Rame de magazin cu celule de trantor

Creat de crombra, Decembrie 22, 2007, 03:05:20 AM

« precedentul - următorul »

crombra

Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

balasbebe

Albinele au si ele un algoritm. Nu te poti  impune, decat asa cum vor si  ele. Fara gratie haneman, sa sti ca este dificil. Matca la un moment dat pentru ca este mai usor, si cand este mai batrana, are tendinte sa depuna oua in celulele de trantor.Eu am rame de magazii latite, de 45 mm. si totusi aici matca isi face de cap. Urcaq in magazii, si unde simte celule de trantori depune oua. Cu astfel de rame este greu de controlat situatia.
  Merita incercat, dar eu raman la ramele cu celule de lucratoare. Las 1-2 rame cu celule de trantor, dar nu mai mult, ca la un moment dat vei vedea mai multi  trantori in lada, decat in mod normal.
  Daca ar fi rame de plastic, cu celule de trantori, ar merita sa se incerce aceasta metoda. Stulul a fost inventat de foarte multa vreme, si inca nu a aparut stupul secolului XXI. Poate ca acesta cu rame cu celule mai mari sa fie ideea unui indraznet.

filip

5. Tratamentul natural anti varooa.                                                              Tratamentul contra varoa se face prin extractia,puietului capacit si topirea fagurelui.Daca scoti rama cu puiet capacit si o pui in frigider iar apoi in stup sar putea sa ai o problema cu albinele imbolnavindule.Al doilea motiv pentru care nu e plauzibil e urmatorul fiecare albina mai tinara produce ceara ,daca nu-i folosita cade pe fundul lazii.Eu unul nu incerc,practic stuparit stationar cu 8-9 rame in cat distantate.Adun ceara suficienta si folosesc si rama claditoare inainte de salcim,iar in timpul culesului la pomi cladesc minim 3 rame .
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

PricopArthur

subiectul e interesant
Intotdeauna am in stupi 1 - 2 rame numai cu sarma sau fara, de regula in cat. Albinele cladesc de regula cu celula de trantor. Pt a obtine rame cladite astfel e relativ usor. Dar cand nu e cules f puternic si matca are timp, in primul rand oua in aceste rame.
Din astfel de rame intotdeauna am luat ceara si le-am pus inapoi goale pt ca albina sa aiba unde sa-si depuna excedentul de ceara.
A facut cineva o diferenta intre o rama cu celule de trantor si una cu celule de lucratoare pline cu miere? Cred ca e vorba doar de un plus neglijabil datorat diferentei de ceara dintre cele 2 rame.
Varooa intotdeauna va prefera celulele de trantor, si imi e usor sa le stavilesc inmultirea prin distrugerea fagurelui.
Cu stima,
Miere multă şi inimă curată!

david nick

In urma cu 5 ani la tei neavand rame suficiente si culesul foarte bun am bagat in fiecare fam cate 2-4 rame doar insarmate.Atunci aveam caturi 1/1 si au reusit sa creasca in jur de 100 de rame dar sa specific ca nu toate fam au crescut cu celule de trantor.Este adevarat ca o rama plina cu miere cu celule de trantor 1/1 are miere mai multa dar se rupe si mai repede la centrifugat.Ramele crescute le folosesc in cuib din timpul pomilor pentru deparazitarea fam de varooa.Nu folosesc la fam recordiste 5-6 la nr pentru a obtine trantori de calitate pt imperecherea matcilor.
http://dvdnick.sunphoto.ro   http://dvdnick.blogspot.com/