Fonduri europene şi nu numai...

Creat de romikele, Iulie 02, 2010, 07:54:12 AM

« precedentul - următorul »

Alex_andru

Am înțeles că s-au afișat selecțiile pentru măsura 112, știe cineva mai multe?
Am găsit, nu mai e necesar. Oricum, mulțumesc!

sfantul spiridon

am auzit de la doi oameni care au accesat 112 ca se vor dubla anul viitor sumele pe acelasi efectiv.
stiti ceva?
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

albine

 Eu am inteles ca statul iti da cu o mana si de luat iti ia cu cinci maini.
Orice om are dreptul la libertatea opiniilor si exprimarii .De cand a murit bunicul nu m-a pacalit nimeni.

pharaonu75

Sa fim sinceri... apicultorilor statul le-a dat! Si nu le-a luat!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

albine

Credeti ca s-a gandit U.E.,"ba, ia sa le dam romanilor niste bani moca ?
Orice om are dreptul la libertatea opiniilor si exprimarii .De cand a murit bunicul nu m-a pacalit nimeni.

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

PAVEL

 :new:  Salutare  la  toti !    Am si eu  o  intrebare ,  va rog , stie  cineva  daca  pe  anul 2010  se  da  subventii  la  miere ???si  daca  da,  se  mai  pot  depune  dosare  ,si  ce  sa  cuprinda  dosarul ?! Multumesc.

ilalexandru


stefanm

Vreau sa cumpar 15 stupi ,doar albina,am lazile,cine stie cum se subventioneaza achizitia de stupi si de unde ii pot cumpara ca sa beneficiez de subventie? :thanks:
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

viorel55

Citat din: stefanm din Ianuarie 22, 2011, 11:31:07 AM
Vreau sa cumpar 15 stupi ,doar albina,am lazile,cine stie cum se subventioneaza achizitia de stupi si de unde ii pot cumpara ca sa beneficiez de subventie? :thanks:
Proiectul PNA 2011-2013 prevede:

   3. SUSŢINEREA REFACERII ŞEPTELULUI APICOL PE TERITORIUL NAŢIONAL
   Măsura 1. Achiziţionarea de mătci, roi la pachet, roi pe faguri şi familii de albine din rase omologate în România 

Condiţii de eligibilitate:
-   apicultorul să fie membru al unei forme asociative legal constituite, de profil;
-   apicultorul să aibă pregătire în domeniul apiculturii, confirmată prin atestat/certificat/ diplomă, conform legislaţiei în vigoare;
-   apicultorul achiziţionează familile de albine şi/sau mătcile şi/sau roiurile la pachet şi/sau roiurile pe faguri din rase omologate în România, numai prin măsurile prevăzute în prezentul Program şi nu solicită finanţare şi din FEADR (Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurală).
-   apicultorul să deţină şi să completeze carnetul de stupină, conform legislaţiei în vigoare, din care să rezulte că familiile de albine sunt supuse controalelor veterinare oficiale;
-   apicultorul să deţină minimum 25 de familii de albine în cazul achiziţionării mătcilor din rase omologate în România;
-   familiile de albine din rase omologate în România să fie înregistrate la direcţia sanitar-veterinară şi pentru siguranţa alimentelor judeţeană, respectiv a municipiului Bucureşti, şi în registrul agricol;
-   apicultorul să aibă stupii identificaţi de către Agenţia Naţională pentru Ameliorare şi Reproducţie în Zootehnie "Prof. dr. G. K. Constantinescu",  conform Sistemului unitar de identificare a stupinelor și stupilor, aprobat prin ordin al ministrului agriculturii şi dezvoltării rurale;
-   achiziţionarea mătcilor se face numai din rase omologate în România de la ferme de elită sau multiplicare acreditate de către Agenţia Naţională pentru Ameliorare şi Reproducţie în Zootehnie "Prof. dr. G. K. Constantinescu", conform criteriilor de acreditare prevăzute în legislaţia în vigoare.

Cheltuieli eligibile:
-   preţul/costul fără TVA, dar nu mai mult de 45 lei/matcă din rase omologate în România pentru achiziţia de maximum 100 mătci/apicultor;
-   preţul/costul fără TVA, dar nu mai mult de 120 lei pentru achiziţia de roi la pachet din rase omologate în România pentru achiziţia de maximum 100 roiuri la pachet/apicultor;
-   preţul/costul fără TVA, dar nu mai mult de 150 lei pentru achiziţia de roi pe faguri din rase omologate în România pentru achiziţia de maximum 100 roiuri pe faguri/apicultor;
-   preţul/costul fără TVA, dar nu mai mult de 350 lei pentru achiziţia de familii de albine din rase omologate în România, pentru achiziţia de maxim 125 familii de albine/apicultor.


stefanm

Cand se refera la familie de albine inseamna albine +rame+stup? :thanks:
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

D006

  stupul e la capitol separat !!
  familia de albine sunt albinele +ramele.

soadi

 Am mai pus undeva intrebarea asta:
http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=2866.msg66169#msg66169
Am citit si mesajul lui CRISTI M.
Am servici, am IF, vreau sa accesez 141.
Cum ies mai ieftin ??....trec noua activitate in certificatul de inmatriculare al IF sau infiintez o noua PFA ? Somaj...sanatate...platind o data pe fluturashul de la servici. Multumesc.
 

filip

Citat din: Geaklone din Februarie 02, 2011, 12:52:56 PM
Am mai pus undeva intrebarea asta:
http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=2866.msg66169#msg66169
Am citit si mesajul lui CRISTI M.
Am servici, am IF, vreau sa accesez 141.
Cum ies mai ieftin ??....trec noua activitate in certificatul de inmatriculare al IF sau infiintez o noua PFA ? Somaj...sanatate...platind o data pe fluturashul de la servici. Multumesc.

Partea proasta a afaceri e asta;
Daca ramai fara serviciu si ai societate nu mai iei SOMAJ.
Te dibuiesc repede la FISC
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

soadi

 Zic eu...  nu ma intereaza deocamdata somajul...serviciul pe care il am nu se poate desfiintza, chiar daca apare vinul.  :wink2:
Eu as fi vrut sa stiu cum ies mai "ieftin" fata de "taxele date la stat"....sa trec pe certificatul de inmatriculare al IF-ului si activitatea secundara de "apicultor" asa cum a zis CRISTI M sau sa infiintez un nou PFA ?
O zi buna tuturor.  :thanks: