Evodia

Creat de dragos2006, Iunie 06, 2009, 08:02:48 PM

« precedentul - următorul »

hapy_bee

   Rog pe cei care cunosc sa-mi spuna si mie de ce se usuca evodia dupa ce am scos- o din casa (a iernat in casa pana saptamana trecuta). Atat evodia cat si pawlonia au inceput sa li se usuce frunzele. Cand le am scos afara aratau foarte bine. Ce trebuie sa le fac sa le salvez?  O sa pun si niste poze daca reusesc. Va rog sa ma ajutati pana nu apuca sa se usuce de tot... an avut cateva fire ca au iernat afara, sunt mult mai mici dar sanatoase.

hapy_bee

Nu gasesc nicaieri unde sa scrie browse ca sa pot incarca poze...

bismark

    Clic,,Atasamente si alte optiuni si apare si brawse (rasfoire) dupa care intri pe iconita calculator si cauti poza care vrei sa o pui,eventual oi micsorezi ca sa intre mai repede.Ai aici un kaki de 3 ani care infloreste prima data
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

pistol28

Citat din: hapy_bee din Mai 12, 2014, 09:50:41 AM
   Rog pe cei care cunosc sa-mi spuna si mie de ce se usuca evodia dupa ce am scos- o din casa (a iernat in casa pana saptamana trecuta). Atat evodia cat si pawlonia au inceput sa li se usuce frunzele. Cand le am scos afara aratau foarte bine. Ce trebuie sa le fac sa le salvez?  O sa pun si niste poze daca reusesc. Va rog sa ma ajutati pana nu apuca sa se usuce de tot... an avut cateva fire ca au iernat afara, sunt mult mai mici dar sanatoase.

Vantul si temperatur mica de dimineata, NU sun "calite" , la fel ca piu din incubator si "pui de indeni "
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

hapy_bee

In cazul acesta, ce ar fi mai bine sa fac, sa le bag din nou in casa sau sa le pun in pamant definitiv afara?

pistol28

In casa la soare
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

thomas

@hapy_bee Da, nu e obisnuita cu temperaturile si curentii exteriori. Asta daca le-ai lasat in ghiveci. Daca le-ai transplantat, e mai greu sa se prinda, depinde de sol..

Cristel

Dintre sute de evodii, nu e nimeni sa ne arate ce productii au facut in acest an? Cine a plantat evodia si a fost multumit de rezultat? sau e doar "propaganda" pentru copacul cu 1 milion de flori? sa stiu daca merita sa cresc arboretul de evodia ce mi=a rasarit sau sa-l duc pe dealuri si sa-l las salbatic...
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Eugen B

pentru productie de miere iti trebe multi pomi. Conteaza si cati stupi ai. Eu anu asta am facut la mine in zona o incercare cu evodia, dar sunt dezamagit, am plantat 3 pomi de test, dezvoltare f slaba, o sa incerc si cu alti pomi si plante. facelia imi place cum se dezovolta , la anu o sa incerc sa plantez mai multa

Cristel

Pentru ca se apropie Mos Nicolae, as vrea sa vad daca sunt pregatiti cativa apicultori sa primeasca un cadou simbolic: seminte de evodia. M-as bucura enorm daca vom reusi sa raspandim acest copac melifer in tara. Mama semintelelor este mareata, seamana cu un tei in ceea ce priveste statura si cred ca are 20 de ani.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

andreiu

       Da, ai un abonat, da-mi un bip la 0729 572 330 si te sun eu sa-ti dau adresa.  :hi:

Jimmy2011

Te salut,

As vrea si eu seminte de evodia, 0723225971.

Multumesc
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

Eugen B

cum stati cu evodia? Ii merge bine in tara? vad ca nu se lauda multi cu acest pom. Mi-ar place sa creasca bine si la noi in tara

Jimmy2011

Eu am sadit 11 bucati in 2011,si s-au uscat unul cate unul. Anul asta s-a uscat ultimul dupa o ploaie acida,toate frunzele la pomi si vie erau acoperite cu o pulbere rosiatica dupa acea ploaie.
Mai incerc sa sadesc in continuare.
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

mape 48-petru manea

Citat din: Eugen B din Noiembrie 26, 2014, 07:51:38 PM
cum stati cu evodia? Ii merge bine in tara? vad ca nu se lauda multi cu acest pom. Mi-ar place sa creasca bine si la noi in tara
Evodia de 5 ani --- anul asta a inflorit prima data