Introducere

Creat de dragos2006, Octombrie 14, 2009, 07:04:34 PM

« precedentul - următorul »

D006

In acest capitol as vrea ca in maxim 10 sectiuni sa se cuprinda esentialul in apicultura de baza.

D006

NU am luati repede pentru ca este foarte greu ce incerc eu sa fac ! si am si eu timp limitat , astept ajutoare !

D006

Ideea f buna. Cred ca la fiecare sectiune ar fi mai bine sa nominalizati un responsabil  care sa urmareasca structura sectiunilor.

D006

Eu acum m-am inhamat la o munca nebuneasca , mari apicultori care au incercat acest proiect le-a luat o viata sa realizeze o lucrare la acest nivel , daca s-ar gasi cativa apicultori sa vina langa mine poate am reusi ca intr-un an de zile maxim doi  sa realizam acest proiect.
  Lumea este satula de acelasi sablon gen "Manualul apicultorului" scris cu limbaj de lemn si asteapta ceva nou .
  Si daca geniile de la ICDA nu sunt in stare sa scrie o carte despre apicultura la zi voi incerca eu acum dar numai cu ajutorul marilor stupari din Romania.
  Voi merge pe principiul : DACA NU NOI ATUNCI CINE , DACA NU ACUM ATUNCI CAND !

D006

Bolile si daunatorii le tratam separat la un capitol mai jos.

D006

Bună ziua!
...nu înţeleg nimic..., există nişte materiale (informaţii) privitoare la apicultură ori acestea se creează abia?!
în eventualitatea existenţei acestor documente, CUM, CÂND, şi CU CE PREŢ aş putea să intru în posesia lor?
Mulţumesc anticipat.

bee_lover

http://apiardeal.3xforum.ro/post/2022/1 ... ne_gratis/ de aici se pot downloada cateva carti apicole, in rest mai cautati la biblioteci sau in magazine.

D006

Materialul didactic apicol in Romania e invechit si dispersat , cum am mai spus si mai sus poate intr-un an de zile sa cuagulam in acest capitol principiile de baza ale apiculturii .

D006

Orice e mai bun decat nimic.
...vorbesc din postura unui incepator aflat inca la stadiul de curiozitate
MULTUMESC MULT d-lui iubitor_de_albine :)

bee_lover


filip

In atentia apicultorilor incepatori!
Priviti cu atentie in iarna ce vine locurile unde vreti sa postati stupii.
Ele trebuie sa fie insorite si ferite de vant.
Asta e una din primele reguli care trebuie stabilite inainte de a cumpara stupi.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)