varroa

Creat de stefan1, Ianuarie 06, 2010, 01:48:17 AM

« precedentul - următorul »

Florin-braileanul (FlorinI)

cat se face tratament antivarroa?
am facut 3 la 1 saptamana interval, iar dupa ultimul inca au cazut paduchi

se repeta pana nu mai cad? sai mai fac doar unul la sfarsit da octombtie cand nu mai am puiet?
sa il fac si pe al 4-lea acum?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

pharaonu75

Eu mai fac 2 pe la sfarsitul lui octombrie, cand nu mai am puiet capacit!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

tassevasi

 E suficient ,domn Florin , mai faci inca 2 la sfirsitul lunii oct , cind vom prinde zile mai caldute ,atunci sigur nu mai avem puiet .
  Toate cele bune 
  tassevasi :hi: :hi:

Florin-braileanul (FlorinI)

multam
astept atunci sfarsit de octombrie...
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Popescu Gheorghe

D-le Florin nu folosesti benzi de mavrirol?Eu mai fac un tratament cu varachet forte cam in jur de 15 octombrie si la impachetare in functie de vreme  ( ca timp)pun benzile de mavrirol

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: Popescu Gheorghe din Septembrie 30, 2010, 11:42:57 PM
D-le Florin nu folosesti benzi de mavrirol?Eu mai fac un tratament cu varachet forte cam in jur de 15 octombrie si la impachetare in functie de vreme  ( ca timp)pun benzile de mavrirol

am vrut sa pun si eu benzi, dar cineva mi-a spus ca arunc banii degeaba, din 2 motive
1, ca nu prea au randament
2. nu se pun decat cand afara sunt peste 20 grade ca solutia activa trebuie sa se evapore
iarna fiind efect zero


comentarii??
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

stefan1

Citat din: FlorinI din Septembrie 30, 2010, 12:25:04 AM
cat se face tratament antivarroa?
am facut 3 la 1 saptamana interval, iar dupa ultimul inca au cazut paduchi

se repeta pana nu mai cad? sai mai fac doar unul la sfarsit da octombtie cand nu mai am puiet?
sa il fac si pe al 4-lea acum?

  Schema de tratament are o buna logica: daca este puiet in stup, se fac trei tratamente la 7 zile unul de altul.
Primul afecteaza paduchii de pe albine, dar nu si pe cei din celulele de puiet capacit.
La 7 zile sunt afectati paduchii care au iesit din celule cu puietul iesit in ultimele 7 zile.
Se stie ca perioada cat puietul este capacit, este de la ziua a 9-a la a 21-a, deci 12 zile. Ultimul din sirul de trei tratamente afecteaza paduchii din puietul care avea 9-14 zile la primul tratament, la care se adauga si paduchii din puietul de 8 zile, stiut fiind ca paduchii intra in celule cu un numar de ore inainte ca celulele sa fie capacite.
De asemenea daca este puiet de trantori, acesta sta 14 zile capacit, deci pentru ultimul este necesar cea de-a treia aplicatie. Daca in intervalul de 7 zile dintre tratamente unii paduchi ies din celulele eclozate dar intra dejain alta celula, acesta nu va fi afectat. De aceea e indicat un ultim tratament cand nu mai este puiet in stup.
  Deci a fost normal sa ai paduchi cazuti si dupa tratamentul 3.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Popescu Gheorghe

D-le Florin ,nu tot ce spun unii este valabil ;de aceea este bine sa cereti mai multe pareri si sa procedati cum credeti ca este mai bine.Personal am constatat ca folosirea benzilor proaspete si in valabilitate  de Mavrirol au remanenta in stup  cca 3 luni ;deci aplicate in octombrie vor folosi pana in ianuarie si cum temperatura din stup la marginea ghemului est cu cca 2-3 grade mai mare decat la exterior( la  centrul ghemului 25 GradeC)albinele facand schimbul in ghem se mai curata de paduchii ramasi.Este o parerea si ca atare nu un panaceu.Deci faceti cum credeti.

valter

Am facut un control al varoa in 25 septembrie 2010 la 5% din efectiv.
Conditii excelente pentru tratament:temperatura optima 14* C dimineata, zi insorita ulterior cu 22*C la amiaza, stupii etansati corespunzator, puetul nu depasea mai mult de doua, maximum trei rame.
Metoda - hartia de control unsa cu margarina.
Substanta-varachet forte.
Numararea parazitilor dupa 24 ore.
Rezultatele au fost imbucuratoare,astfel: sapte din familii aveau sub 50 de paraziti, doi intre 50-100 paraziti, unul cu 170 de paraziti-in lipsa de puet.
In concluzie:cele noua familii care au pierdut pana la 100 de paraziti mai au ascunsi in celulele capacite cel putin 70 de paraziti.

Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

antiopa din ardeal


Apicultorul nu folosesti niciun fel de tratament decat pudra de zahar pt a face inventarul de varroa din cand in cand.

Mi se pare o metoda interesanta cea cu pudra de zahar, sunt  curios daca a incercat-o cineva in tara noastra. Eu sunt hotarat sa incerc experimental la cativa stupi cu fund antivarroa desi nu sunt optimist in ce priveste rezultatele, metoda avand ceva dezavantaje. Oricum faptul ca la americani nu se fac tratamente ci numai verificari periodice ma pune pe ganduri. Motivul pentru care varroa nu face ravagii cred ca nu poate fi altul decat o chimizare exagerata a agriculturii.                                                                   

antiopa din ardeal

  Va puteti imagina ca exista in Romania stupina neatacata de varroa desi nu se fac tratamente contra lui? O sa radeti dar eu stiu o astfel de stupina in apropierea localitatii unde am resedinta.

filip

Varroa e perversa,stupina netratata timp de trei ani consecutiv nu mai e o stupina performanta.
Stiu si eu stupine care iarna mor pe capete apoi anul viitor e repopulata din roiri.Roii nu provin intodeauna din stupinele lor.
Deci treaba e relativa ca reusesc sa aiba inca stupi.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

antiopa din ardeal

Citat din: filip din Octombrie 28, 2010, 10:17:44 AM
Varroa e perversa,stupina netratata timp de trei ani consecutiv nu mai e o stupina performanta.
Stiu si eu stupine care iarna mor pe capete apoi anul viitor e repopulata din roiri.Roii nu provin intodeauna din stupinele lor.
Deci treaba e relativa ca reusesc sa aiba inca stupi.
Cred ca nu m-am facut inteles. Stupina nu e la limita desfiintarii, albinele prospera fara tratamente, stupii sunt bine populati, mortalitatea in timpul iernii tinde spre zero, stuparul vinde primavara familii de albine ca sa aiba lazi goale in perioada roitului dar e adevarat nu in fiecare an.

Popescu Gheorghe

Inainte de 89 romanii aveau un preparat cu bune rezultate anti varoa_Sineacar,care la inceput se combina cu zahar pudra,apoi acesta a fost inlocuit ,din dorinta de reducere de cheltuieli la indicatia de partid, cu faina si astfel a aparut in miere reziduri care au dus la refuzul mierii;imi aduc aminte ca am luat exemplu de la stuparii din Ploiesti si aceeasi cantitate de Sineacar o dadeam fara zahar si aveam un randament bun;din motivele aparitiei de reziduri (sau din alte interese,mai,stii?) medicamentul a fost retras de pe piata romaneasca, desi apicultorii turci cautau cu sufletul la gura acest medicament.Nu este poveste ci realitate.Acum pana cand nu stiu, ne chinuim cu varachet (amitraz) pe care rusii l-au folosit de cca35  de ani fara prea mari rezultate.Mavrirolul va avea si el viata scurta caci  avand la baza fluvalinatul conform indicatiilor UE va  trebui inlocuit ,dar cu ce ?cu preparate f scumpe din import care ar insemna bani multi aruncati caci nici la acelea rezultatele sunt de maxim98% si infestarea va fi in continuare,avand si costuri mari desi pretul mierii la intern este f.mic comparativ cu piata externa

D006

Incercati cu cimbru pulverizat.  :hi: