtelor proteice din drojdie de bere , stiind faptul ca drojdia are continutul cel mai ridicat in proteina . Omul spune ca degeaba mai dai turte proteice la inceputul primaverii daca ai ratat toamna.
  Eu anul acesta am adunat tot praful de polen rezultat in urma uscarii , l-am amestecat cu miere si-l voi administra dupa ce da bruma.

  Familiile de albine pot trece iarna si fara interventia omului daca au rezerve suficiente de miere dar e foarte posibil ca anul urmator sa ratezi culesurile de la pomii fructiferi si de la rapita . Vorba argentinianului , poti fi apicultor adica crescator de albine sau extractor de miere , nu mai este nevoie de nici un comentariu.

  PS. Andrei pe noi aici nu ne intereseaza absolut deloc apicultura din California deoarece nu exista nici o simetrie cu cea din Romania care ne intereseaza pe noi . Tu ai deschis un topic cu apicultura in California unde este indicat sa postezi evolutia familiilor tale.

D006

Citat din: dragos2006 din August 28, 2010, 08:19:50 AM
1. Vorba argentinianului , poti fi apicultor adica crescator de albine sau extractor de miere.,
2. nu mai este nevoie de nici un comentariu.
3. Andrei pe noi aici nu ne intereseaza absolut deloc apicultura din California deoarece nu exista nici o simetrie cu cea din Romania care ne intereseaza pe noi.
1. Da, te intereseaza mult apicultura din Argentina in schimb.
2. Daca nu ar fi forumul asta unde sa faci comentari cred ca ai ...... explda.
3. Atunci cere administratiei sa stearga comentariile mele care nu sunt interesante de loc pt tine si restul.
PS. Nu poti tu sa traiesti o zi fara sa-ti arati felul tau de a fi.  :hi: :hi:

Adrian Roman

Citat din: stefan1 din August 28, 2010, 02:04:50 AM
  Eu zic ca nu conteaza numai cantitatea de polen ci si calitatea acestuia. Calitatea depinde de tipul de flori, de calitatea solului, de cantitatea de soare  dar si de incarcarea cu albine a zonei. Cred ca titi ati vazut primavara, cand resursele de polen sunt foarte putine, cum albinele aduc la stup rumegush, faina de malai sau alte lucruri pe care nu le vor putea folosi in cresterea puietului. Asa si toamna, cand nu ajung resursele de polen bun, albinele aduc si polen de calitate mai slaba. De multe ori am vazut iesind din puietul tarziu albine-pui anemice, debile sau chiar incapabile sa eclozioneze. Nu este vorba de infestare cu paduchi, caci am cercetat pupe inainte de eclozionare si nu aveau paduchi.Eu am pus totul pe seama lipsei unui polen de calitate. Chiar daca stupii au rezerve de pastura, in acea perioada albinele cauta sa le prezerveze si albinele-pui nu pot sa-si formeze corpul gras si nu pot ierna. De fapt se si observa intre primele albine moarte in iarna, ca multe sunt tinere.  Ce este rau e ca si albinele care au crescut acel puiet se epuizeaza si nu mai pot trece iarna. Deci eu sunt contra la puietul tarziu, chiar daca in unii ani mersul vremii, lipsa brumelor timpurii, ar permite sa se mai creasca un rand viabil de puiet.
Perfect adevarat, d-le Stefan, dar o "placintuta" din polen cu miere de salcam, pusa pe rame, face minuni...

stefan1

  Da, este o solutie, dar si cu fatete negative. De multe ori in polenul colectat se afla si germeni ai unor boli. Larvele moarte si mizeriile din stup sunt intai scoase din celule si aruncate pe fundul lazii. De acolo alte albine incearca sa le scoata afara si sa le duca cat mai departe de stup. Colectoarele de polen le impiedica in aceasta munca si parte din mizerii ajung intre polen. In special sporii de puiet varos pot fi frecvent intalniti in polen si pot fi raspanditi de la un stup bolnav la mult mai multi. Chiar daca nu apare boala in stupii ce consuma aceasta hrana, dezvoltarea lor este incetinita, albinele consumand mult mai multa energie ca sa mentina igiena familiei. Se cunoaste efectul benefic al dezinfectiei lazilor, desi stupii sunt perfect sanatosi, iar explicatia cred ca este in fraza de mai sus.  De altfel sunt mari reticente in aprobarea stimulentelor care au in reteta miere sau polen, tocmai din cauza pericolului proliferarii de boli. De multe ori se prefera inlocuitori de polen si chiar de miere, desi nici un inlocuitor nu se ridica la valoarea mierii sau polenului.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

 Deci ajungem la concluzia ca turta proteica cu drojdie de bere este cea mai buna deoarece nu contine nici un agent patogen care ar afecta albinele.

janese

stau pe ganduri!!! :uimit: :uimit:ce-o fi ala...,,puiet tardiv"????????? :uimit: :uimit:

D006

sa luam definitia din dex :

TARDÍV ~ă (~i, ~e) 1) și adverbial Care se produce după momentul așteptat; realizat cu întârziere; târziu

  Acum ai inteles ce inseamna puiet tardiv ?

  Adica in loc sa avem acum acel puiet il vom avea cand nu va mai fi cules de polen in natura.

cristian87

Anul trecut am avut surpriza sa aduca albinele mele polen nu doar dupa bruma dar chiar dupa ce s-a topit prima tura de zapada si s/a facut timp frumos.
Buruiana responsabila de treaba asta se numeste Solidago e invadatoare dar multumesc lui Dumnezeu pentru ea.Deci puietul a beneficiat de polen proaspat pana tarziu spre iarna.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

D006

Citat din: cristian87 din Septembrie 05, 2010, 01:38:57 PM
Buruiana responsabila de treaba asta se numeste Solidago e invadatoare dar multumesc lui Dumnezeu pentru ea.Deci puietul a beneficiat de polen proaspat pana tarziu spre iarna.
La asta am eu cules acum. Tine pana la sfarsitul lui septembrie.  :wink2:

D006

  La mine si la alti stupari cu care am discutat cantitatea de puiet din familii a scazut semnifiativ . La ora actuala in stupii mai fiind puiet pe una maxim 3 rame , doar exceptional mai exista cate o familie cu mai mult puiet.
   La voi cum sta treaba ?