Evodia

Creat de dragos2006, Iunie 06, 2009, 08:02:48 PM

« precedentul - următorul »

petrica52

Am avut 5 stupi. Un coleg de servici, avea si el albine, a adus puiet de evodia. Am primit si eu citiva. In prezent am 2 arbori frumosi, si daca nu ar fi unii vecini, "buni la suflet",  erau si mai frumosi.  Pai, stiti cu cei "udau" ?!  Apa cu sare, ca sa moara copacii. Asa-s unii vecini !!!!!!!!!  Acu 4 ani, efectiv au ciopirtit copacii, au taiat cu toporul toate crengile, de aratau ca niste stilpi. Cred, ca "microsistemul" ii deranja pe vecini !!!  Si m-a durut, mai ales ca printre ei era si un "apicultor". La asa "apicultor" asa albine. Mai explicit,  de vreo 15 ani, a ramas tot la 5-10 stupi. Din pacate, anul trecut a trebuit sa ma pensionez. Ca sa mai treaca timpul, am intrat pe apiardeal-forum. Atunci mi-am zis, hai sa fac si eu ceva. Am satisfactie ca pot  ajuta pe altii. Daca, aveam teren, faceam si eu o "padure de evodia" si poate asa ma apucam din nou.
O zi buna cu sanatate.
O zi buna cu sanatate !

Adrian Roman

La 5 km de locatia mea, am descoperit un evodia mare si batran, care strajuie gardul unui fost  apicultor. Daca doriti seminte, gratuit-evident !, apelati fara retinere.
Pentru Florin Dan, daca doresti puieti de evodia, suna-ma la 0722786575, pot sa-ti duc cand merg la serviciu. :hi:

albinasebes

merita puse in apa o saptamana si sadite in ladita la ora asta?
rasar?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

pharaonu75

Rasar si daca sunt plantate acum!
Crombra a facut acest experiment anul trecut si l-a expus in detaliu aici!
Cred ca sunt suficiente 24 de ore pentru tinut semintele in apa!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

albinasebes

am sa oncerc si eu saptamana asta
revin cu etalii
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

crombra

Citat din: albinasebes din Noiembrie 14, 2010, 10:34:52 PM
merita puse in apa o saptamana si sadite in ladita la ora asta?
rasar?
Nu te mai chinui cu plantarea la vremea asta. Eu(si Gheco si Fane Orban)am facut un experiment iarna trecuta. Asa de amorul artei.
Am pus direct in pamant afara in aprilie si au rasarit foarte bine si mult mai 'calite'.
La anul in primavara mai bag o tura dar mai devreme, in martie. Rasar cam la 1 luna.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

Florin_Dan

Citat din: crombra din Noiembrie 15, 2010, 02:08:24 PM
Citat din: albinasebes din Noiembrie 14, 2010, 10:34:52 PM
merita puse in apa o saptamana si sadite in ladita la ora asta?
rasar?
Nu te mai chinui cu plantarea la vremea asta. Eu(si Gheco si Fane Orban)am facut un experiment iarna trecuta. Asa de amorul artei.
Am pus direct in pamant afara in aprilie si au rasarit foarte bine si mult mai 'calite'.
La anul in primavara mai bag o tura dar mai devreme, in martie. Rasar cam la 1 luna.
Inainte de semanare trebuie tinute in apa sau nu ?

pharaonu75

Eu am tinut semintele 36 de ore in apa calduta!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Azi cu ceva durere in suflet a trebuit sa copilesc evodiile mele ca dadusera lastari cam de jos si eu vreau sa creasca copac nu tufis.
Are un miros specific urat frunza rupta.
Au trecut de 1m si cat mai curand trebuiesc pusi in pamant.

petrica52

Daca miroase urit, de ce este cautat de albine?
Poti explica mai pe larg specificul mirosului?

Are un miros specific urat frunza rupta.
O zi buna cu sanatate !

D006

#460
Mirosul urat este proiectat din natura pt a proteja arborele de ierbivore sau insecte cum ar fi omida.
Floarea este cea care produce nectar din abundenta si natura a venit cu un mijloc de protectie adecvat.
Parca ar avea mirosul de frasin zdrobit.

crombra

Citat din: Florin_Dan din Noiembrie 15, 2010, 02:30:55 PM
Citat din: crombra din Noiembrie 15, 2010, 02:08:24 PM
Citat din: albinasebes din Noiembrie 14, 2010, 10:34:52 PM
merita puse in apa o saptamana si sadite in ladita la ora asta?
rasar?
Nu te mai chinui cu plantarea la vremea asta. Eu(si Gheco si Fane Orban)am facut un experiment iarna trecuta. Asa de amorul artei.
Am pus direct in pamant afara in aprilie si au rasarit foarte bine si mult mai 'calite'.
La anul in primavara mai bag o tura dar mai devreme, in martie. Rasar cam la 1 luna.
Inainte de semanare trebuie tinute in apa sau nu ?
Da, le poti tine in apa 24 ore. Si chiar daca nu le tii in apa tot rasar. Un sfat pentru toti care acum pun seminte pentru prima data:
AVETI RABDARE SA INCOLTEASCA. DE OBICEI DUREAZA INTRE MINIM 4 SAPTAMANI SI 3-4 LUNI.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

crombra

Citat din: AndreiRN din Noiembrie 15, 2010, 10:39:24 PM
Mirosul urat este proiectat din natura pt a proteja arborele de ierbivore sau insecte cum ar fi omida.
Floarea este cea care produce nectar din abundenta si natura a venit cu un mijloc de protectie adecvat.
Parca ar avea mirosul de frasin zdrobid.
Mai degraba mirosul se aseamana cu otetarul. Oricum nu-l mananca nimeni asa puturos.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

pharaonu75

Citat din: crombra din Noiembrie 16, 2010, 12:14:25 AM
... Oricum nu-l mananca nimeni asa puturos.

dar se bat albinele pentru nectarul sau! :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

gheco

Cand am fost la Craiova pentru seminte, am intrebat o persoana care locuieste in blocul de langa arborii de evodia, daca sunt albine atunci cand sunt infloriti si mi-a raspuns ca nu stie de unde vin, dar parca ar fi un roi pe fiecare copac.
La intrebarea daca nu-i deranjeaza albinele a raspuns ca nu a auzit pe nimeni sa fie intepat de albine. Un lucru foarte normal. Au o singura preocupare:sa culeaga nectarul care este din belsug.
Culesul de necttar la Craiova dureaza 4-5 saptamani (din aceeasi sursa).
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/