Evodia

Creat de dragos2006, Iunie 06, 2009, 08:02:48 PM

« precedentul - următorul »

orbanstefan64

bine ai venit pe forum !!!!!
iar seminte se va gasi la cineva si pt tine :hi: :hi: :hi:

stefan1

Citat din: florexarad din Mai 18, 2011, 11:35:23 PM
Acum sunt si eu cersetor, sau cum vreti sa ma priviti. Daca poate cineva si are seminte de evodia sa imi trimita cateva, nu multe. Adresa arad, str.aleea dezna, bl.x16, et.8, ap.35. cod 310384, va multumesc frumos. as vrea sa fie si prin zona aradului evodia, nu am gasit nicaieri de aceea apelez la toti colegii de pe forum

  Am scris aici despre o plantatie de evodia din zona ta. Poate iti este util.
    http://stuparitul.3xforum.ro/post/190/1/Evodia/
  Mesajul din 13.08.2007
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Shiva

Am plantat niste Evodia acum vreo luna jumate, dupa ce am oparit-o cf. instructiunilor. Inca n-a incoltit nimic. Poate ar fi trebuit sa pastrez mereu pamantul umed.
Paulownia a rasarit, e pe la al 2-lea rand de frunze.
Joy, frustration, excitement, madness, aha's, headaches ... codito ergo sum!

Fiecare are un spirit care poate fi slefuit, un corp care poate fi antrenat si o cale pe care sa o urmeze ...

pharaonu75

La mine este exact invers: au rasarit evodiile si nu prea vor sa apara paulowniile! :mad:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

crombra

Citat din: Shiva din Mai 25, 2011, 09:44:26 PM
Am plantat niste Evodia acum vreo luna jumate, dupa ce am oparit-o cf. instructiunilor. Inca n-a incoltit nimic. Poate ar fi trebuit sa pastrez mereu pamantul umed.
Paulownia a rasarit, e pe la al 2-lea rand de frunze.
Evodia nu trebuie oparita. Eu am semanat-o direct in gradina pe randuri in luna aprilie ,la inceput. Au inceput sa rasara etapizat.
Foarte importanta este udarea pana cand planta are al treilea rand de frunzulite(inclusiv dicotiledoanele).
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

pharaonu75

Citat din: crombra din Mai 26, 2011, 04:59:08 PM
Evodia nu trebuie oparita. Eu am semanat-o direct in gradina pe randuri in luna aprilie ,la inceput. Au inceput sa rasara etapizat.
Foarte importanta este udarea pana cand planta are al treilea rand de frunzulite(inclusiv dicotiledoanele).

La fel am procedat si eu, iar plantele le-am udat zilnic... (mai putin in zilele cu ploaie)!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cristi ciuc

Până acum nu am avut probleme cu germinarea Evodiei şi am plantat-o fără a o supune unui tratament termic,
Răsare mai timpuriu decât Paulownia, care necesită şi umiditate mai mare. Peste recipientul de Paulownia trebuie aplicată o folie transparentă şi udarea plantelor se poate efectua mai rar.
În stadiu incipient Paulownia seamănă cu o banală buruiană, dar evoluţia este evidentă pe parcursul doar a unui singur an.

Mircea77

Cristi semintele ce le-am primit de la tine au germinat bine mersi direct in pamantul din gradina. Saptamana trecuta aveau deja 2 randuri de frunze. Semintelor de Paulownia pe care le-am gasit langa un copac in curtea Politehnicii se pare ca nu le-a priit expunerea la gerul de asta iarna dar acum stiu deja locatia multor copaci asa ca o sa am recolta bogata de seminte anul asta.
Din cate seminte am pus (40-50) nu mi-au iesit decat 2 exemplare dar care cresc vazand cu ochii !!!!!!!

alvo

a facut cineva miere de evodia?
cum arata,ce gust are?
exista acest sortiment de miere pe piata?
cam cata miere a obtinut?
ca deocamdata,aceasta pare a fi o afacere profitabila doar pentru negustorii de seminte si puieti de aceasta planta!
eu ma cam indoiesc de aceasta planta ca ar fi salvatoarea apiculturii romanesti!

pharaonu75

Evodia este importanta si pentru faptul ca infloreste intr-o perioada in care nu prea exista cules in  natura, deci contribuie enorm la dezvoltarea familiilor de albine (infloreste la sfarsitul lunii iulie si dureaza 3-4 saptamani).

Deci pana sa gustam mierea de evodia, sau sa vedem cata miere se poate obtine de la acest arbore, nu ne ramane decat sa speram ca aceasta specie constituie un mare ajutor pentru albine!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

alvo

#490
-prima afirmatie-din literatura de "specialitate"-folclor
-a doua afirmatie-confirma ceea ce am spus eu:beneficiarii siguri sunt negustorii de seminte si puieti de elodia,cu precadere cei din Ungaria
mierea se obtine din baza melifera compacta,masive,nu din arbori razleti
daca era asa cum se povesteste,de-a lungul istoriei,ar fi aparut plantatii in masiv de elodia;
sfatul meu:nu va imbatati cu apa rece!

pharaonu75

S-ar putea sa aveti dreptate in tot ceea ce afirmati, eu personal nu am evodia care sa infloreasca, insa cei care au in preajma blocului sau stupinei spun ca atunci cand este inflorit, copacul este plin de albine!

Asadar parerile sunt impartite!
Poate ca nu avem masive de evodia pentru ca pe vremea comunistilor nu s-a reusit aclimatizarea lor!
S-a incercat si cu paulownia - ca sursa de lemn, nu de nectar - dar nici aici rezultatele nu au fost multumitoare!

Poate ca povestea cu evodia este doar o teapa, sau poate ca va da rezultate... nu stim sigur, dar cei care au plantat cateva zeci de puieti in anii trecuti ne vor putea spune cu siguranta peste putin timp!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

alvo

masive de evodia-comunisti :D
dar in lume,in lume exista masive de elodia?

pharaonu75

Daca nu avem noi cunostinta despre asa ceva, nu inseamna ca nu exista!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

uneste si tu postul "Evodiile mele" cu "Evodia", ca alergam prin 2....
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333