vietate cudata in tei

Creat de crisian-nicolae, Mai 25, 2013, 10:24:13 PM

« precedentul - următorul »

crisian-nicolae

ce vietate poate sa fie  :uimit: scoate noapte (chiar si ziua)un sunet care imita perfect sonarul de pe sumarine la intervale pefecte de timp de 4 secunde ,nea disperat pe locatari din 2 blocuri  :yahoo_cry:  :yahoo_cry:

crisian-nicolae

nusi da nimeni cu presupusul :uimit:

Obombo

Vietatea din tei poate fi doar... un submarin :D.
Nu cunosc nici un animal care sa imite "ping"-ul unui sonar.

crisian-nicolae

sigur este pasare denoapte mutinduse noptea din copac in copac (ii place teiul) :)

fiug1970

poate fi un brotac(o broasca verde de arbore)sau o specie de omida mare paroasa de 5-6 cm lungime si 12-14 mm grosime(nu-i stiu numele dar am lovit una cu o piatra ca ma disperase cu galagia si a cazut la un vecin si nu am putut-o observa mai bine)iar despre brotac,am avut o intamplare cu unul:suna ca un sonar de submarin si intr-un final l-am vazut intr-o teava de la gard!!teava facea sa se amplifice sunetul(pe post de amplificator!!)Brotacul a scapat,fiindca era simpatic, de represalii!!

Kov iulian

#5
Cred ca stiu eu ce e, e un fel de insecta care scoate niste sunete foarte enervante si puternice .

Se numeste Cicada si eu am avut una intr-un pom de ma scoatea din peneni cu sunetele ei interminabile .

Buzzing Cicada

Cicada makes sound !

Tamu

Si la mine in zona se aude pe la ora 2:00 noaptea ca si un fluierat ritmat (o data la 10 - 20 secunde) tot intr-un tei. Am presupus ca este o pasare, dar sigur nu stiu. Sigur nu este cicada dupa sunetul emis.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

Obombo

Cicada nu are nici o treaba cu submarinul, seamana cu un greiere nevrotic dar zgomotul e de zece ori mai puternic si se aude doar ziua, vara cand este cald, nu in aceasta perioada.

dersky

Si eu am auzit sunetul.....cred ca e o pasare ceva, canta mai ales noaptea.  Cand e  liniste noaptea si canta doar ea se aude exact ca sonarul unui submarin

RazvanTi

sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

kamy

io am prins inculpatul intr-o seara cand imi canta in tarnat pe perdea,am aprins becul si l-am obligat sa-si mute concertul afara ca nu avea contract in casa!erea un cosas verde si sanatos ca ala din video!
la tei la ciucurova am auzit orchestra simfonica in 97 da te ajuta mirosu de tei sa adormi seara si sa-i ignori!