Faguri plastic

Creat de PricopArthur, Decembrie 31, 2007, 05:44:18 PM

« precedentul - următorul »

D006

Citat din: marcel68.........ca sa nu dau nastere la discutii degeaba, eu nu caut rame din plastic pt a le folosi constant pt avantajele si dezavantajele ei.Mie imi trebuie citeva cu celule gata turnate de o anumita dimensiune 5.1 mm si 4,9mm pt a micsora corpul albinei.Cum acestea nu se fabrica nicaieri decit in America am apelat deja la un coleg de forum care ma va ajuta.Foite din ceara pt inceput de aceste dimensiuni vind suedezii.Pt foite voi face o presa din silicon RTV,  special pt matrite, multe tari vind si la jumate pret kg de foite din ceara, asa ca nu vreau sa ingras pe nimeni, munca mea e pt mine, nu pt altii.
Foarte adevarat ce spui si aici se gasesc foite de ceara cu dimensiunile spuse.
De asemenea este o miscare intre apicultori de a lasa albina sa isi faca fagurele de o marime naturala. Adica se pune doar 2 degete de foitza de ceara si albina decide marimea celulei in jos. Dar asta numai in cuib.

marcel68

Andrei, am tras doar o linie  cu ceara calda pe leatul superior (la indemnul unora de pe aici) dadant si ware, si au cladit ff frumos.
      Am si voi mai avea stupi Warre, care vor lasa multa ceara la extractie, timp am , migalos sint , de ce sa nu imi fac eu foitele pt cei cu rame??Cei 4 warre care ii am si-au construit o frumusete de faguri, nu ma deranjeaza ca nu sint drepti, miere sa dea Domnul,ca faguri construiesc ele.Foite de aceleasi dimensiuni am nevoie pt inceput, dar nu vreu sa insist prea mult, sper sa ma pot descurca cumva cu suedezii cu toate ca e destul de scump transportul cu avionul de la ei.In fine, o iarna cit mai usoara tuturor, celor de pe romania, ca de lunga , e clar.

D006

Ca sa construiasca faguri drepti fara foitza ci ca de pune noua rama intre doi faguri maturi drept construiti si va iesi frumos.
Eu am in stupi o gramada de rame in care fagurele a fost legat cu atza de la o familie salbatica pusa in cutie si din cauza asta apar tot felul de strambaturi pe care cu greu le inlocuiesc deoarece nu am iarna si mereu e puiet in ele dar le mut la margine sau sus si ajung pline cu miere si extrag cum pot din strambaturi inainte de a lasa ramele afara sa le curete albina.
O sa ma interesez si de foaie de ceara de 4,9.

Andreyu

De unde as putea cumpara foite de plastic de tip dadant??Repet nu doresc de tip lansgroth si alte minuni doar de tip dadant marimea romaneasca.

cipriene

mai are cineva noutati despre acesti faguri de plastic? cum se comporta?
am vazut ca au aparut in magazinele de profil
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

bucovineanu

Am mai spus lucrul asta: am o rama din plastic de vreo 6-7 ani , am pus-o in fiecare an in magazii intre ramele din ceara si nici acum nu e terminata de lucrat. Pe la colturi are portiuni nelucrate. Poate daca ar fi toate ramele din plastic situatia s-ar schimba. Oricum eu nu voi mai cumpara alte rame din plastic.

cristipep

Am sa incerc si eu cu cateva rame de plastic sa vad cum se comporta...........

cipriene

Citat din: bucovineanu din Februarie 22, 2013, 09:40:14 AM
Am mai spus lucrul asta: am o rama din plastic de vreo 6-7 ani , am pus-o in fiecare an in magazii intre ramele din ceara si nici acum nu e terminata de lucrat. Pe la colturi are portiuni nelucrate. Poate daca ar fi toate ramele din plastic situatia s-ar schimba. Oricum eu nu voi mai cumpara alte rame din plastic.
am inteles, multumesc! :hi:
intreb asta deoarece in magazin am auzit numai cuvinte de lauda la adresa lor.
totusi mi se pare ca ne indepartam prea mult de ce inseamna albinarit, de modul natural de dezvoltare si crestere a familiei
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

marian_6777

Poate ca lor nu le plac PET-urile ca noua... :rotfl:
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

cipriene

corect  =D> =D>
poate ca au mai mult discernamant  :P
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

RazvanTi

haide mai "dati din casa" ca am si eu o rama completa de plastic si nu stiu daca sa ma risc sa o bag anul asta la cladit sau sa renunt la idee...
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

cristipep

Eu zic sa incerci ca nu ai nimic de pierdut.

Citat din: RazvanTi din Februarie 22, 2013, 10:36:09 PM
haide mai "dati din casa" ca am si eu o rama completa de plastic si nu stiu daca sa ma risc sa o bag anul asta la cladit sau sa renunt la idee...

RazvanTi

ba am... minim o rama normala cladita
daca nu mai multe in acelasi timp in care ar cladi-o pe-asta
eu am un deficit de rame fantastic... mai ales dupa ce am patit-o anul trecut cu foitele de la sarbi.
adica din 32 de rame cladite 12 s-au prabusit pe caldurile alea si celelalte...hmmm sa zicem ca nu arata prea bine...
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

Kiwi Bee

Scuze eu hu inteleg. Vorbim de rame de plastic cu foitza de plastic care au matritza hexagonala iesita in relief cca.2mm? Sau rame de plastic cu fagurele de plastic?

Noi aici in NZ folosim ram de plastic care are doar foitza(o singura buc de plastic). Fundatia trebuie data cu ceara. Topesti ceara si iei o rola de vopsit(cea mica de cca. 120-130mm) si vopsesti fundatia ramei cu ceara topita de parca vopsesti peretele- deci pui un film/strat subtire de ceara pe plastic.
Albinele lucra bine cu ele numai sa te tina buzunarul.

Kiwi Bee

Asta e: Using and Waxing Plastic Frames
De la minutul 7 incepe cu ceruitul, numai ca trebuie sa lucrezi mai rapid si preferabil in interior unde vei avea o temp. mai constanta(afara mai bate vintul etc).

Pe timp de cules albinele cladesc 10 astfel de rame + le umple cu miere + capacesc 80-95% intro saptamina.