Programul national apicol

Creat de dragos2006, August 22, 2010, 11:09:46 PM

« precedentul - următorul »

D006


stefan1

  Dragos, este bine doar la prima vedere. Ce nu este bine este ca acele subventii le iau unii care nu indeplinesc conditiile. Adica mint ca au facut nu stiu ce productii, iau bani nemeritati, in plus prin proasta administrare a stupinelor pot propaga boli si afecta stuparii adevarati. Dar cel mai mare pacat este ca prospera cine nu merita, ceea ce pe termen lung este foarte rau pentru tara. Pana nu vom promova competenta si munca cinstita, tara nu are sanse de buna evolutie.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

  Cine suntem noi sa stabilim cine merita si cine nu ?
   Oricum graul se va separa de neghina !

  Si acum sa fim sinceri , daca din 10 stupari care au accesat bani unul este de rea credinta  nu inseamna ca trebuie sa-i condamnam pe toti stuparii care au accesat fonduri deoarece miroase a "capra vecinului".

BOB0

Adevarul se va cunoaste peste doi ani dela incasarea fondurilor , urmeaza controlul.?????

filip

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 13, 2010, 07:05:34 AM
  Cine suntem noi sa stabilim cine merita si cine nu ?
   Oricum graul se va separa de neghina !

  Si acum sa fim sinceri , daca din 10 stupari care au accesat bani unul este de rea credinta  nu inseamna ca trebuie sa-i condamnam pe toti stuparii care au accesat fonduri deoarece miroase a "capra vecinului".
Vecinu nu avea capra pana la aparitia fondurilor europene,deci........nu pot fi suparat pe el.In schimb ma ingrijoreaza datorita faptului ca trebuie sa faca rost de stupi fara a cunoaste nimic despre ei.
Iar albina nu o priponesti in batatura ori o ingradesti cu un gard .Asta pentru cunoscatori.
E adevarat ca multe tampenii le fac si unii apicultori cu multi ani de stuparit.Dar asti-as incurabili.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

blue66

  Prin pna 2011-2013 vom fi obligati sa ne trecem facturile printr-un magazin aca? sau doar achizitia lor de la firmele agreata ajunge?
   Multumesc

D006

Citat din: blue66 din Ianuarie 22, 2011, 04:41:16 PM
  Prin pna 2011-2013 vom fi obligati sa ne trecem facturile printr-un magazin aca? sau doar achizitia lor de la firmele agreata ajunge?
   Multumesc

  Nu te obiga nimeni sa treci facturile prin nici un magazin , trebuie sa fie cumparate pe numele formei asociateve din care faci parte . Daca esti membru la ei atunci vei dansa cum iti canta ei !

viorel55

 " Nu te obiga nimeni sa treci facturile prin nici un magazin , trebuie sa fie cumparate pe numele formei asociateve din care faci parte . Daca esti membru la ei atunci vei dansa cum iti canta ei ! "

Iar" ei "(asociatiile) iti vor canta "partitura" prevazuta  de normele metodologice de aplicare a PNA 2011-2013,care dupa parerea mea,dupa ce am vazut proiectul ,sunt destul de clare. Deci nu poate nimeni sa "danseze " altfel .

D006

  Dansezi in functie de comisionul perceput !  :nudie:

Traienel

stie cineva ce procente au comisioanele?

albinasebes

intrebare: daca cumparam lazi pe internet si mergem cu factura la asociatia de apicultori la care suntem inscrisi se face dosar si se deconteaza?
sau factura trebuie facuta pe numele asociatiei?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

ady stuparu

Factura se face pe asociatie, tu fiind trecut la delegat. Iar probabil ca domnii de la asociatie or sa-ti ceara un comision pentru treaba asta, ceva ce nu mi se pare corect atat timp cat vrei sa faci ceva legal.

D006

Citat din: ady stuparu din Februarie 20, 2011, 02:01:58 PM
Factura se face pe asociatie, tu fiind trecut la delegat. Iar probabil ca domnii de la asociatie or sa-ti ceara un comision pentru treaba asta, ceva ce nu mi se pare corect atat timp cat vrei sa faci ceva legal.
Atunci fa tu o asociatie alerga pe la toate birourile , intocmeste dosare , du cadouri , apoi sa nu ceri nici un comision , sa vedem daca iti convine ?
  Ai idee numai cata hartie si benzina se consuma pt. un astfel de dosar ?

pharaonu75

Dar ce ar fi daca toate aceste activitati enumerate de Dragos le-ar face chiar "beneficiarul"?
Documentele le va intocmi in numele asociatiei, iar cei care ar fi "alergat" in locul sau ii pot da doar informatiile necesare!

Mi se pare normal ca daca asociatia face toata treaba, aceasta sa primeasca un comision... insa acesta sa fie o suma modica, fixa, de bun simt, nu un procent din sumele decontate!

Si mai am o intrebare: cotizatia la asociatie de ce se mai plateste?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube