Storcator descapaceala..

Creat de bio, Noiembrie 25, 2015, 07:48:57 PM

« precedentul - următorul »

bio

...unde as gasii acest utilaj la un pret mai atragator..

Din ce prezentare ii face dl Stuparul ar fi un utilaj care a fost adaptat pentru apicultura.

http://www.stuparul.ro/stoarcere-capaceala/storcator-capaceala-tip-melc-lyson-50-kg-h.html


bio

Ma gindesc sa-l folosesc si pentru recoltarea de apilarnil.



pharaonu75

Am vazut pe la targuri, insa este destul de mare. Nu stiu daca renteaza sa iei asa ceva doar pentru apilarnil, dar daca il folosesti si pentru capaceala, si-ar dovedi utilitatea. Pretul insa este prohibitiv... stiu ca ma luase ameteala cand am vazut cat costa.

P.S. Ia-ti un storcator/separator de rosii! :P
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bio

..cind adun un 30-40 de rame bune pentru apilarnil cred ca imi merge greu cu storcatorul ala de rosii mai ales daca o fi manual plus sita este foarte marunta la ochi fata de modelul acesta.

a lasat nea Stuparul la pret un storcator din asta dar este un model mai mare si mai scump.

Daca gaseam pe ala mic de 50 Kg/ora la maxim 1000 de euro m-as fi aruncat la el.

Kiwi Bee

Parca este o firma din estul Ungariei care merge la tirguri in RO si ei au dar si mic si mare dar nu mai stiu la ce pret.

bio

Citat din: Kiwi Bee din Noiembrie 26, 2015, 09:38:40 AM
Parca este o firma din estul Ungariei care merge la tirguri in RO si ei au dar si mic si mare dar nu mai stiu la ce pret.

Ahha... merci Kiwi, ma apuc sa caut poate dau de ei si or fi mai ieftini.

...daca i-ti amintesti de aceea firma tu sau alt coleg m-ar bucura ca o eu poate ii gasesc dar poate nu ii gasesc mai ales ca la tirguri nu prea ma duc... :sad:

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

gore

scump, dar pentru cine are stupina mare, adica peste 250 stupi zic ca se merita.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

Kiwi Bee


apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

bio

Imi pare ca modelul produs de Lyson fata de modelul produs de Koningen are gaurile de la sita prin care este scoasa mierea mai mari si cred ca ar fi mai ok pentru stoarcerea fagurilor pentru productia de apilarnil .
La cei de la Koningen, am sunat un distribuitor al firmei lor si i-am cerut sa sune la sefii lui sa vada ce reducere mi-ar putea face ....  la Koningen au sita de care aminteam mai sus cu gauri de 3 mm iar la modelul Lyson par mai mari oleaca acele gauri .

Am tot cautat si la utilaje pentru industria alimentara "storcator cu melc" sau "stoarcere la rece" si gasesc numai utilaje care storc cantitati mici .
Eu as avea nevoie-- de acest utilaj sau ceva sa faca acelashi lucru---   in primul rind pentru a recolta apilarnil . Adun de la un pavilion ~ 30 de rame bune pentru apilarnil si gata banii pentru un utilaj dar parca as cauta ceva mai ieftin sa nu sara de 1000 de euro .
Daca pina la primavara nu gasesc si m-o ingramadii timpul o'i da si mai mult.... :sad:... dar

...sper sa gasesc ceva asemanator care se folosestre in industria alimentara, sperind ca va fi oleaca mai ieftinache .

Kiwi Bee

Ai grija Bio, daca folosesti alt utilaj asemanator dar care nu a fost "invetat" pt faguri sar putea sa nuti duca fagurii atunci cind este plin. Poate doar trebuie un motor mai puternic sau poate din proiectare nu va face fata la ceea ce vrei tu. Deci?!!!
Tu cauti ceva ieftin dar suna mai mult ca si un experiment. Eu nu asi cumpara ceva ce a fost proiectat pt altceva. Cumperi un lucru bun(daca ai banii) si este important sa te tina multi ani.

bio

Citat din: Kiwi Bee din Noiembrie 27, 2015, 10:29:13 AM
Ai grija Bio, daca folosesti alt utilaj asemanator dar care nu a fost "invetat" pt faguri sar putea sa nuti duca fagurii atunci cind este plin. Poate doar trebuie un motor mai puternic sau poate din proiectare nu va face fata la ceea ce vrei tu. Deci?!!!
Tu cauti ceva ieftin dar suna mai mult ca si un experiment. Eu nu asi cumpara ceva ce a fost proiectat pt altceva. Cumperi un lucru bun(daca ai banii) si este important sa te tina multi ani.

Aici ar fi problema.... am la ~ 50 de ani... si in citiva ani cred ca maxim 4-5 ani ma las de apicultura ... iar copii mei o sa am grija sa urmeze alte cariere .

...unde mai pui ca prezenta neocotinoidelor s-ar putea sa "ma ajute" sa ma las de apicultura poate mai curind .

Kiwi Bee

Asta http://paradisehoney.net/en/project/honey-wax-press-system-p100/  la noi in NZ este la €5000, dar la noi totul este la pret dublu/triplu.

Nu planifica ca dai coltul ci tineo mai departe cu apicultura. Eventual fa modificari pt ati usura lucrul(motorizari/automatizari).
Aici in NZ la virsta ta omul planifica sasi deschida o afacere si mai trage vreo 25 de ani.

pharaonu75

Citat din: Kiwi Bee din Noiembrie 27, 2015, 10:56:45 AM
...
Aici in NZ la virsta ta omul planifica sasi deschida o afacere si mai trage vreo 25 de ani.

Acolo te ajuta guvernul sa iesi "pe cale naturala" din sistemul de pensii!?!? =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube