Evodia

Creat de dragos2006, Iunie 06, 2009, 08:02:48 PM

« precedentul - următorul »

Toma Sergiu

Citat din: alvo din Octombrie 12, 2011, 08:08:14 PM
a vazut cineva o plantatie de elodia?(excluzand cele din ghivecile din bucatarie)e cumva aceasta planta etnobotanica?este ea cumva "lana de aur"a argonautilor mioritici?
a vazut cineva miere de elodia?
sau vorba ardeleanului(parafrazata) cea mai buna elodia e floarea soarelui!

Domnule Alvo plantatie de elodia nu cred ca sa vazut niciodata, :uimit: dapoi mai ales miere  :lol:    :D :) :D :)

Mircea77

Cred ca voua vi s-a facut dor de "ilustrul" DD si serialul "Elodia" ca doar nu vi s-a stricat tastatura si la unul si la celalalt :yellowcard: !!!!!!!!!!!!

Toma Sergiu

Nu mai merge sa pun (V) si se apasa automat (L)  =)) =)) =)) :rotfl: :rotfl: :rotfl:
eVodia ah ca am reusit  :D :D :D ................ Domnule Alvo din cate am vazut eu pe forum apicultori nostri au gustat cv miere de evodia merita plantat acest arbore ( de miere sau copacul albinelor ) :bravo:

Evodia@

Citat din: 4nissan din Octombrie 11, 2011, 10:58:23 PM
Citat din: Evodia@ din Octombrie 11, 2011, 10:54:58 PM
recomandati d-voastra asta?....ce cunostinte aveti d-voastra despre plante?
Buna seara Evodia am ceva experienta cred eu am o mica pepiniera de evodii de 2 ani o seara buna
Buna seara tuturor, din pacate nu am prea mult timp de stat de vorba aici. Va felicit in primul rand pt realizarea d- voastra de 2 ani.
Nu as vrea sa ma laud cumva, dar eu am plantat primul puiet de Evodia acum vreo 12 ani, iar cu partea de inmultire in pepiniera de 5 ani, de profesie sunt ing hortiol si in al 2-lea rand apicultor.
Nu vreau sa ma contrazic cu nimeni.
Toate cele bune!

4nissan

#529
Citat din: Evodia@ din Octombrie 12, 2011, 11:13:13 PM
Citat din: 4nissan din Octombrie 11, 2011, 10:58:23 PM
Citat din: Evodia@ din Octombrie 11, 2011, 10:54:58 PM
recomandati d-voastra asta?....ce cunostinte aveti d-voastra despre plante?
Buna seara Evodia am ceva experienta cred eu am o mica pepiniera de evodii de 2 ani o seara buna
Buna seara tuturor, din pacate nu am prea mult timp de stat de vorba aici. Va felicit in primul rand pt realizarea d- voastra de 2 ani.
Nu as vrea sa ma laud cumva, dar eu am plantat primul puiet de Evodia acum vreo 12 ani, iar cu partea de inmultire in pepiniera de 5 ani, de profesie sunt ing hortiol si in al 2-lea rand apicultor.
Nu vreau sa ma contrazic cu nimeni.
Toate cele bune! 
Va salut domnule Evodia tot respectul pentru experienta dumneavoastra sper sa stam vreodata la umbra unei paduri de evodia, eu incerc la tulcea

Evodia@

Citat din: marius_vfp din Octombrie 11, 2011, 11:17:19 PM
domnule "evodia" :stop_the_war:, problema se pune in felul urmator , daca acest copac e declarat a fi putin mai pretentios la frig cel putin 2 ierni , e clar  ca ar trebui plantat primavara da sau nu la locul definitiv, alta problema si nu numai cu evodia e ca in general toti pomii fructiferi ce trec de 1,5 m inaltime sunt sanse mai mici sa se prinda , evodia e un arbore care creste in primii 2 ani ca  nebunul daca are apa , eu am preferat sai las mai usor cu cresterea si sai fac sa prinda in varsta ca atunci cand vor implini 3 toamne sa nu depaseasca 2 m .
spor la treaba
Puietul odata scos din pepiniera se planteaza la locul definitiv.
Puietii se planteaza toamna sau primavara devreme, plantarea de toamna fiind cea mai recomandata(procent de prindere de 100%).
Puietii se fasoneaza la plantare( se realizeaza un anume echilibru intre partea subterana si cea aeriana a plantei), inclusiv pomii fructiferi, la care se poate merge pana la 40 cm de la punctul de altoire(in functie de forma de coroana aleasa).La Evodia, fiind o planta pe radacini proprii se poate merge pe o fasonare de max 1,5m de la colet.(la puiet de 2 ani) si max 1 m (la puiet de1 an).....dar asta depinde de calitatea materialului de plantare.Dupa plantare se lasa de obicei crestere libera.
Referitor la dist de plantare, stim volumul coroanei, ramane sa stabileasca fiecare dist .Normal ca la o densitate mai mare la unitatea de suprafata obtinem un nr mai mare de flori pe suprafata cultivata in per de tinerete( asta ne intereseaza pe toti, nu)
Eu cred ca cine constientizeaza valoarea si potentialul melifer al Evodiei, nu sta sa faca teste cu 5-10 buc,....ci planteaza increzator.
Toate cele bune!

orbanstefan64

pamintul ii uscat nu pot sa scot in toamna asta il las pina in primavara

happy

Sa inteleg ca nu vor pati nimic la iarna daca ii las in gradina?Am inteles ca sunt cam sensibili la ger cand sunt mici!Ai mei sunt cam de 30cm.
Dl.Evodia se vede ca va ocupati cu astfel de arbori de ceva timp.In Slobozia nu exista evodia si nu stiu cum arata in realitate.Dupa poze seamana foarte mult cu chitalpa taskentensis.In Constanta sunt astfel de arbori pe faleza alaturi de albizii! :)
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

cristi ciuc

Cred că trebuie protejaţi un pic contra gerului (dacă au acum doar 30 cm.).
Şi eu risc să-i las afară la Ciuc. O să văd la primăvară cum se vor comporta.
Acum depinde... nicio iarnă nu-i ca alta. Dacă au şansa unor temperaturi sub limită... asta este!
Cât despre paulownia, nu cred că au vreo şansă să treacă iarna dacă sunt mici. Au o tulpină verde, firavă care le aseamănă mai mult cu o banală plantă şi cred că nu prea au şanse afară, neprorejate.

pharaonu75

Daca nu ma insel, Gheco parca iernase paulownii afara iarna trecuta! Le protejase prin infasurare cu folie!
Nu stiu rezultatul!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Adrian Roman

Evodia matura are coroana ca o ciuperca-umbrela mare. Dupa cum arata evodia din vecinatatea mea ( 5 km ), ar necesita cam 7-8 m intre tulpini. Referitor la plantarea de toamna, stiintific e corect, indiscutabil, dar daca zona respectiva are soricei de camp in numar mare, in mod sigur unii vor face cuibul de iarna sapand intre radacinile copaceilor si vor roade din ele, plus coaja tanara daca e mic pomisorul (copacelul). Deci, rateu, se pierde un an. Am patit cu 4 pawlonii. :nod:

4nissan

Buna seara Am gasit o referire in cartea "Arbori si arbusti meliferi"-Dr. Ing. Ion Nicoleta si se reomanda distantele de 5-3m cred ca 5 intre randuri si 3m pe rand.

pharaonu75

De ce 5 si 3 metri? Copacul nu creste la fel de jur imprejur?  :uimit:
Adica evodia stie sa creasca mai lat intre randuri si mai ingust pe rand? =))

Stii ca distanta intre randuri poate devenu foarte usor distanta intre copacii de pe acelasi rand? Priveste o padure de la nord la sud, iar apoi de la est la vest! Astfel distanta dintre randuri in primul caz devine  distanta dintre arborii de pe acelasi rand in cazul al doilea!

Scrie 3-5 metri pentru ca se refera la distante cuprinse intre 3 si 5 metri!
Parerea mea este ca distanta dintre randuri ar trebui sa fie egala cu distanta dintre copacii de pe acelasi rand, adica 3x3, 4x4, 5x5!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

4nissan

Citat din: pharaonu75 din Octombrie 14, 2011, 09:56:37 PM
De ce 5 si 3 metri? Copacul nu creste la fel de jur imprejur?  :uimit:
Adica evodia stie sa creasca mai lat intre randuri si mai ingust pe rand? =))

Stii ca distanta intre randuri poate devenu foarte usor distanta intre copacii de pe acelasi rand? Priveste o padure de la nord la sud, iar apoi de la est la vest! Astfel distanta dintre randuri in primul caz devine  distanta dintre arborii de pe acelasi rand in cazul al doilea!

Scrie 3-5 metri pentru ca se refera la distante cuprinse intre 3 si 5 metri!
Parerea mea este ca distanta dintre randuri ar trebui sa fie egala cu distanta dintre copacii de pe acelasi rand, adica 3x3, 4x4, 5x5!
:) nu va contrazic posibil sa aveti dreptate dar totusi ma gandesc ca astfel se realizeaza mai usor  starea de masiv iar randurile se unesc mai usor, trebuie sa tinem cont ca totusi este un copac de marime medie, adevarat ca exceptional poate ajunge la taii mai mari

petrica52

Discutii, discutii, cine ce a facut, cine face,cine ce va face, etc., dar in Romania oare nu au fost/sau sunt institute de cercetari care sau preocupat de arborii meliferi?!?! Oare, de ce, de ce, mereu ,mereu, ne tot invirtim in jurul..... Oare unde este sursa de informatii ???
O zi buna cu sanatate !