Popa Marian

Creat de marian_6777, Mai 12, 2013, 01:56:55 PM

« precedentul - următorul »

marian_6777

#45
Problemele cu viespile sunt de actualitate. Asa ca am trecut la alt nivel in lupta cu ele. Capcanele nu prea fac treaba, asa ca le-am cautat cuiburile si le-am trecut prin foc. La propriu.
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

Tamu

Pai, viespile unde sunt? Nu le-ai omorat?
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

marian_6777

Viespile au fost cam parjolite  :D. Stranse pe faras si la tomberon. Cam sadic, dar asta este viata. Nu m-am gandit ca vreti sa le vedeti. Era viespea comuna, cam 1,5 cm lungime. Mai scapa cate una inauntru pe urdinis apoi o gaseam in fata stupului moarta. Dar agitau mult albinele.
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

marian_6777

Va salut.
Deoarece cand am achizitionat stupii gradina era cultivata, acestia au fost amplasati la vreo 6m de pozitia dorita. Acum trebuie sa-i pun in pozitia definitiva. Cum ma sfatuiti sa fac miscarea fara sa am probleme? Va multumesc anticipat.
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

RazvanTi

cate un metru pe zi sau toti 6 metri de-o data dupa venirea frigului si neiesirea la aer pentru cel putin 2 saptamani
SPOR!!!
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

marian_6777

Multumesc Razvane pentru raspuns. Astept frigul... De fapt in Decembrie ma voi intoarce acasa, si sper sa gasesc, clima corespunzatoare. Acum sunt departe de ele... :yahoo_cry: :thanks:
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

RazvanTi

ai grija atunci la mutare... cat mai finutz ca si cum nu s-ar intampla.
SPOR!!!
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

marian_6777

Va salut. A trecut ceva timp de cand nu v-am mai deranjat :) . Vesti... una proasta. Ultimul roi format anul trecut, cu matca cumparata si care a avut o dezvoltare fulminanta la un moment dat, a trecut in lumea dreptilor. Hrana din belsug, fara urme de diaree pe rame, tratamente cu varachet la sfarsit de Octombrie inceput de Noiembrie. La inceput de Ianuarie toti au raspuns la apel. In data de 15 Ianuarie vreme frumoasa fiind, am luat hotararea de a da preventiv cite o turta de apifonda stiind ca vremea se va inrautati mult. Apoi a venit vremea rea cu vijelii si ninsoare. La doua saptamani o ridicare scurta a capacelor mi-a dezvaluit urmatoarea situatie; prima familie intrase bine de tot in turta, primul roi facut si a doua familie doar au incercat turta timid. Ultimul roi... albina moarta pe fundul stupului, cateva intre rame intr-o incercare cred disperata de a forma un ghem. Albina relativ putina si faptul ca a fost ceva mai expus vantului cred ca ia adus sfarsitul. Probabil a fost scuturat de vant... nu stiu exact ce s-a putut intampla. Ceilalti au avut zboruri intense de curatire, iar acum vreo patru zile veneau cu polen ca vara. Cred ca in mod sigur au puiet, nu am vrut sa mai deranjez albina rascolind printre rame.
   Acum nu stiu ce sa fac cu ramele din roiul decedat. Au miere capacita dar si portiuni necapacite pe rame. As putea sa le dau celorlalte familii? Reticenta mea fiind din cauza portiunilor necapacite, unde am observat si un inceput de cristalizare usoara.
   Va multumesc cu aceeasi stima si respect. 
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

cipik

Daca familia / roiul nu a murit din cauza unei boli poti refolosi acele rame la alti stupi. Ramele cu miere necapacita le poti baga la caldura si dupa ce se incalzeste putin mierea din celule le poti centrifuga si asa o sa ramana decat miere capacita.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

rarescyp

Citat din: cipik din Februarie 23, 2014, 10:42:34 PM
Daca familia / roiul nu a murit din cauza unei boli poti refolosi acele rame la alti stupi. Ramele cu miere necapacita le poti baga la caldura si dupa ce se incalzeste putin mierea din celule le poti centrifuga si asa o sa ramana decat miere capacita.
mai murdarim centrifuga pt 4-5 rame...???
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

cipik

I
Citat din: rarescyp din Februarie 24, 2014, 05:40:16 AM
Citat din: cipik din Februarie 23, 2014, 10:42:34 PM
Daca familia / roiul nu a murit din cauza unei boli poti refolosi acele rame la alti stupi. Ramele cu miere necapacita le poti baga la caldura si dupa ce se incalzeste putin mierea din celule le poti centrifuga si asa o sa ramana decat miere capacita.
mai murdarim centrifuga pt 4-5 rame...???

Dar nici cu mierea aia nesigura nu se poate baga. O murdaresti si pentru o rama daca este nevoi si te arde buza
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

marian_6777

Ursul maaaa....!
Va era dor de profesorul Ursu? Online la Realitatea... :D
Adevarul este ca am simtit lipsa lui Ursu, Laie, Olaru... :rotfl:
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

marian_6777

Un documentar despre fetele noastre, in acest moment, aici http://tvron.net/digi-animal-world
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.