preţ miere

Creat de ionut.api, Iulie 02, 2014, 07:35:36 AM

« precedentul - următorul »

marian sima

Citat din: milu56 din Septembrie 17, 2015, 09:20:48 PM
In jur de 18 lei/kg.ceea ce la mierea de salcam e putin si tgrebiue si documente sa mai dai si impozit.

Si mie la mierea de mana tot 18 lei pe kg mi-a dat,la acesti bani nu o dau.

Eugen B

Exact. Asa stiam si eu. Trebe sa vadem cum facem in continuare. Reducem la 75

milu56

Dar de 11 lei/kg.la miere poliflora ce ziceti?Si banii nu se da pe loc numai dupa analiza mierii si trebuie sa ai cont bancar unde se vireaza banii,si inpozitarea vine si aia dar nu e mare ca nici pretul la miere nui mare :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Closcutz

Nu ar trebui sa acceptam doar 11 lei pt poliflora. Cum e posibil ca productia la Fls sa fie aproape la 50% fata de 2014 si pretul sa scada! E bataie de joc, dar multi dintre noi au acceptat-o cu seninatate.

aditza_71

Da aveti dreptate , e bataie de joc 11 lei / kg.   Dar ce poti face?
Ar trebui sa ne unim toti apicultorii si sa nu mai vindem sub 15 lei / kg. Dar toti , absolut toti sa nu mai vanda la sub 15 lei / kg., si atunci sa vedem ce mai face ACA si toti ceilalti care achizitioneaza cu acest pret derizoriu.
Deci solutia este unire la nivel national, si sa vorbim toti aceiasi ''limba''.

milu56

Pt acei apicultori care au miere eu zic sa nu o vanda sub 20 lei/kg.poliflora si salcamul 25/kg.sa considere ca a fost un an fara productie de miere si sa lase mierea in stoc,sa uite ca au miere.Sa vanda cu borcanul la 25 lei/800gr.poliflora si 30 lei/800gr.salcam sau mana,daca se ambaleaza ia kg.sa fie 30 lei/kg.poliflora si 35 lei/kg.salcam,pt ca un apicultor trebuie sa se respecte,sa aiba tot timpul miere de cea mai buna calitate ca sa fie mandru de munca lui.Mai bine sa vanda din efectivul de stupi,sa considere ca au murit pe timpul iernii decat sa se pripeasca si sa se lase fara miere.

Eugen B

Daca vrea impozit pe miere, adica pe profit trebe scoasa motorina si multe altele. La mine e 10.5 ron poliflora. Eu la mierea de anu trecut am tinut, dar multi pe net o dadea si sub pretul de engros. Pana se unesc stuparii nu vor mai fi stupi sau vor fi 2-3 stupari in toata tara.

claudiu_tgv

Citat din: milu56 din Septembrie 21, 2015, 05:58:04 AM
Pt acei apicultori care au miere eu zic sa nu o vanda sub 20 lei/kg.poliflora si salcamul 25/kg.sa considere ca a fost un an fara productie de miere si sa lase mierea in stoc,sa uite ca au miere.Sa vanda cu borcanul la 25 lei/800gr.poliflora si 30 lei/800gr.salcam sau mana,daca se ambaleaza ia kg.sa fie 30 lei/kg.poliflora si 35 lei/kg.salcam,pt ca un apicultor trebuie sa se respecte,sa aiba tot timpul miere de cea mai buna calitate ca sa fie mandru de munca lui.Mai bine sa vanda din efectivul de stupi,sa considere ca au murit pe timpul iernii decat sa se pripeasca si sa se lase fara miere.

In borcanul de 800 gr. incape 1kg de miere. Eu cred ca 25 lei pt. 1 kg de miere e un pret rezonabil. La 30 - 35 de lei deja este cam mult. Si asa, cu 25 de lei te cam chinui sa vinzi. Eu mai degraba vindeam tigari de contrabanda sau ceva nesanatos, decat miere. Si stiti ce ma enerveaza cel mai tare? Prima intrebare pe care mi-o pun cumparatorii: are zahar in ea?

ciucur

Citat din: aditza_71 din Septembrie 20, 2015, 11:36:31 PM
Da aveti dreptate , e bataie de joc 11 lei / kg.   Dar ce poti face?
.............
Deci solutia este unire la nivel national, si sa vorbim toti aceiasi ''limba''.

Chiar daca unora le este greu, si au nevoie de bani, mai trebuie asteptat. O sa vedeti ca dupa ce isi gata achizitorii stocul, o sa ofere mai mult intrucat vor avea cerere din Europa.
Au avut noroc cu productia buna la salcam si cu faptul ca apicultorii au fost nevoiti sa vanda, anul trecut fiind foarte slab si cu incasari mici.
Si ce acum pare mult 30-35 Ron va fi un pret normal. Asteptati pana in ianuarie-----martie. Si la poliflora una e cea de faneata si alta cea din amestecuri de miere...
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Eugen B

Anul trecut am tinut mierea si am pierdut. Anu asta eu nu am facut salcam mai deloc ca a fost inghetat. Si cine a facut salcam nu a facut mult. Sunt si cazuri izolate. La 10-13 kg pe familie de salcam eu zic ca e bun dar nu mult. Anu asta daca nu era sslcam multi intrau in faliment. Vedem la anu ce va fi. Cand vreti sa tineti toti mierea imi dati mesaj. Eu o vand cand cred ca e mai bine. Anu trecut am tinut de pret ca prostu. sunt multi care dau mierea sub pretul de engros. Cand vor ramene pe piata majoritatea stupurilor care vrem sa facem treaba pretul va urca.
Ciucur daca vrei am poliflora de toamna dar putina.

MirceaCalin

Citat din: ciucur din Septembrie 21, 2015, 11:25:48 AM
...Si la poliflora una e cea de faneata si alta cea din amestecuri de miere...

Aşa e ! Personal n-am văzut încă etichetă cu miere de fâneaţă !

Closcutz

 Au reusit egiptenii sa-l inlature pe Mubarak intr-o tara super controlata prin intermediul internetului iar noi de ce n-am reusi sa ne unim si sa ne impunem pretul fata de achizitori? Daca macar am incerca...
ACA pe de alta parte si alte asociatii tin cu ,,ursul" fiindca si iei achizitioneaza miere, la pretul cel mai mic si cu plata in rate ,,prelungite".

Kov iulian

Citat din: Closcutz din Septembrie 21, 2015, 07:54:35 PM
Au reusit egiptenii sa-l inlature pe Mubarak intr-o tara super controlata prin intermediul internetului iar noi de ce n-am reusi sa ne unim si sa ne impunem pretul fata de achizitori? Daca macar am incerca...

E foarte usor sa pui banere aici pe forum si oriunde (chiar de maine) sa inciti lumea sa actioneze dar cati credeti ca vor da curs ?

Am testat undeva o chestie si din 3000 - 4000 de vizitatori unu sau doi sau oferit sa faca ceva gratuit ( In favoarea lor) .

Eu nu aveam nimic de castigat dar mi-am pierdut timpul sa incerc .

Poate acum cu valul asta de emigranti vin si niste apicultori egipteni, sirieni si poate cu ei vom putea face niste manifestatii in fata guvernului .

ciucur

Citat din: Eugen B din Septembrie 21, 2015, 11:34:04 AM
Anul trecut am tinut mierea si am pierdut. Anu asta eu nu am facut salcam mai deloc ca a fost inghetat. Si cine a facut salcam nu a facut mult. Sunt si cazuri izolate. La 10-13 kg pe familie de salcam eu zic ca e bun dar nu mult. Anu asta daca nu era sslcam multi intrau in faliment. Vedem la anu ce va fi. Cand vreti sa tineti toti mierea imi dati mesaj. Eu o vand cand cred ca e mai bine. Anu trecut am tinut de pret ca prostu. sunt multi care dau mierea sub pretul de engros. Cand vor ramene pe piata majoritatea stupurilor care vrem sa facem treaba pretul va urca.
Ciucur daca vrei am poliflora de toamna dar putina.
Da, ce sa zic. Cazuri si cazuri. Eu anul trecut am fost de mai multe ori in magazinul cu produse apicole cand veneau oamenii sa cumpere miere si nu avea ce sa le vanda. A zis proprietarul ca nu cumpara de la oricine ca s-a 'intepat' si nu vinde decat miere adevarata.
Despre poliflora, am. Multumesc de oferta. Cu ajutorul lui Dumnezeu am stors 200 kg de miere (salcam, poliflora de faneata si ceva mana). Anul asta inca invat, observ. Deodata nu am vandut nimic, am dat gratis miere tuturor cunoscutilor ce mi-au cerut si bineinteles rudelor...
Intrucat am ajuns la numarul de familii peste care nu vreau sa cresc, de la anul o sa incerc sa scot din banii investiti si o sa vand si eu.
Decat sa o dau pe un pret de nimic la engross, mai bine o bag pe prune si fac palinca.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

milu56

Citat din: claudiu_tgv din Septembrie 21, 2015, 09:59:47 AM
Citat din: milu56 din Septembrie 21, 2015, 05:58:04 AM
Pt acei apicultori care au miere eu zic sa nu o vanda sub 20 lei/kg.poliflora si salcamul 25/kg.sa considere ca a fost un an fara productie de miere si sa lase mierea in stoc,sa uite ca au miere.Sa vanda cu borcanul la 25 lei/800gr.poliflora si 30 lei/800gr.salcam sau mana,daca se ambaleaza ia kg.sa fie 30 lei/kg.poliflora si 35 lei/kg.salcam,pt ca un apicultor trebuie sa se respecte,sa aiba tot timpul miere de cea mai buna calitate ca sa fie mandru de munca lui.Mai bine sa vanda din efectivul de stupi,sa considere ca au murit pe timpul iernii decat sa se pripeasca si sa se lase fara miere.

In borcanul de 800 gr. incape 1kg de miere. Eu cred ca 25 lei pt. 1 kg de miere e un pret rezonabil. La 30 - 35 de lei deja este cam mult. Si asa, cu 25 de lei te cam chinui sa vinzi. Eu mai degraba vindeam tigari de contrabanda sau ceva nesanatos, decat miere. Si stiti ce ma enerveaza cel mai tare? Prima intrebare pe care mi-o pun cumparatorii: are zahar in ea?
In borcan de 800 gr. de miere sunt 800 gr.de miere nu un kg.