Ziua de odihna?

Creat de kamy, Noiembrie 29, 2013, 04:57:34 PM

« precedentul - următorul »

kamy

no putem continua discutia inceputa la ,, ce ai facut astazi in stupina,,

bio

..eu, din pacate, vara cind am volum mare de munca nu am zi de odihna.. .. cit m-or m-ai tine puterile.

Iarna, imi trag 2 luni de duminici si ...cam asta este.

kamy

 PARINTELE a scris:
Duminica, o zi de odihna atat pentru mine cat si pentru tot ce misca in gospodaria mea.
cu stima

relutu a scris:
Cum va odihniti nu mergeti la munca duminica?

SPYKAL a scris
Duminica, a fost lasata de Dumnezeu pt odihna. Ca suntem noi.....habotnici....este altceva. Stima si respect!!!


 
kamy a scris:
Daca proptesti afirmatia cu un text biblic,cred si io!

dragos2006 a scris:
Eu am un singur Dumnezeu pe care il cinstesc Duminica ! altii sa faca cum vor , cazanul cu smoala este mare ... :D


PACO a scris:
     Exista vre o zi care merita mai mult respect decat ziua Invierii? Crezi ca e mai important sa te odihnesti decat semnificatia zilei in care te odihnesti ?
      Eu zic sa lasam iudaismele la o parte ( vezi sectele iudaizante ale primelor veacuri) si sa  nu bruiem topicul.

stefan1 a scris:
In Psalmul 117 se spune:
24.    "Aceasta este ziua pe care a făcut-o Domnul, să ne bucurăm şi să ne veselim întru ea. "

  Pentru mine a controla o familie de albine este o bucurie.

relutu a scris:
   Eu am glumit ptr ca am vazut ca utilizatorul are numele Parintele.Automat fiind preot a fost la munca prt ca asta este meseria.Este bine sa avem mare frica de ziua Duminicii si nu numai,orice sarbatoare trecuta cu rosu in calendar trebuie respectata

dragos2006 a scris:
Acum te pricepi si la religie !  :D  Acolo e vorba de bucuria revelatiei si nu de bucuria pamanteana , trupeasca .

Kov iulian a scris:
Apropo de asta,
Ma invarteam pe langa stupi mai mult ( ma bucuram de ei ), cascam ochi prin stupina, ma mai uitam la un urdinis, verificam oglinda stupului etc.
Vin niste prieteni la mine ( de fapt la fratele meu ) ca eu nu aveam timp ca eram printre stupi.
Dupa un timp, muzica ( manele ), fete ce dansau lasciv pe tv in spatele manelistului ce canta .
Bautura curgea in valuri si merg si eu sa ii salut sa nu zica ca sunt nesimtit si nu ii bag in seama.
Cum intru pe usa in camera fratelui meu sunt luat la rost.
Citat

    "Frateee" tu muncesti in zi de sarbatoare??????????

Nu conteaza ce zi era ca in cursul saptamnii ca la sfarsitul ei, vorbesc in general.

Care pacatuia mai tare ?
:D :D :D :D :D :D :D

De asta e bine in viata  atunci cand mustri pe unu sa fii sigur ca tu esti ok in toate  apoi sa ai grija altuia.
Dar chiar si asa e treaba fiecaruia ce face cu viata lui personala, atata timp cat nu te afecteaza direct treaba lui ce face, ce tine, ce nu tine, cat tine.

Nu am vrut a atac pe nimeni de aici, am spus ce cred

stefan 1 a scris:
  Cine m-a pus pe mine sa intru pe forum la aceasta ora, sa ma contrez cu voi?
  Ar trebui alt topic sa discutam despre Ziua de odihna. Pentru omenire aceasta Porunca a avut o mare importanta. Nu stiu exact ce arie de raspandire a avut in diferite epoci si daca in alte religii decat cea ebraica si apoi crestina si islamica exista ceva asemanator. Ea a fost o binecuvantare pentru sute de generatii de muncitori si eu am luat-o mai mult in spiritul ei decat in litera ei. De fapt niciodata ea nu s-a respectat in totalitate. Chiar Iisus a facut vindecari in Sabat si a semnalat fatarnicia fariseilor, care nici ei nu puteau respecta in totalitate aceasta porunca. Turmele trebuiau hranite si adapate si in Sabat, razboaiele se duceau si in Sabat sa nu mai vorbesc de clerici, care chiar in Ziua de odihna au cea mai plina zi de munca. Dar cat de insemnata era aceasta zi pentru sclavi sau robi sau slugi, care munceau din greu 6 zile, dar in a 7-a puteau sa-si refaca fortele, sa-si indrepte gandurile in alta parte, sa-si poata oferi cateva ore pentru ei si cei apropiati.?! Cred ca nimeni nu statea in ceremonii religioase toata ziua si parte din aceasta o folosea pentru sine si apropiati. In felul asta vad eu Ziua de odihna, o zi destinsa dupa incordarea unei saptamani de munca.

feerary a scris:
referitor la discutia pe tema zilei de odihna, ma bag si eu dak se deschide alt topic.... sa nu fim off topic!

Kov iulian a scris:
Nu cred ca e bine ca iar ne dam in cap unu altuia pe aici.  :D :D
Unii cred intr-un fel alti in alt fel si fiecare considera ca el are dreptate si celalalt se insala,
Unii invoca niste chestii ceilalti nu le accepta si asa mai departe, o lupta de orgolii veche de sute sau mii de ani.

Greseala cea mai mare a ambelor parti e ca se incearca a demonstra logic ceva ce nu tine de logica si dovezi palpabile.


   


bio

..m-o ierta Dumnezeu ca nu tin ziua de odihna......dar  muncesc pentru a le asigura la albine ce au nevoie.

Dar ii intreb pe cei care tin ziua de odihna ce fac in aceea zi..??.

Cred, ca daca tii ziua de odihna sa te tii de chiolhanuri, cam degeaba o tii...

Am citeodata la albine cite un ajutor care abia asteapta dupa citeva zile de munca sa apara vreo sarbatoare sa stea la umbra sa  bea banii cistigati la munca la mine..

kamy

 dragos2006
  Chiar Iisus a facut vindecari in Sabat si a semnalat fatarnicia fariseilor, care nici ei nu puteau respecta in totalitate aceasta porunca.
Deci si noi ,stuparii, avem voie sa facem o lucrare la stupi in ziua de sarbaroare , care este aceia ?

Batranul a scris
In biblia mea scrie asa : "Cel care isi cistiga piinea facind ceva ce-i place NU VA MUNCI NICIODATA !!! "  :thanks: :thanks:

marian sima a scris
Dragos nu mai cita informatii absurde.

Ce a facut Isus ?A vindecat. :nod:

E ca si cum ai spune .Uite ba salvarea a trecut pe rosu.Ma intreb cata minte trebuie sa aiba oameni care fac aceste afirmatii.

In zi de sarbatoare,daca vezi ca unui vecin ii arde casa muncesti ca nebunul sa ajuti omul.
Daca salvezi o viata crezi ca te va judeca Dumnezeu?

Dumnezeu spune  ca exista o judecata pentru toate faptele insa faptele bune nu vor fi trase niciodata la judecata.

Nu mai debitati prostii.


ursulakhe a scris

Si eu mai lucrez duminica sau in sarbatoare la albine asta pt ca nu prea am mult timp liber si atunci profit cand acesta se iveste dar totusi hai sa ne rezumam la tematica acestui topic si sa incercam sa ne "judecam" sau sa ne impungem cu tot felul de ironii
Eu sambata am fost la prietenul si colegul cristi bh si l-am ajutat pe tatal lui sa stranga albinele si sa le pregateasca pt iarna
Raportează unui moderator   memorat

duma a scris
Eu ce am facut in "stupinele mele " in fiecare sfarsit de saptamana sunt printre ( albine ) ele  si tot gasesc sa fac cate ceva , ceva ce sa nu ma mai prinda in lipsa de inventar , o comanda de lazi noi , cate un suport de incheiat rame , etc . si la una dintre locatii unde vreau sa merg pentru rapita decapez terenul si incerc sa imi creez spatiu optim de amplasare a stupilor , cei drept 4 acum si la iesire din iarna tot 4 vreau sa fie la care se vor mai adauga inca 4 familii noi .

PACO a scris
ce poti face acum in stupina ?, doar sa te duci si sa vezi daca sunt stupii la locul lor.
In rest poti sa faci o gramada de treburi auxiliare: sa bati si sa insarmezi rame, sa faci turtele (pt. cei care au vetre greu accesibile e bine sa le duca si sa le depoziteze acolo inca de pe acum), sa faci sau sa comanzi cutii si caturi,sa ti faci stocurile de zahar(acum chiar e un pret bun la zahar -3.6 lei/kg), schimburi de opinii si experienta etc.

jenica67
   Apropo de lucru duminica in stupina. Eu am o casa la tara, unde ma duc doar la sfarsitul saptamanii, si normal ca fac ce este de facut la stupi, inclusiv duminica. Bineinteles ca am vecini care ma intreaba ca lucru duminica ? Iar eu ii intreb, tu vecine ai dat de mancare la porci, vacile lea-i curatat ?? Ei imi spun ca bineinteles ca da. Si eu ii intreb atunci, care este deosebirea intre animale si albine ?? Eu nu trebuie sa am grije de ele ?? Bineinteles ca acum, am liniste cu vecinii, au inteles interpretarea.

  Apropo de facut, eu pana prin februarie, nu mai fac nimic la stupi, doar ii privesc de la peste 10 m.

duma a scris
Salutare ! La fel sunt si eu duar la sfarsit de saptamana ajung la stupina si nu de multe ori se intampla sa lucru si duminica , de exemplu storsul anul acesta numai duminica lam facut .
Credinta si perseverenta in crezare in Cel de sus ne iarta daca chiar si duminica lucram !

bismark a scris
    Nu-i bai este ca si cum ai iesi din biserica si ai da unui sarac un ajutor,asa este si cu albinele le dai un ajutor saracutele ca muncesc pentru binele nostru.Asa ca binele facut si chiar unei insecte este spre binele nostru care citeodata nu putem dormi cu gindul la ele.Cu respect

dragos2006 a scris
Credeti ca-L puteti minti pe Dumnezeu ?
  Si eu cand eram tanar si  fraier credea ca imparatesc lumea si muncem si Duminica . Pana cand intr-o Duminica cand extrageam mierea vine la mine un stupar adventist de ziua a 7-a si ma intreaba de ce muncesc ? Ce ? El imi explica ca el nu munceste NICIODATA sambata si ii merge bine . El tine ziua a 7-a iar eu care ma cred mai crestin deat el nu tin nici o zi , adica sunt un om fara ... Dumnezeu . De atunci nici eu si nici nimeni altul nu mai munceste Duminica in stupina mea .
  CONCLUZIE : de cand tin ziua Domnului imi merge extraordinar de bine si castig mai bine acum cand tin TOATE sarbatorile ortodoxe fata de atunci cand munceam 7 zile pe saptamana.

bismark a scris:
duminica pauza de odihna? Ce conteaza este sufletul sa-ti fie curat, corpul este doar un invelis de oase,muschi si piele pe care trebuie sa-l muncim cit mai mult sa ne tina sanatosi.Fa o experienta,o saptamina nu munci de loc ocupa-te numai de mincare si de stat la tv.si te vei convinge ca munca l-a facut pe om.Maninca bine dar putin,bea doar cit sa simti ca ai putere sa muncesti mai mult.Binecuvintarea va veni din ce bagam in gura si nu din ce ne iese din gura.Cu respect

Bătrânul a scris:
Intrebarea a fost pusa pentru cei care muncesc in stupina nu pentru cei care pun pe altii sa munceasca . In ce priveste fariseii , unu tocmai intentiona sa vinda un steag  :rusine: :rusine: Daca vin chineji  dragos parca te vad vinzind biblia  :nod:

relutu a scris:
Felicitari D-nu Dragos ptr cele de mai sus asa ar trebui sa avem toti gandirea.Una este se dai apa la un animal si alta sa etragi mierea.Sa nu uitam ca nu extragem  un borcan sa manca si alta e sa scoti 100 de kg sa faci bani.


mihai.vr a scris
Chestia cu duminica este in mare parte o traditie romaneasca. Daca tot am vrea sa tinem Sabatul evreiesc, ar trebui sa il tinem sambata si nu duminica. Duminica era defapt prima zii a saptamanii (cum este acum si in multe dintre tarile engleze, sau la telefon poti sa iti setezi saptamana sa inceapa de luni sau de duminica). Cristos i-a mustrat pe farisei ca nu intelegeau spiritul Sabatului, adica sa faci pauza de la serviciul tau de toate zilele si sa citesti din Lege si sa meditezi la ea. Noi, crestinii suntem sub Legea lui Cristos, deci nu mai suntem obligati sa tinem Sabatul, dupa cum spune si in Romani 10:4. Dar faptul ca cineva se opreste din activitatile lui de zi cu zi, ca sa ii poata sluji mai bine lui Dumnezeu este laudabil. Defapt chiar asta ne indemna Cristos in Matei 6:33.

cristian87 a scris:
crestinii nu tin sabatul ci sarbatoresc ziua invierii, adica nu ziua a saptea ci prima zi a saptamanii evreiesti


Kov iulian

#5
In principiu eu nu am nimic cu cineva ce tine sau nu tine o zi sau alta, ca tine sau nu o sarbatoare daca pe mine asta nu ma afecteaza direct.
( Ma deranjeaza insa idioti care consida ca au dreptul sa sarbatoareasca cu rachete si artificii, le lanseaza si cad chiar deasupra proprietati  altuia/altora fara voia acestuia/acestora riscand sa dea foc nutretului pentru animale sau altor bunuri .)

Sa fie sanatosi si cei ce tin si cei ce nu tin o zi sau alta.
Este deranjeazant si cand diverse persoane vin si te trag de socoteala si iti impun aproape fortat.

De ce nu tii sarbatoarile, sau de ce le tii?
De parca daca  daca as calca vreo sarbatoare i-as genera lui un neajuns.

E treaba fiecaruia ce tine si ce nu tine, fiecare trebuie sa isi vada de ai lui in primul rand si sa nu poarte grija altuia sau sa il considere pe altu inferior doar fiindca nu crede cum crede el sau in ce crede el .

Nu am vrut sa atac pe nimeni, am spus doar ce cred  :hi: :hi: :hi: :hi:

jenica67

  In In Psalmul 117 se spune:
24.    "Aceasta este ziua pe care a făcut-o Domnul, să ne bucurăm şi să ne veselim întru ea. "
  Unde zice sa ne odihnim ? Care cand va bucurati si va veseliti, va si odohniti ?? Eu dorm aproape in fiecare zi 20 de minute si dupa ma apuc de lucru.
nici nu vreau sa comentez :
1. Marturisiti-va Domnului, ca e bun, ca in veac este mila Lui 1.
Ca in realitate, daca este adevarat ce este scris in biblie, numai a pedepsit, pentru ca nu au facut ce le-a spus el si nu i-a iertat nici o data.     
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

feerary

       Pt ca am promis ca o sa ma bag in discutie daca o sa se deschida un topic separat, vreau sa va aduc la cunostinta ce spune Biblia referitor la ziua de odihna.
        Pt inceput vreau sa va spun ca am vazut o gramada de idei si  scuze, majoritatea bazanduse pe pareri sau doar pe baza unui anumit text biblic. In felul asta (luam un verset din Biblie care ne place noua) e f usor sa ne scuzam pt ceea ce facem.
Orice subiect biblic trebuie tratat cu mare atentie si respect. Pentru o interpretare corecta este nevoie sa avem o imagine de ansamblu a tuturor textelor care trateaza acel subiect, se extrag ideile principale si apoi se trag concluziile si aplicatiile.
In abordarea unui text , ziua de odihna in cazul nostru, mai trebuie tinut cont si de faptul ca Biblia este "impartita"  in 2 etape sau perioade :  Vechiul Testament sau Vechiul Legamant     si     Noul Testament sau Legamant      ( eu o sa folosesc termenul de legamant)
     Vechiul Legamant include pe  Dumnezeu si poporul Israel ( popor din care sa vina/nasca Mesia).
Acest legamant mai intai a fost facut de catre Dumnezeu cu Avraam apoi cu fiul Isaac, s-a extins la Iacov (numele i-a fost schimbat in Israel) si tuturor urmasilor lui adica poporul Israel. Acest legamant a fost pecetluit cu sangele animalelor.
    Noul Legamant ne include si pe noi ( numiti neamuri in termeni biblici) care nu facem parte din acest popor (Israel).
A fost instituit de Domnul Isus la Cina cea de Taina si a fost pecetluit cu insus sangele Sau. Isus S-a jertfit pentru noi, ca noi sa fim impacati cu Dumnezeu, prin credinta in El!


          Despre ziua de odihna si ce spune Biblia despre aceasta,in ansamblu, o sa scriu Duminica daca reusesc. Acum eu o sa ma odihnesc pt ca ma asteapta o noua zi de munca. Numa Bine!

bismark

   Ziua de odihna,pentru unii este o credinta,pentru altii o necesitate,in timpul saptaminii nu au timp si atunci fac ce pot, dar pentru cei mai multi este ziua in care merg la biserica.Dar si aici multi, doar ca merg si ceilalti din familie sau vecinatate.Oare ce s-ar intimpla daca ... ai fugi?.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

D006

Azi am avut zi de odihna , nu va spun ce am facut ca se supara pinguinii.

romikele

Ce puteai sa faci in afara de un "antrenament" pentru ziua de maine?  :P

bismark

     A stat pe ginduri sa vada citi pinguini mai are in ograda apiculturii :razz:Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

cristian bh

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 30, 2013, 07:54:56 PM
Azi am avut zi de odihna , nu va spun ce am facut ca se supara pinguinii.
Si pinguinii astia-s mai multe specii, ca io unu care nu vand nici miere, nici stupi or vreun produs apicol da nici nu cumpar produse destinate pinguinilor,ca putina miere ce o am din anii trecuti  va fi destinata ca si completare a hranei celor 8 fam cu care am intrat in iarna si mat tot intreb oare la ce specie de pinguin ma incadrez? asta din solidaritate cu colonia.
Ca pe dumitale te zarim de la distanta  o preamarite PINGUIN IMPERIAL :hippo:

pad3


[/quote]
Ca pe dumitale te zarim de la distanta  o preamarite PINGUIN IMPERIAL :hippo:
[/quote]

TREBUIE SA TE CONTRAZIC, DRAGOS NU A FOST SI NU VA FI NICIODATA PINGUIN

unii pinguini evolueaza si dau nastere unei noi specii <TZUGULANUL> . acesta nu mai pastreaza nimic din penaj, are straie noi, de firma, card (desi se cam incurca in fata POS-urilor) circula prin oras doar cu masini de teren (cu cat mai mari cu atat mai bine), ies mereu in evidenta in restaurante (gen isi dau dedicatii, sau tipa la chelneri) vorbesc strident si obisnuiesc sa impuna verdicte desi sunt renumiti pentru superficialitatea lor. si bineanteles e obligatoriu sa fie laudati/adulati de cei din jur altfel devin violenti/isterici. a, sa nu uit, nu suporta pinguinul, probabil ca ii aduce aminte de stramosi.

evident, dragos nu poate fi un pinguin ptr ca a evoluat  :yes:
somnul ratiunii naste monstri

dredd

fara sa fac aluzie la nimeni, postarea de mai sus mi-a adus aminte de "Atlasul de mitocanie urbana". Aici se gasesc toate speciile in afara de pinguini  :rotfl:

http://www.youtube.com/playlist?list=PL693E58F8AF875A61