Stupina mea (Cluj)

Creat de Mircea001, Iunie 22, 2014, 01:06:47 PM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

Citat din: Mircea001 din Februarie 04, 2017, 08:48:17 PM
pete diaree, inca mai poate

Sa ai grija sa nu umblii cu aceleasi ustensile si in stupii sanatosi. Ai milioane de spori intr-o pata din aia de diaree si e pacat sa infestezi si familiile sanatoase.
Turtele duc la diaree (asa cum spunea colegul sunt doar o solutie de avarie; rame pline cu miere ar fi fost de preferat). Din pacate anul asta am avut 2 factori favorizanti (2-3 luni fara zbor de curatire + cules f. slab toamna).
Daca ai o zi cu vreme buna curata stupul fara sa deranjezi cuibul de toate albinele moarte - incearca sa pui o turta cu miere si protofil la familia/familiile cu diaree. Eu am pus o folie deasupra sa nu poata sa sara la bataie si am curatat tot ce era dupa diafragme si sub rame. Am scos si blocul de urdinis si am lasat curat.

Mare lucru daca ai avut zbor de curatire. (asta ajuta mult).
Eu nu am avut nicio zi cu vreme favorabila - dar daca ai uita-te unde ai puiet si unde nu. La momentul asta ar trebui sa fie puiet capacit daca matca nu a murit. Eu nu am avut o astfel de zi asa ca astept in continuare... De asta toamna nu am putut sa ma uit in cuib.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Mircea001

Citat din: MOTANUL din Februarie 14, 2017, 10:05:51 PM
Citat din: Mircea001 din Februarie 04, 2017, 08:48:17 PM
pete diaree, inca mai poate

Sa ai grija sa nu umblii cu aceleasi ustensile si in stupii sanatosi. Ai milioane de spori intr-o pata din aia de diaree si e pacat sa infestezi si familiile sanatoase.
Turtele duc la diaree (asa cum spunea colegul sunt doar o solutie de avarie; rame pline cu miere ar fi fost de preferat). Din pacate anul asta am avut 2 factori favorizanti (2-3 luni fara zbor de curatire + cules f. slab toamna).
Daca ai o zi cu vreme buna curata stupul fara sa deranjezi cuibul de toate albinele moarte - incearca sa pui o turta cu miere si protofil la familia/familiile cu diaree. Eu am pus o folie deasupra sa nu poata sa sara la bataie si am curatat tot ce era dupa diafragme si sub rame. Am scos si blocul de urdinis si am lasat curat.

Mare lucru daca ai avut zbor de curatire. (asta ajuta mult).
Eu nu am avut nicio zi cu vreme favorabila - dar daca ai uita-te unde ai puiet si unde nu. La momentul asta ar trebui sa fie puiet capacit daca matca nu a murit. Eu nu am avut o astfel de zi asa ca astept in continuare... De asta toamna nu am putut sa ma uit in cuib.

Nu m-am uitat deloc in cuit, doar am pus turtele(nu am folosit ustensile). sper ca in primavara prin martie sa reusesc sa transfer familile care le mai am in stupi flambati sa aiba o igiena corespunzatoare

Mircea001

Salut,
Azi am accesorizat un stup cu pe 10 cu magazie 1/2 in ideea de a stopa roitul. Mai precis am luat doua gratii hanneman de plastic si am inzolat cuibul, o gratie sub cuib una peste cuib + un urdinis in magazie.
Ce parere aveti?

Mircea001

si al doilea set de poze

mape 48-petru manea

Cred ca asa ceva sa mai incercat
Oare ce se va intampla in acel stup --sa zicem cu 15 botci de roire + natca batrana ?

Mircea001

Citat din: mape 48-petru manea din Mai 14, 2017, 07:31:24 AM
Cred ca asa ceva sa mai incercat
Oare ce se va intampla in acel stup --sa zicem cu 15 botci de roire + natca batrana ?

Matca(de un an, doi) ar trebui dupa un timp de la tentativa de evadare sa roada botcile, nu?

bmdna

#216
Matca dupa un  timp de la tentativa de evadare va fi omorata de albine. Ce, matca de un an doi nu ar distruge botcile si fara gratie, decat sa plece in pribegie?? Un alt efect negativ e ca trantorii nu vor mai putea iesi... Mai sint dezavanraje dar ma opresc aici. Aceasta situatie a fost incercata si rezultatul care "s-a primit" a fost nesatisfacator. Poate fi aplicata pentru un timp scurt, de cateva zile, daca stuparul pleaca in vreo delegatie, are o familie ce se pregateste sa o stearga si nu are timp sa o rezolve, urmand sa ia masurile la intoarcere. Atat.

Metoda a fost intalnita de mine in mai multe locuri, cel mai la indemana este pagina lui Dave Cushman.
http://www.dave-cushman.net/bee/queenincluder.html
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

Mircea001

 :bzz: o noua locatie, la munte

Aurelian A.

"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

Mircea001

9-10 kg in urma deblocarii cuiburilor. foitele nu le constuieste, propolizeaza destul de bine, o sa pun si niste gratii colectoare

Mircea001

Salutare  :hi:
Prima productie de propolis =D>

stefan1

  Frumos! O sa fie un propolis de calitate, cu mai putin adaus de ceara cum este cel luat de pe spetezele ramelor.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Mircea001

Pregatite pentru iernat

mmacreanu

Citat din: Mircea001 din Mai 13, 2017, 10:41:21 PM
Salut,
Azi am accesorizat un stup cu pe 10 cu magazie 1/2 in ideea de a stopa roitul. Mai precis am luat doua gratii hanneman de plastic si am inzolat cuibul, o gratie sub cuib una peste cuib + un urdinis in magazie.
Ce parere aveti?

familia nu va roi dar nici treaba nu o sa faca!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Mircea001

Salut,
Am fost azi intr-o vizita cu scopul de a pune turte. Ce am gasit vedeti in imagini. Cred ca s-a intamplat acum aproximativ doua saptamani. Fiecare stup are familia vie dar destul de slabita. La stupul care a ramas neatins din pacate am gasit un soarece in hranitorul de dupa diafragma(destul de mare) pe care nu am putut nici cum sa il scot afara deoarece s-a ascuns sub rame, si nu am vrut sa deranjez foarte mult familia deoarece erau -1 grad C, poate am facut bine poate nu. Din pacate pana si stupii sunt afectati deoarece a intrat zapada si a si inghetat, o sa se umfle lemnul.