preţ miere

Creat de ionut.api, Iulie 02, 2014, 07:35:36 AM

« precedentul - următorul »

nickialomita

Pretul este reglat de cerere si oferta. Se pare ca oferta de miere e mai mare decat cererea. Asta inseamna ca deocamdata pretul o sa ramana scazut. Sa vedem ce o sa mai urmeze...

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

florentin87

Citat din: nickialomita din Decembrie 30, 2015, 01:30:37 PM
Pretul este reglat de cerere si oferta. Se pare ca oferta de miere e mai mare decat cererea. Asta inseamna ca deocamdata pretul o sa ramana scazut. Sa vedem ce o sa mai urmeze...
2016 SE ANUNTA CA O SA FIE MAI BINE

D006

2016 va fi dezastru pt. apicultura romaneasca.

bio

#289
Citat din: florentin87 din Decembrie 30, 2015, 06:19:38 PM
.....2016 SE ANUNTA CA O SA FIE MAI BINE

...sperante... :smile:

Citat din: Dragos G. din Decembrie 30, 2015, 06:34:16 PM
2016 va fi dezastru pt. apicultura romaneasca.

..din pacate,.. :sad:,,,,. asta  va fi realitatea .

Poate nu va fi asa dar,... semnalele nu sunt datatoare de sperante:
--pretul la miere in cadere....datorita importurilor de miere ieftina din China si Ucraina..
--prezenta neonicotinoidelor din ce in ce in masura tot mai mai inclusiv la cultura de rapita si care este tavalit la rapita nu mai va avea productie la salcim
--precipitatii slabe si deloc in toamna acestui an ..... salcimul si teiul nu promit mare lucru..
--schimbari majore la impozitare
--fonduri europene care sa loveasca si apicultura prea putine sau deloc..

....ceva motive pentru a da si un plus datator de sperante nu stiu.... :sad:

filip

http://www.capital.ro/anul-2016-incepe-cu-mai-multe-taxe-reduse-dar-si-cu-majorari-la-impozitele-locale.html


"Tot din 2016, cei care obţin venituri din activităţi independente vor fi obligaţi să plătească CAS (contribuţia pentru pensie), chiar dacă obţin şi venituri de natură salarială. În schimb, pentru aceste venituri creşte deducerea de bază de la 20% la 40%. De asemenea, persoanele fizice autorizate vor plăti, pe lângă impozitul de 16% pe venit, şi contribuţia de asigurări de sănătate (CASS) de 5,5%, şi CAS de 10,5%. Pe de altă parte, contribuţia la CAS va fi plafonată la cinci salarii medii brute lunare.

În acelaşi timp, persoanele fără venituri vor fi obligate, din 2016, să achite CASS şi să depună o declaraţie fiscală în acest scop la Agenţia Naţională de Administrare Fiscala. "
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

vreau sa aflu si eu metoda prin care ANAF-ul va incasa contributia de sanatate de la boschetari !

filip

Citat din: Dragos G. din Decembrie 31, 2015, 01:42:23 PM
vreau sa aflu si eu metoda prin care ANAF-ul va incasa contributia de sanatate de la boschetari !
Daca sunt asistati social se pun popriri pe ajutoare.
Si uite asa saracii devint tot mai saraci iar bogatii tot mai bogati.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Conform legii 416 , asistatii sociali au asigurare medicala GRATUITA !!!
Nu confundati boschetarii cu cei de la ajutorul social !

filip

#294
Citat din: Dragos G. din Decembrie 31, 2015, 02:03:05 PM
Conform legii 416 , asistatii sociali au asigurare medicala GRATUITA !!!
Nu confundati boschetarii cu cei de la ajutorul social !
Pentru a te incadra in conditiile acordarii Ajutorului social nu trebuie sa ai drujba ,stupi,etc
Deci sa nu ai venituri.
Eu am intalnit o femeie care a platit spitalizare datorita unei zile prestate la curatirea izlazului si trecuta in Registrul zilierilor.Daca pe langa Ajutorul social ai un venit cat de mic  nu mai e valabila asigurarea medicala Gratuita.
In cazul asta vor fi atenti sa nu faca nimic pentru a beneficia.
Orice cantitate de miere predata unui procesator e un venit..........
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

milu56

800 g. miere = 30 RONI
Salcâm şi mână de la stejar.

D006

 De unde se cumpara aceasta miere ?

Eugen B

Concret cine stie preturile de la engrosuri acuma?

thomas

Adica achizitori? 17-20 salcam, 9-13 poliflora, 10-15 rapita, fl, tei. Adica preturii de ... pt cine are putina. Cine vinde tone.. nust

dan sebastian

Intra pe site la Dobre sau Mates, care e mai aproape de tine.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.