Experiment / Stup cu 2 matci

Creat de petru.atudorei, Octombrie 10, 2013, 11:40:58 PM

« precedentul - următorul »

MIHALACHE

Stup 2 matci:

MIHALACHE

3 caturi recolta:

MIHALACHE

Sunt multumit de el:

marian sima

Care este diferenta fata de stupi cu o matca?
Adica are populatie mai multa bagata la iernat?

MIHALACHE

Al meu are 8 intervale de albine 4+4 am lasat catul cu miere peste cuib 10R1/2 cu miere jos rame aproape goale am orizontali si multietajati  cam la fel.

kamy

La stationar ai intr-adevar problemele descrise de bucovineanu,dar poti lua cate 3 rame de puiet sa faci roi,adica mai ferice de cel ce da decat de cel care primeste!
Daca ai familii puternice poti sa imparti o familie si sa-i dai 2 matci tinere sau faci roi din ce da peste 4 rame de puiet,daca esti pe stationar,nu ari cu ele,nu trag la jug,nu le mulgi apai normal ca le vine gand de duca!
In schimb la pastoral nu au timp de asemenea ganduri!

bucovineanu

Si in pastoral se intampla sa roiasca in draci. E suficient ca salcamul sau teiul sa dea numai cules de intretinere si se urca rapid in pomi.

oroles

Exista o specie de albine  care are doua matci> Apis mellifera remipes. Pentru mine prezinta interes Apis mellifera capensis. Se pare ca e capabila sa isi traga botci din oua de lucratoare si nu e diferita mult de albina europeana.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Si ale noastre isi trag botci din oua de albine, numai ca nu ies regine din acele botci.  :smile:

stefan1

  S-a mai scris, cred, pe acest forum despre familii cu doua matci. De fapt trebuie facuta distinctie intre familiile cu doua matci mama si fiica, in aceeasi lada si neseparate de vreo diafragma (la familii anecbalice) si familiile cu doua matci si doua cuiburi cu un anumit grad de comunicare. Aceasta comunicare poate fi doar prin catul comun (cu gratii peste cuiburi) sau si printr-o diafragma separatoare cu sita sau cu gratie Hanneman.
  Kamy s-a referit la cea de-a doua varianta si la asta ma refer si eu. Am avut in stationar astfel de familii insa nu le vad mari avantaje fata de familiile normale. Nu stiu cum se comporta la pastoral si mai cu seama la floarea-soarelui unde familiile se depopuleaza. Eu i-am facut in lazi de 16 rame, deci fiecare familie pe 8 rame, cu diafragma separatoare etansa si comunicarea doar prin cat. Productia de miere la mine a fost comparabila cu a doua familii singure sau chiar ceva mai mica. La asta se adaugau dezavantajele pe care Bucovineanu le-a relevat intr-o postare mai de inceput: pericol mai mare de a intra in frigurile roitului si atunci complicatii serioase. Daca vor roii vor roii amandoi totodata, in acelasi loc si automat pierzi o matca. Dupa roire trebuiesc neaparat complet separati, altfel  numai o matca va reusi. Eu zic ca sunt complicatii inutile. O matca poate intretine o familie buna in lazi de marimea la Dadant, iar daca vrem sa luam faguri cu puiet, putem lua si de la familii singure in lada.
  Repet, nu stiu cum se comporta acest stup in pastoral sau in conditiile altor culesuri. Dar la pastoral un inconvenient este ca lada este mai grea si mai greu de manevrat.
  Si lada pofului on-line in una din multele ei variante de utilizare era ceva asemanator cu ce a prezentat Kamy.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

kamy

#55
Fratilor de roi fara matca ati auzit?no stati sa va povestesc,mai prin 2002 am fost la ultimul salcam unde eram vecin cu 2 domni din carei la care nu le retin numele,dar aveau in dotare ladoaie de 24 26 de rame(sicrie)aceleasi lazi cu care siio mi-am facut ucenicia!
Fiindca lucrau la stupi m-am dus si io sa arunc un ochi sa vad cam ce tin in sicrie,aveau cat in cuib,matcile arestate pe cele 2 capete cu diafragma haneman si cat comun in cuib,urdinisu era lasat doar la catul de stransura!
Cum am vazut diafragmele am spus ,,ehei,io stiu ce aveti aici!,, adevaru ca dupa privire au inteles mai mult de cat am spus si s-a instalat un fel de suspiciune ca as fi umblat in lazi!nu era nici vorba de asa ceva atunci lasam toti stupii nepaziti la valea lui mihai,si era o lege nescrisa nu umbli in lada omului fara acceptul si prezenta lui!de fapt si azi e la fel nu deschide nimeni lada o ia cu totul!
Acesti oameni spuneau ca nu-i intereseaza roii,si mai era cate 1,2, cand cum in functie de an,dar toti care au scuturat din roii respectivi aveau roi fara matca!dar mai cu seama in anii slabi aveau productie net superioara celor cu o singura matca!!
Acu sa nu credeti ca vai ce m-a traznit pe mine inspiratia si am devenit mare miez,nici vorba de asa ceva dar la lada de 12 rame daca nu o ajuti cu puiet functioneaza cam la 60%,e scris in carti de stupul cu 2 matci de acolo m-am inspirat,dar acolo metoda e descrisa cu urdinis fata spate ceea ce la pavilion nu functioneste!
Asa ca luati-o ca atare metoda de eficientizare a continutului lazilor fara interventii ulterioare altele dacat extrasul si impachetarea de iernat!si aici vorbesc de pastoral!
De roit roiesc si cele cu o singura matca cu o gratie hanemat atat desupra cuibului vat si la urdinis s-ar reduce simtitor pierderea de matci dotorate roitului,io in 2010 fiindca erau matci batrane le-am taiat cate o aripa si matcile batrane cadeau jos in fata stupului!,in schimb in 2011 nu mi-a roit nici una,da am fost io mai ocos si am extras cuibul la salcam asa ca am pierdut o gramada de matci,la floarea soarelui am axtras la ultima extractie doar cuiburile celor care nu mai aveau matca!
In 2012 le-am fortat puternic cu papa si le-am scapat prin pomi!
Io asta povesteam ca se pot exploata 2 familii in lada de 12 cu interventii minime si randament maxim,dar mai sant si riscuri,unu dintre ele tre sa-l pomenesc si anume la primul rand de stupi(aveam corciuri in 2011 si alea-s mai proaste la orientare) se suprapopuleaza cu lucratoare si uneori omoara matca daca e mai slaba de inger,iar o boala a pavilionarilor e sa puna jos familiile mai slabe ca oricum se imputericesc cu albina cazuta sau dezorientata!

mihai.vr

Intervin si eu in discutia asta cu o intrebare legat de optimizarea unei lazi orizontale. Observ ca aveti multa experienta in acest domeniu.
Am 2 lazi orizontale, dar pentru ca fac doar stationar, familiile nu ajung pe mai mult de 12-13 rame. Intrebarea mea este daca as pune 2 matci in lada? Capacul e fix, atunci m-am gandit ca as pune o fam pe urdinisul din stanga si una pe urdinisul din dreapta (8 rame si 8 rame), iar intre gratiile haneman  sa am 4 rame pe post de cat. Ar functiona bine? Sau nu ar avea rost sa lucru in plus, ca tot nu o sa fie treaba mai multa din cauza aranjarii.

marian sima

Ce baza melifera aveti?
Si matcile prin ce metoda sant facute?
Cuibul cat i-l lasati sa se dezvolte?
Tot stationar fac si eu dar orizontalul de 20 de rame devine neincapator.


petru.atudorei

eu am doar un orizontal de 24 de rame si l-am transformat asa:

Imparti in 2 cu diafragma etansa, astfel au ramas 12 de fiecare parte a diafragmei. cele 12 rame le-am impartit in doua cu o gratie hanneman, si am bagat 2 matci. fiecare matca are 6 rame iar albina de la ambele este la comun. astefel folosesc stupu pentru a tine 2 cuiburi cu 4 matci. Capacul este detasabil astfel ca pot pune cat peste fiecare cuib in parte.
Pana acum totul este bine. Vara de la familiile respective recoletez periodic cate 1, 2 rame cu puiet capacit/ matca pentru a ajuta restul stupilor. nu mi-a roit nici un stup anu asta:D, doar ca am facut inmultire artificiala si matcile sunt crescute de mine.

mihai.vr

Baza melifera asa in linii mari: primavara am inceput bun (sunt langa un rau, deci este multa salcie, matzisoare etc), pomi fructiferi multi, salcam foarte putin, spre deloc, tei abundent, floarea soarelui multumitor, si multa flora spontana de intretinere. Doar din baza asta, pe an, am 12 kg de miere stoarsa/ familie. Fac doar din placere apicultura, dar sunt dornic sa incerc metode noi, mai ales ca in cazul stupilor orizontali, am o parte de lada goala (mai faceam un roi sau imperechiam o matca in partea aia, dar as vrea mai degraba sa umplu partea aia cu albine si sa fac productie... ).

Matcile le fac eu prin transvazare simpla.

Lada e pe 20 de rame, deci ma gandeam ca sa fie 8 rame de cuib - 4 rame de magazie - 8 rame de cuib.

Intrebarea mea este daca functioneaza metoda cu "magazie" intre cele doua cuiburi. Metoda cu stupi verticali, in care 2 fam lucreaza deasupra, stiu ca functioneaza, dar eu ma intreb daca merge in varianta in care am gandint-o eu. Sa fie fam mai stransa si atunci sa nu mai storc din cuib, ci ele sa bage in ramele dintre cuiburi.