Evodia

Creat de dragos2006, Iunie 06, 2009, 08:02:48 PM

« precedentul - următorul »

antiopa din ardeal

  Daca anul trecut cel mai mare arbore de evodia de-al meu a facut o floare, in acest an are destul de multe si pot sa va informez ca spectacolul este inedit. A inflorit de cateva zile si este intens vizitat nu numai de albine ci si de bondari de toate dimensiunile, gargauni, gandaci de toate dimensiunile, multe specii de fluturi si nici nu mai stiu ce alte gadiganii. Si asta de dimineata pana seara cu intensitate mai mica la amiaza cand caldura este sufocanta.

Jimmy2011

Va salut cu respect,

Urmaresc cu mare interes si satisfactie discutiile si postariile pe Apiardeal,jos palaria,foarte constructiv.Sunt nou pe acest forum si in ale stuparitului.Am luat (de pe acest forum) nr de tel al d-lui ing Vulpe din Craiova (eu sunt din Severin la 115 km de Craiova) si l-am sunat in dimineata asta si au arbusti de un an de evodia de 30-50 cm la pretul de 10-15 ron/buc dar vanzarea se face in sfarsitul lui octombrie.As dori sa va intreb daca a tras cineva miere de evodia,cum este,ce aroma are,culoare,e buna pentru iernatul albinelor,e ca mierea de mana,de struguri,pot face albinele diaree?

Are cineva arbusti de evodia de vanzare de 3-4 ani? M-ar interesa sa plantez vreo 10-15 bucati.

Va multumesc anticipat. %%- :thanks:

Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

pharaonu75

Puieti de evodia de 2-3 ani gasesti pe la targurile apicole!
Anul acesta la targul de la Blaj au fost foarte multi puieti de vanzare!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mihaimsibiu.

a inflorit evodia in 23.07.2011, anul trecut (daca nu ma insel ) a inflorit in 15.07. :bzz: albinele sunt multumite, astazi o vizitau la o ora dupa incetarea ploi.

stefan1

  O sa-ti cer si eu niste seminte la toamna, daca nu-s prea scumpe.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Adrian Roman

Trimit eu gratuit. :nod:

mihaimsibiu.

Citat din: stefan1 din Iulie 25, 2011, 12:46:23 AM
  O sa-ti cer si eu niste seminte la toamna, daca nu-s prea scumpe.
cu un tel.cand aveti drum prin Sibiu se rezolva.Despre plata,.... cand creste padurea venim in pastoral.Seminte am si acum, ca anul acesta nu am semanat nimic. :hi:

stefan1

Citat din: Adrian Roman din Iulie 25, 2011, 03:39:01 PM
Trimit eu gratuit. :nod:

  Serveabil ca intotdeauna! Am de la D-voastra Amorfa. Oregano l-am pierdut pe parcurs. Multumesc inca o data!


  Pentru Mihaimsibiu:
  Poate la toamna, cand se coc cele proaspete, o sa va contactez.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Adrian Roman

Azi am pozat copacul evodia, aflat in oraselul invecinat, la 5 km. Trebuie vazut asa ceva ! A inceput sa infloreasca, e o nebunie... La fel si oregano, la mine in curte. Voi pune pozele pe Sunphoto, pentru curiosi, iar cine va dori seminte, sa trimita adresa, la toamna, pe PM.

antiopa din ardeal

Citat din: Jimmy2011 din Iulie 22, 2011, 11:47:25 AM
As dori sa va intreb daca a tras cineva miere de evodia,cum este,ce aroma are,culoare,e buna pentru iernatul albinelor,e ca mierea de mana,de struguri,pot face albinele diaree?


  Nu cred sa existe (inca) la noi o plantatie in rod atat de mare incat sa se poata vorbi de acest sortiment de miere. Florile de evodia dupa parerea mea nu au miros sau nu au un miros puternic, prin urmare ma astept ca mierea sa nu fie aromata. Am auzit la prieteni apicultori ca mierea ar fi aproape transparenta deci asemanatoare cu salcamul. Polenul este galben si atat de abundent incat insectele care viziteaza florile il imprastie pe intreaga coroana. Cu siguranta mierea este buna pentru iernarea albinelor.

Jimmy2011

Citat din: antiopa din ardeal din Iulie 31, 2011, 11:15:18 PM
Citat din: Jimmy2011 din Iulie 22, 2011, 11:47:25 AM
As dori sa va intreb daca a tras cineva miere de evodia,cum este,ce aroma are,culoare,e buna pentru iernatul albinelor,e ca mierea de mana,de struguri,pot face albinele diaree?


  Nu cred sa existe (inca) la noi o plantatie in rod atat de mare incat sa se poata vorbi de acest sortiment de miere. Florile de evodia dupa parerea mea nu au miros sau nu au un miros puternic, prin urmare ma astept ca mierea sa nu fie aromata. Am auzit la prieteni apicultori ca mierea ar fi aproape transparenta deci asemanatoare cu salcamul. Polenul este galben si atat de abundent incat insectele care viziteaza florile il imprastie pe intreaga coroana. Cu siguranta mierea este buna pentru iernarea albinelor.

Mutumesc pentru informatie. :thanks:
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

clucian

Am gasit in Bucuresti un copac intersant si cred ca e evodia dar nu sunt sigur asa ca atasez cateva poze, Copacul e destul de mare. Pozele le-am facut pe seara.
Ce parere aveti ??

Mircea77

Cred ca l-ai nimerit bine. Asa este,

clucian

Cred ca nu sunt inca coapte semintele, pe la sfarsitul luni octombrie atunci cred sa fie coapte. 
Copacul se afla in cartierul Ghencea din Bucuresti la capatul tranvaiului 41, pentru cine e curios sa il vada si e prin apropiere.

Mircea77

Daca tot ai ridicat mingea la fileu, cred ca ii fac si eu o vizita in octombrie. Desi am deja in gradina plantele crescute de asta primavara, n-ar strica sa mai fac rost de un lot de seminte.